Mamy ważny coming out

Ten coming out mógł przejść niezauważony – niewiele wszak osób czyta autobiografie naukowców, bądźmy szczerzy… Na szczęście dzięki blogowi spostrzegawczego i uważnego Abiekta dowiedzieliśmy się, że o swojej orientacji postanowił napisać profesor Michał Głowiński, którego autobiografia Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna pojawiła się niedawno na rynku.

Znany językoznawca i literaturoznawca (autor tak znanych książek jak Nowomowa po polsku czy Magdalenka z razowego chleba), niemłody już naukowiec, postanowił napisać o swoim homoseksualizmie i o tym, jak orientacja zaważyła na jego życiu. Kilka fragmentów autobiografii przeczytać można w notce na blogu Abiekta, zaś książkę, opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie, kupić w dobrych księgarniach. Co ciekawe, wydawcy, nie nazywając rzeczy po imieniu, zapowiadają jednak w notce o książce ujawnienie niespodziewanych informacji: Kręgi obcości to znakomita autobiografia pisana przez osobę, której przez całe życie towarzyszyło poczucie inności… […] Profesor Michał Głowiński odważył się poruszyć tematy, których wcześniej nie omawiał w żadnej ze swoich książek.

Ten coming out bardzo cieszy, i jest niezwykle cenny na wielu płaszczyznach. O swojej orientacji powiedział ktoś łamiący liczne stereotypy, a także wyłamujący się ze schematu powtarzającego się w grupie osób już wyoutowanych, a więc człowiek starszy, znany – ale nie celebryta ani artysta, ktoś szanowany od dziesięcioleci również przez tych, którzy sztukę uważają za coś nieco niepoważnego. Odbiór społeczny takiego wyznania – nic nie ujmując innym coming outom osób znanych i publicznych – ma zupełnie inny wydźwięk i zupełnie nową jakość.

Gratulujemy odwagi.

(sass)

19 komentarzyMamy ważny coming out

 • Absolutely Fabulous

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Brawo, Panie Profesorze!

 • nimb

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Nie można pisać „ujawnienie się”? Naprawdę??

 • KaFor

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Świetnie 🙂

  Każdy – kto pozostaje w związku – już za moment będzie miał też okazje do coming outu.

  Trwa próbny spis powszechny przed właściwym w 2011 roku.

  Spis to dobry czas na pokazanie naszych związków.

  USTAWA
  z dnia 4 marca 2010 r.
  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r.

  Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o: 14) związku nieformalnym — rozumie się przez to dwie osoby żyjące w tym samym gospodarstwie domowym, które nie zawarły związku małżeńskiego w formie przewidzianej prawem polskim, ale wzajemne relacje tych osób są natury małżeńskiej.

  SZCZEGÓŁOWY WYKAZ TEMATÓW I DANYCH ZBIERANYCH W SPISIE WYŁĄCZNIE NA POTRZEBY KRAJOWE
  2. Temat — demograficzna charakterystyka osób:
  1) data zawarcia związku małżeńskiego;
  2) data rozwiązania związku małżeńskiego;
  3) data powstania aktualnego związku nieformalnego
  4) ogólna liczba żywo urodzonych dzieci i plany
  prokreacyjne.

  http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/POZ_ustawa_nsp2011_04032010.pdf

 • KaFor

  [Re: spis powszechny 2011 cd.]

  /…/ W odniesieniu do tematu gospodarstw domowych i rodzin, należy podkreślić, że w NSP 2011 będą pozyskiwane informacje pozwalające na ustalenie faktycznej liczby gospodarstw domowych w danym mieszkaniu oraz liczby rodzin. Pełna charakterystyka rodzin dotyczy typu rodziny biologicznej ( małżeństwo lub partnerzy z dziećmi, małżeństwo lub partnerzy bez dzieci, samotny rodzic z dziećmi) rodziny rozszerzonej i zrekonstruowanej. Dlatego też w celu uzyskania takich informacji konieczne jest pozyskanie danych o stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa osób tworzących gospodarstwo domowe, pozycji w rodzinie, jak również o charakterze związku w jakim pozostają osoby, niezależnie od faktu czy został on zalegalizowany czy też nie. Udzielenie odpowiedzi na pytanie o charakter związku w jakim osoby pozostają będzie dobrowolne. /…/

  http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/POZ_Notatka_uzasadniajaca(1).pdf

  [detr. prosi o komentarze na temat. kolejne wpisy zupełnie niezwiązane z tekstem artykułu będą usuwane]

 • royte_pomerantsn

  [Re: Mamy ważny coming out]

  @nimb
  Pewnie można napisać „ujawnienie się”, tym bardziej, że może „coming out” nie do końca pasuje do tak starszego pana, trochę z innej eopki 😉 – to tak jakby mówić, że Iwaszkiewicz był gejem ;). Z drugiej strony, coming out jako wyrażenie wlazł do polszczyzny i już chyba z niej nie wylezie. Hm, można by spytać pana profesora Głowińskiego o jego opinię na ten temat 😉

  A poważnie – bardzo się cieszę z takiego coming outu. 🙂

 • Anka Zet

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Gratuluję.
  Cieszę się.
  Zachęcam Innych.
  Polecam dostępne lektury, ułatwiające decyzję życia w prawdzie o sobie.

  Pozdrawiam słonecznie i rewolucyjnie.

 • Abiekt

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Głowiński sam w tekście używa słowa coming out, co prawda w nawiasie ale jednak je stosuje do swojej sytuacji, więc nie czepiajmy się 🙂

 • Soniasonia

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Każde wyjście z szafy się liczy, ale, szczerze, kto przeczyta autobiografię pana Głowińskiego? Ludzie wykształceni, zainteresowani nauką, wśród których przeważają ludzie pozytywnie nastawieni do mniejszości seksualnych. Dla pozostałych, nie licząc czytelników stron homiczych, fakt ten pozostanie nieznany.

 • royte_pomerantsn

  [Re: Mamy ważny coming out]

  @Soniasonia
  Po pierwsze primo – trzeba ten fakt najzwyczajniej w świecie rozreklamować ;).
  Po drugie primo – „Ludzie wykształceni, zainteresowani nauką, wśród których przeważają ludzie pozytywnie nastawieni do mniejszości seksualnych.” – żebyś się nie pomyliła… Bo jedno wcale a wcale nie oznacza drugiego. Tępych i zakutanych homofobów oraz kulturalnych, delikatnych w mowie homofobów znajdziesz i wśród tych „światłych”.

 • Sven

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Ja nawet uważam, że najbardziej homofobicznym środowiskiem w Polsce (poza Młodzieżą Wszechpolską) jest taka charakterystyczna grupka konserwatywnych ,,intelektualistów”. Na szczęście nie jest chyba dominująca na uniwersytetach, ale bywa głośna.
  Są to tacy kolesie, którzy często popierają UPR (albo przynajmniej sympatyzują), czytują Rzeczpospolitą oraz prawicowe książki historyczne. Zazwyczaj mają wygląd leszczy, którymi nie zainteresowałaby się żadna kobieta; chodzą w kraciastych koszulach lub wełnianych sweterkach. Kwestie homoseksualności próbują w dyskusjach zbywać pseudointelektualną racjonalnością ; tłumaczą do czego służy odbyt i dlaczego Holandia jest na dobrej drodze do uznania związków ludzi z kozami- a wszystko to z mądrą i zamyśloną miną.

 • Hiob

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Do kolegi Svena: Ejże, też czytam Rzepę, mam prawicowe poglądy, świetnie znam Dmowskiego ale cenię bardziej za radykalizm Piłsudskiego, dodatkowo jestem niewierzący i nie znoszę poprawności politycznej(jakby miało to jakieś znaczenie w wartościowaniu) – a mimo to jestem homoseksualistą żyjącym otwarcie i w miejscu pracy jak i zamieszkania.
  Radził bym trochę wyluzować z tą modną stygmatyzacją na my i oni… (retoryka stajni Krytyki Politycznej i pokrewnych), każdy ma prawo do własnych poglądów i przekonań. Tyle się mówi o „języku nienawiści” – a cóż tutaj kryć, czytając portale gejowskie odnosi się wrażenie, że każdy kto myśli inaczej, wyznaje inne zasady i wartości jest już wrogiem – zresztą wiele takich postów pisanych jest owym „językiem nienawiści”.

 • nimb

  [Re: Mamy ważny coming out]

  @ Hiob
  Zgadzam się w 100%. Wśród środowiska homoseksualnego jest WYJĄTKOWO dużo mowy nienawiści.

 • Dominik

  [Re: Mamy ważny coming out]

  @ Hiob
  Zaraz, zaraz… Czyli tylko my stygmatyzujemy a reszta jedynie wygłasza poglądy??? Genialne!!!

 • Hiob

  [Re: Mamy ważny coming out]

  A tu taki cytat z dzisiejszej Rzepy „Bilans zysków i strat Onyszki nie jest oczywiście jednoznaczny. Stracił pracę w Danii, nie zyskał jej w Anglii, ale zarobił na książce i gra dalej w Polsce. Na meczach na razie nie jest wygwizdywany za swoje przekonania. Ale to akurat nie powinno dziwić lewicowych liberałów i homoseksualnych aktywistów, bo przecież dla wielu z nich Polacy o poglądach innych niż oni to zacofany, ksenofobiczny motłoch, więc trudno spodziewać się po nim należytej czujności rewolucyjnej.” mnie się osobiście podoba – bo jednoznacznie oddaje ogólna tendencję dotyczącą poglądów innych aniżeli jedyne właściwe…Chociaż, sam osobiście mogę polemizować z Panem Onyszką – gram w piłkę nożną, uprawiam hipikę, poluje aktywnie…i takie tam.

 • Sven

  [Re: Mamy ważny coming out]

  @Hiob

  Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak ,,stygmatyzacja na my i oni”. Jest najwyżej PODZIAŁ na my i oni lub stygmatyzacja KOGOŚ.
  Po drugie, zdaję sobie sprawę z tego, że to co napisałem to stereotyp.
  Po trzecie też grywam w piłkę nożną;)

  A po czwarte: mimo że jestem zwolennikiem lewicy (nie dlatego, że jest progejowska, tylko mam trochę szersze motywacje), zdaję sobie sprawę z tego, że można być gejem i popierać prawicę- szczególnie, że jestem pół-Holendrem i pamiętam Pima Fortuyna;)
  Tylko widzisz, nie jest to ani moją ani lewicy winą, że polscy konserwatyści od pewnego czasu za główne zagrożenie dla wyznawanych przez siebie wartości uważają właśnie gejów, o czym publicystyka Rzepy świadczy dość dobitnie. Ja akurat twierdzę, że można spokojnie być konserwatystą, uważać rodzinę za podstawę życia społecznego itd. itp. nie popadając w antygejowskie paranoje. Myślę, że jako geja i konserwatystę bardziej niż moje uogólnienie powinno Cię martwić, iż polscy konserwatyści przyjmują język, który więcej niż z autentycznym konserwatyzmem ma wspólnego z przaśną prowincjonalnością.

  P.S. Wypowiedzi Onyszki a także znane w Skandynawii afery dotyczące jego ,,damskiego bokserstwa” świadczą o tym, że jest po prostu prymitywnym żłobem, który kompromituje i Polskę i piłkę nożną. Dlatego o ile mogę rozmawiać z konserwatystami i nawet się cieszę, że ostatnio Ziemkiewicz trochę się otworzył na dialog, o tyle ludzi takich jak Onyszko raczej omijam.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Szczere gratulacje dla Profesora za odwagę. Właśnie tego potrzeba – odważnych ludzi, którzy mają odwagę przyznać się do czegoś „niepopularnego”, czy po prostu ludzi uczciwych, którzy boją się – życia w kłamstwie.
  To ujawnienie pokazuje, że Ci Straszni Homoseksualiści to nie tylko jakieś gwiazdki i gwiazdeczki, ale i tzw. poważni ludzie. Bo geje i lesbijki, i nie tylko oni, są wśród nas, to ludzie tacy sami jak inni. Nie dlatego, że to poczciwinki, które niczym się nie różnią od szacownych heteroseksualistów, tylko dlatego, że każda i każdy jest niezwykły i jedyna w swoim rodzaju.

  I jeszcze poza tym: skoro dopiero tutaj czytam o wyjściu z szafy prof. Głowińskiego, mniemam, że rzeczywiście „nikt nie czyta autobiografii naukowców” i nie zrobił się szum. Ale może warto, by „środowisko” (czy ściślej – np. konkretnie Otwarte Forum albo i inne stowarzyszenia i organizacje LGBTQ) okazało Profesorowi wsparcie? Pogratulowało mu odwagi, pokazało, że było warto?

 • junior

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Gratulacje! Jeszcze parę lat temu były wielkie opory, a tu taka niespodzianka. Na coming out nigdy nie jest za późno

 • Kosmo

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Dla niektórych każda metoda jest dobra, żeby przypomnieć, że się jeszcze żyje i zwiększyć sprzedaż swoich dziełek, hehe.

 • wuk

  [Re: Mamy ważny coming out]

  Wszyscy studenci na wydziałach filologicznych korzystają z książki -ZARYS TEORII LITERATURY -autorzy: Michał Głowiński, Aleksandra Okopień-Sławińska. To jest fundament wiedzy o teorii literatury i bardzo często jest używany, ja tę książkę używałem już w liceum. Podobnie często używany jest Słownik terminów literackich, gdzie również prof. Głowiński jest współautorem. Pozostałe książki prof. Głowińskiego są już bardziej naukowe, mniej dydaktyczne, cenione na uniwersytetach.

  Gratulacje dla Pana Profesora – składa doktorant filolog (branżowy)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa