Film ''After Stonewall'' w Nowym Wspaniałym Świecie

„After Stonewall” w Klubie Filmowym LGBT

Po kilku filmach fabularnych nadszedł czas na dokument w Klubie Filmowym LGBT. W poniedziałek, 19 kwietnia br. zaprezentujemy słynny „After Stonewall” (1999) Johna Scagliottiego – unikalną kompilację archiwalnych filmów, wywiadów i zapisów wydarzeń z 30 lat ruchu emancypacji gejów i lesbijek – od zamieszek w klubie Stonewall z 1969 r. aż do końca XX wieku.

Film stanowi swoiste zamknięcie trylogii, na którą składają się „Before Stonewall” (1984) o ruchu gejów i lesbijek przed przełomem i „Stonewall” (1995) opowiadający o samych dramatycznych wydarzeniach czerwca 1969 r.

„After Stonewall” rozpoczyna się od bezpośrednich skutków tamtych zamieszek – pierwszych parad równości, coming outów, wprowadzania tematyki gejowskiej i lesbijskiej do polityki. Śledzimy szalone lata 70., gdy w powstałych jak grzyby po deszczu klubach gej/les królowało disco i nieskrępowany podryw. Oglądamy ponure lata 80., gdy nad ruchem emancypacji zawisł śmiertelny cień AIDS, by wreszcie dotrzeć do początków walki o legalizację małżeństw homoseksualnych. Niewątpliwym atutem filmu są wywiady z bezpośrednimi bohaterami omawianych czasów i wydarzeń – działacz(k)ami, polity(cz)kami, artyst(k)ami itd. oraz wiele archiwalnych zdjęć. Narratorką filmu jest Melissa Etheridge, znana piosenkarka, otwarta lesbijka.
„After Stonewall” zdobył m.in. nagrodę publiczności na festiwalu Outfest w Los Angeles. Był też nominowany w kategorii „Najlepszy Film” do nagrody GLAAD – najważniejszego filmowego trofeum amerykańskiej społeczności LGBT.

Film trwa 86 minut. Zostanie pokazany w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Po seansie zapraszamy na dyskusję, podczas której zastanowimy się, jak emancypacja gejów i lesbijek z Zachodu docierała do Polski i jaka jest przyszłość ruchu LGBT w XXI wieku.

Pokaz „After Stonewall” odbędzie się w poniedziałek, 19 kwietnia 2010 r. o godz. 19.00 w siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie – Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 (skrzyżowanie Nowego Świata z ul. Świętokrzyską)

Wstęp wolny.

Zapraszają Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa