Najnowsza ''REPLIKA'' już w klubach!

Najnowsza „Replika” już w klubach!
24 numer magazynu społeczno-kulturalnego LGBTQ

Ukazał się marcowo-kwietniowy numer “Repliki”. Z okładki spogląda Kayah, która opowiada z jakiego powodu na jej nowej płycie znalazł się cover przeboju Grace Jones, a przy okazji zdradza dlaczego uwielbia rozmawiać z gejami o seksie.

W numerze także:
– “Prawo do kuriozalności” czyli rozmowa z Jackiem Kochanowskim, który ocenia odbiór teorii queer w Polsce i wyjaśnia dlaczego głupio mu, gdy musi powiedzieć o sobie „gej”.
– „Trochę grzeszna, trochę grzeczna” – portret drag queen Kim Lee, azjatyckiej gwiazdy warszawskich klubów.
– Kochankowie i żona, czyli prezentacja najważniejszych osób z życia Jarosława Iwaszkiewicza w Ikonach LGBT.
„Gejowski raport z Azji” – pierwsza część relacji Macieja Tyszeckiego i Rafała Gawędy z podróży ich marzeń.
– Niemiecka droga do równouprawnienia – rozpoczynamy nowy cykl „Lewica a LGBT” w krajach Unii Europejskiej.
– Anna Laszuk w swoim felietonie pisze o powieści „Moja les”.
– „Z otwartą przyłbicą” – wywiad z Agnieszką Łuczak, dziennikarką z Tomaszowa Mazowieckiego, której outing zrobił polityk PO.
– Przedstawiciele i przedstawicielki portali i organizacji LGBT wskazują jakich coming outów nam najbardziej brakuje.

A poza tym:
– Gdy boli w krzyżu – transgenderowe opowiadanie na Ostarę, Pesach i wszelkie inne święta obecnie obchodzone.
– KPH w Kielcach, czyli nowa Grupa Inicjatywna
– Zielony irokez i Wild, Wild West w Stylu.
– W rubryce męskich filmów bezkostiumowych Bartosza Żurawieckiego “Men on Israel” i „Inside Israel”.
– Greg Czarnecki kolejnym bohaterem “Ludzi KPH”.
– Różne dziewczyny – “Teraźniejszość”, odc. 2 komiksu lesbijskiego Beaty Sosnowskiej.
– liczne newsy z kraju i świata, w tym Homofobia PKP Intercity, Polskie Miśki i spotkanie z Klubem Lewicy w sprawie związków partnerskich.
– Ranking Bearbook czyli najpopularniejsze książki i filmy początku 2010.
– Płeć? Sprawdzam oraz TransKarolina – o nowych wystawach w dziale Kultura.
– wiele recenzji, książek, filmów i spektakli, m.in.: „Wydmuszka, „Czysta krew”, biografia Sobańskiego, „Cockring”, „Katharsis”, „Wściekły pies”, „Bruno”.
– May, Jan Paweł II, Patoleta, Lew-Starowicz oraz Rock i Dowbor w Czajniku, czyli o orientacjach gwiazd i orientacji na gwiazdy.

„Replika” dostępna jest w najlepszych klubach gej-les w Polsce oraz prenumeracie!

Prenumerata (6 numerów) kosztuje tylko 48 zł. Co dwa miesiące otrzymasz „Replikę” prosto do domu. Wpłat na prenumeratę należy dokonywać na: Kampania Przeciw Homofobii, numer konta: 35 2130 0004 2001 0344 2274 0001, z dopiskiem: Replika – prenumerata (darowizna) oraz podaniem dokładnego adresu do przesyłania magazynu.

Wraz z tym numerem dla wszystkich prenumeratorów/ek różne płyty wytwórni Kayax, w tym składanki muzyczne, single i DVD.

“Replika” w internecie: www.replika.kph.org.pl

26 komentarzyNajnowsza ''REPLIKA'' już w klubach!

 • Kamis

  [Patrzę na okładnkę i już wim, żebym nie kupił!]

  Po prostu odrzuca mnie taka estetyka. A pani Kayah to już chyba wszystko obleciała i jeszcze tylko pisma dla homików jej zostały?

 • junior

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Żenada na stronie 3. Wręcz zatkało mnie jak to przeczytałem. Ludzie, myślcie trochę

 • tristram

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Przeciwnie – opowiadanko na str. 3 bardzo zabawne. Skoro zaniemówiłeś, to znaczy, że efekt został osiągnięty.

 • junior

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Taaa, normalnie boki zrywać, że Chrystus był kobietą, a Jahwe drag queen

 • Tristram

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  A widziałeś „Żywot Briana”? „Złoty wiek” Bunuela? Czytałeś powieści Gore Vidala? Całkiem sporo jest dzieł proponujących alternatywną wersję chrześcijańskich mitów. Tak więc, przestań się gorszyć jak radiomaryjna babcia.

 • Segal

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Tu nie chodzi o chrześcijańskie mity, ale o fakt historyczny, jakim jest śmierć Chrystusa.
  Czy byłbyś równie zachwycony, gdyby w ten sposób pisano np. o holocauście? Dla Juniora ten tekst jest żenadą, dla mnie – zbydlęceniem. A także kompromitacją „Repliki”.

 • junior

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Dokładnie. To nie kwestia zgorszenia, ale dobrego smaku. Ubierz Tristam swojego ojca czy dziadka w sukienkę, może będzie jeszcze zabawniej

 • Tristram

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  To jest literatura. Literatura jest domeną fikcji, wyobraźni i wolności. Chrystus nie jest ani moim, ani Waszym dziadkiem czy ojcem, a opowiadanie zamieszczone w Replice nie rości sobie pretensji do bycia dokumentem czy świadectwem (takie pretensje rości sobie niewątpliwie Biblia, ale – tak na marginesie – i jej nie daje wiary). Jesteście zgorszeni, bo uderza ono we wpojony w Was obraz Boga jako starszego pana z siwą brodą i Chrystusa jako stuprocentowego mena. Tym samym dajecie jedynie dowód na własny brak obycia ze sztuką oraz na to, że patriarchalna wizja historii i religii budzi w Was bogobojny lęk. Stawiacie się na tym samym poziomie, co ci, którzy podali do sądu Nieznalską. A także potwierdzacie, że takie opowiadania są pilnie w tym kraju potrzebne.
  Co zaś do kwestii zbydlęcenia. Uważacie więc Segalu i Juniorze, że bycie kobietą jest równoznaczne ze zbydlęceniem? A założenie sukienki skazuje mężczyznę na bezwarunkową degradację?
  Co zaś do Holocaustu, to widziałem różne – lepsze i gorsze, w tym także komediowe – jego przedstawienia. Sztuka jest od tego, by prowokować – może to robić umiejętnie albo nieumiejętnie, skutecznie lub nieskutecznie. A kategoria dobrego czy złego smaku jest tyleż względna, co anachroniczna. Amen.

 • junior

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Napisałem wyraźnie, że to nie kwestia zgorszenia, ale smaku. We mnie (definiuje się jako agnostyk) opowiadanie wywołało głęboki niesmak. Jeśli taka była intencja autorki, to faktycznie cel został w tym przypadku osiągnięty.
  Patriarchalna wizja historii, religii ma budzić we mnie lęk? Chyba wiem, o co ogólnie kaman, ale może ochłoń trochę i daruj sobie ten pseudofeministyczny bełkot.

 • gościówa

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Opowiadanie jest cudne:) Uśmiałam się i ucieszyłam. Tak, niewątpliwie to kwestia dobrego smaku. Dla mnie to cukiereczek:)

 • rajderGościu

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  tak, opowiadanie całkiem robi hhehe już widzę fanatycznie religijne ciotki, które jarają od hemoroida po hipokamp :] to dobra zabawa jest 😀

 • Tristram

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Nareszcie jakieś głosy rozsądku. A Ty, Juniorze, zanim kogoś oskarżysz o głoszenie pseudofeministycznego bełkotu, najpierw sprawdź dokładniej, o co „ogólnie kaman”. Na naukę nigdy za późno, zwłaszcza jak się jest Juniorem. Pozdrawiam.

 • Segal

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  To, Tristamie, nie jest literatura, ale żenująca grafomania. Nie mówmy więc o prowokacji artystycznej. I nie o religię tu chodzi (na marginesie – jestem ateistą), lecz o brak szacunku dla śmierci. To właśnie, a nie bycie kobietą, nazywam zbydlęceniem.

 • junior

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  do Tristram: Niby wyemancypowana osóbka, a tu taki ageizm. Wstyd!

 • Segal

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Jeszcze do Tristrama: męskie genitalia wpisane w krzyż to tylko jeden z elementów instalacji Nieznalskiej. Pozbawiony kontekstu, mógł byc (i bywał) odczytywany jako obrazoburcza prowokacja dla prowokacji. Dopiero w zestawieniu z pozostałymi elementami jawi się jako przejrzysta i artystycznie uzasadniona metafora. Tym samym jest dziełem sztuki.
  W tekście, o którym dyskutujemy, próżno szukać jakiejkolwiek metafory. Jest to po prostu obsceniczny zapis dowodzący kompletnego braku wrażliwości autorki i jej – delikatnie mówiąc – ograniczonych możliwości intelektualnych. W sumie rzeczywiście to „cukiereczek” dla istot, których iloraz inteligencji wyraża się w najlepszym razie liczbą dwucyfrową.

 • wyprodukowany dla przyjemności

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Jakby nie spojrzeć na sztukę to zawsze jest ona zabawą z symboliką i widzem. Jeden się oburzy, drugi będzie zachwycony. Artyście właśnie chodzi o to by jego sztuka została zauważona, a jak daleko się posuwa i jakich metod w tym celu używa to już inna sprawa.
  A jak się Tobie „junior” podoba ta praca pod tytułem SYMBIOZA ?
  http://www.teemumaki.com/daw_ristiletku.html

 • Tristam

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Segalu, mogę dyskutować o wartości (lub braku wartości) opowiadania zamieszczonego w Replice, mogę też zrozumieć odczucia, jakie Ci towarzyszyły przy jego lekturze, ale darujmy sobie może „argumenty” typu: „ograniczone możliwości intelektualne” autorki , bo są one np. niemerytoryczne.
  W przeciwieństwie do Ciebie po pierwsze nie uważam, by prowokacja dla prowokacji była w sztuce czymś nagannym. Kto ma nas prowokować, jak nie artyści? Po drugie – oczywiście, że w tym opowiadaniu jest metafora. Ukrzyżowanie Chrystusa dawno oderwało się od jakichkolwiek historycznych faktów i zmieniło się w symbol, który wisi po domach i urzędach oraz niesie ze sobą cały bagaż religijnych i kulturowych znaczeń. W zdecydowanej większości, patriarchalnych i, powiedzmy to sobie jasno, wrogich wobec wszelkich odmienności seksualnych. Autorka odrzuca więc ten tradycyjny bagaż i obarcza ów symbol bagażem, nazwijmy to, queerowym. W tym kontekście jest to opowiadanie bardzo religijne – nie kwestionuje ani istnienia Boga, ani wagi ukrzyżowania, a jedynie próbuje uczynić te kulturowe rudymenty przyjaznymi dla tych, którzy dotąd z religijnego czy kulturowego dyskursu byli wykluczani. Bóg jest queer!

 • junior

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Hm, „a może Curie-Skłodowska też ? „

 • Hetero

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Curie-Skłodowska nie, ale Kopernik jak najbardziej.

 • Tristram

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  No, właśnie Curie-Skłodowska również. Proszę zapoznać się z jej biografią, drogi Juniorze, a nie popisywać się swoją ignorancją. Cytatami z „Seksmisji” się nie wykręcisz.

 • junior

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  Żaden wykręt. Po „Bóg jest queer” polemika traci sens. Kto następny? Święty Mikołaj?

 • b.

  [Re: Najnowsza ”REPLIKA” już w klubach!]

  skoro w Replice są recenzje filmów hardporno… to po co jeszcze dyskusje o jakimś grafomańskim czy niegrafomańskim, smacznym czy niesmacznym opowiadaniu parodiującym historie z Biblii…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa