Antyhomofobiczny plakat OPZZ w każdym miejscu pracy!

15 lipca 2010 roku, w ramach Europride, odbędzie się konferencja OPZZ oraz Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) na temat równego traktowania pracowników LGBT w miejscu pracy.

Będzie to pierwsza tego typu konferencja w Polsce. Wezmą w niej udział przedstawiciele związków zawodowych z Europy Zachodniej, z zastępca sekretarza generalnego organizacji pracowników administracji publicznej z Irlandii na czele. W jej trakcie odbędzie się m.in. prezentacja przewodnika OPZZ „Miejsce pracy przyjazne gejom, lesbijkom, osobom biseksualnym i transgenderowym”. Znajdą się w nim praktyczne porady oraz informacje: czym jest homofobia i dlaczego dotyczy także osób heterosksualnych, co zrobić jeśli czujesz się dyskryminowany, jakie są obowiązki twojego menedżera związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, jak zareagować na homofobiczne uwagi, jak zachować się jeśli twój kolega/ koleżanka ujawni swoją orientację seksualną itp.

Inicjatywa ma na celu uwrażliwienie wszystkich osób na fakt, że statystycznie 5 ich kolegów i koleżanek z pracy jest odmiennej orientacji seksualnej, więc używanie np. nie odpowiedniego słownictwa czy mobbingu wywołuje u nich wyjątkowo silny stres. Wpływa to na atmosferę w pracy, a przede wszystkim efektywność całego zespołu. Homofobia jako taka dotyczy zresztą nie tylko osób LGBT, ale także i tych, które w przekonaniu innych na takie wyglądają. W Wielkiej Brytanii ofiarami homofobii są często nauczyciele i nauczycielki heteroseksualne, dlatego tamtejszy związek zawodowy nauczycieli NUT prowadzi kampanię w szkołach dotyczącą tej tematyki.
Przewodnik będzie miał postać dużego plakatu (podobnego do plakatów BHP), tak żeby mógł być wywieszony w widocznym miejscu w każdym zakładzie pracy. Podobne znajdują się m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii i na nich będzie wzorował się OPZZ.
Jesteśmy oczywiści świadomi, że nasze polskie realia różnią się od tych z Europy Zachodniej. Dlatego prosimy o wasze sugestie, co powinno znajdować się na takim plakacie. Co według was należy zrobić, żeby miejsce gdzie pracujecie było dla was bardziej przyjazne? Jednym z sugestii jest używanie w miejscu pracy języka neutralnego pod względem płci. Na przykład irlandzki związek nauczycieli sugeruje na swoim plakacie używanie słowa partner zamiast mąż/żona czy chłopak/dziewczyna przy zapraszaniu pracowników na imprezy okolicznościowe.

Uwagi, pomysły i informacje przesyłajcie do pełnomocnika OPZZ ds. LGBT Adama Rogalewskiego: rogalewski@opzz.org.pl lub a.rogalewski@unison.co.uk

Więcej informacji o konferencji oraz możliwości uczestnictwa na stronie OPZZ: www.opzz.org.pl

Możesz dołączyć także do naszej grupy na Facebooku:
http://www.facebook.com/event.php?eid=121888631185370&ref=mf

Adam Rogalewski
pełnomocnik OPZZ ds. LGBT

2 komentarzeAntyhomofobiczny plakat OPZZ w każdym miejscu pracy!

  • zewsząd i znikąd

    [Re: Antyhomofobiczny plakat OPZZ w każdym miejscu pracy!]

    Żeby to jeszcze było bardziej po polsku… „Zmierzając w stronę…” to jednak angielska konstrukcja zdania. Podobnie ogólne, „parasolowe” określenie grupy „T” to raczzej „osoby transpłciowe”. Ale ogólny pomysł popieram.

  • Loth

    [Re: Antyhomofobiczny plakat OPZZ w każdym miejscu pracy!]

    Bardzo dobry pomysł!! 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa