Homiczy weekend również teatralny

Maciej Nowak w wywiadzie udzielonym portalowi Krytyki Politycznej powiedział, parafrazując jego słowa, że polski teatr jest lepszy od filmu, bo jest homoseksualny.

Tłumaczę to przez kontrast. Polskie kino jest heteroseksualne, maczystowskie. Łatwo można to zauważyć na planie filmowym, wszyscy są poubierani w paramilitarne ciuchy, testosteron króluje. Skutkuje to tym, że polskie kino jest bardzo niedobre, nie ma luzu. Kamera w polskim kinie jest fiutem po prostu. I to kino jest fiutem robione. Są tam eksploatowane wszystkie męskie stereotypy, podczas gdy w polskim teatrze homoseksualizm jest metodą kwestionowania całego porządku społecznego, jest rewolucyjny. Poza wszystkim raport profesora Burszty o uczestnictwie w kulturze mówi wprost, że odbiorcami kultury w Polsce są kobiety, młodzież i geje. Burszta mówił o młodzieży i kobietach, ale że geje też, to wiem skądinąd. DHM, czyli dorosły, heteroseksualny mężczyzna do teatru nie pójdzie. Albo pójdzie, żeby zaimponować kobiecie.
źródło: www.krytykapolityczna.pl

Proszę bardzo. Można to sprawdzić ową „wyższość” teatru w ten weekend w Warszawie i we Wrocławiu. Zaznaczam jednak, że jeśli pominęliśmy inne branżowe spektakle grane w tym czasie, to oczywiście prosimy o kontakt, chętnie uzupełnimy.

Bańka mydlana
na podstawie filmu Eytana Foxa
w tłumaczeniu Jana Burzyńskiego
reżyseria i adaptacja scenariusza: Andrzej Pakuła
dramaturgia i adaptacja scenariusza: Jan Burzyński
scenografia, kostiumy i współpraca reżyserska: Agata Baumgart
realizacja projekcji: Wojciech Kaniewski, Tymon Kowalski, Dominik Pałgan
muzyka: Bartosz Borowiec, Jan Burzyński, Bartosz Kaputa
występują: Waldemar Barwiński, Klara Bielawka, Natalia Kalita, Maciej Nawrocki (gościnnie), Michał Podsiadło (gościnnie), Paweł Tomaszewski (gościnnie), Mikołaj Smykowski (gościnnie)

premiera 16 maja 2010 roku na Małej Scenie Teatru Dramatycznego.

Bańka mydlana to spektakl inspirowany filmem Eytana Foxa i Gala Uchovskiego. Opowiada historię trójki przyjaciół, młodych mieszkańców Tel Awiwu, dla których media elektroniczne stały się podstawowym środkiem kształtowania egzystencji i kanalizowania własnego doświadczenia politycznego. Noam, Alon i Ahal próbują żyć w oderwaniu od realnej polityki, tworzyć odrębną rzeczywistość w świecie pogrążonym w permanentnym konflikcie cywilizacyjnym. Odczuwają silną potrzebę zaangażowania politycznego, a zarazem doskonale zdają sobie sprawę z nieskuteczności i jałowości wszelkich form takiego zaangażowania oferowanych przez świat, w którym żyją – świat konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Mają kłopoty z doświadczaniem, ponieważ czują, że wszystko to, co narzucono im jako „prawdziwy” sposób doświadczenia, jest zwyczajnie sztuczne i nie przystaje do ich wrażliwości. Pojawienie się w życiu Noama i jego przyjaciół Ashrafa – młodego Palestyńczyka, gwałtownie zderza i splata ze sobą dwa światy, które za wszelką cenę próbowali rozdzielić: świat polityki i świat prywatny. W spektaklu filmowy Ashraf zostaje zastąpiony medialną fantazją Noama i jego przyjaciół. Obraz medialny zajmuje tu miejsce realnej postaci i służy realizacji pragnienia o wejściu w relację z kimś obcym.

więcej info: http://banka-mydlana.blogspot.com/

***

Gay love story
autorzy: Aleksander Wartanow, Siergiej Kałużanow
reżyseria: Anna Ilczuk
scenografia i kostiumy: Ewa Beata Wodecka
ruch sceniczny: Bożena Klimczak, Maćko Prusak
obsada: Agata Kucińska, Marcin Chabowski, Bartłomiej Firlet, Rafał Kwietniewski, Michał Opaliński, Jędrzej Taranek, Michał Wielewicki

14 maja 2010, godz. 20, Ad Spectatores

Światowa prapremiera rosyjskiego tekstu dokumentalnego, który powstał z zapisu gejowskich czatów.
Czy możliwa jest prawdziwa miłość przez internet? A między mężczyznami?
Homoseksualista, ciota, pedał… gdzie są granice naszej tolerancji?

Tekst Wartanowa został napisany metodą verbatimu (a jest to dokumentalna metoda tworzenia tekstu opracowana przez moskiewski Teatr Doc, polegająca na zbieraniu materiałów do spektaklu poprzez wywiady, nagrania, gromadzenie fragmentów tekstów prasowych oraz materiałów zamieszczonych w internecie) i jest dramatyczną kompilacją fragmentów rozmów z gejowskich czatów całej Rosji. Powszechny brak akceptacji i ksenofobia na rosyjskim gruncie stały się motorem dla powstania sztuki, która z powyższych względów nie miała szans ujrzeć światła dziennego w rodzimym kraju autora.

Jestem szczęśliwy, że ktoś wreszcie zrealizuje ten tekst, bo u nas w Rosji nikt nie ma odwagi
– fragment listu autora Aleksandra Wartanowa.

więcej info: www.adspectatores.art.pl

źródło: materiały nadesłane przez organizatorów

***

Poza tym oczywiście nie można zapominać o pozostałych homiczych wydarzeniach w całej Polsce, które w tym czasie się odbywają. Szczegółowa rozpiska TUTAJ

(mt)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa