- homiki.pl - http://homiki.pl -

Chcecie więcej kultury na homikach.pl – zapraszamy do realu

Stowarzyszenie Otwarte Forum objęło matroqueerpatronat nad debiutem scenicznym naszej przyjaciółki Marty Sokołowskiej, autorki sztuki „Belinda. Retrospekcja”, słuchaczki prestiżowej Szkoły Laboratorium Dramtu, absolwentki gender studies.

Podążaliśmy przez kilka miesięcy za Martą w jej staraniach o wystawienie sztuki, w momentach zawiązywania się zgranego zespołu artystycznego (pod szyldem Prawdopodobieństwo Sztuki), tworzonego przez profesjonalistów (aktorów i reżyserki) i etapach jego cementowania, by w efekcie poddać się działaniom artystycznym.

Zaimponowała nam siła, z jaką utwór zadziałał na scenie. O sztuce na pewno jeszcze napiszemy, gdyż jest ona bardzo interesującym doświadczeniem (z małym queerowym akcentem…).

Pojawiły się postulaty w komentarzach, by na homikach.pl było więcej sztuki – oto sztuka w realu.

Serdecznie zapraszamy na spektakle w Warszawie (poniżej spis terminów).

***

Belinda. Retrospekcja to próba retrospektywnego wejścia w sytuację i wczucie się w intencje/ motywacje ludzi, którzy wykonują drobne gesty prowadzące do rzeczy nieodwołalnych.

Belinda. Retrospekcja w reżyserii Ewy Kalety według tekstu Marty Sokołowskiej to historia o współczesnym Jezusie – prorokini. Samozwańcu. Hibernuje tajemnice o dziecięcych (nie dziecinnych!) marzeniach. Nadaje odpowiedni rozmiar powierzchowności i porywczości ludzkiej natury. Jednocześnie staje się autonomiczną historią, która domaga się zaistnienia lub dokumentowania przy pomocy artystek/ artystów, nie po to, aby moralizować, ale po to, by zostać odtworzoną przy świadkach.

Retrospekcja podnosi wydarzenie do rangi alternatywnej rzeczywistości. Spójrzmy na sytuację, która się kiedyś wydarzyła z pełną premedytacją bez porozumiewawczego kompromisu.

Artystki/ artyści:
Belinda (po trzydziestce) – ADRIANNA GRUSZKA – JAROSZEWICZ
Jonasz (bez wieku) – MARCIN ZARZECZNY
Iwan (bez wieku, nie żyje) – MICHAŁ BUCZEK
Wandzia (bez wieku) – JULIUSZ DZIENKIEWICZ
Pitol (bez wieku) – MICHAŁ BUCZEK
Krzywa (bez wieku) – KAMILA WOROBIEJ

Premiera odbędzie się w dniu 23 maja 2010 r. o godzinie 19:00 – Sen Pszczoły
(ul. Inżynierska 3 Warszawa, www.senpszczoly.pl [1].)

Kolejne spektakle w dniach 28, 30 maja 2010, godz. 19:00 oraz 4, 5, 6, 11, 13 czerwca 2010, godz. 19:00.

Więcej informacji: www.prawdopodobienstwosztuki.pl [2]

Improwizowany trailer: TUTAJ [3]