„Lody truskawkowo-czekoladowe” w Klubie Filmowym LGBT

Klub Filmowy LGBT zaprasza na pokaz słynnego filmu kubańskiego z roku 1994 – „Fresa y chocolate” („Lody truskawkowo-czekoladowe”). Rzecz opowiada o przyjaźni dysydenta i estety, homoseksualnego Diega (Jorge Perrugorria) z młodym ideowym komunistą, heteroseksualnym Davidem (Vladimir Cruz).

Jest to historia „przełamywaniu lodów” między dwoma różnymi mężczyznami, przezwyciężania uprzedzeń i stereotypów, ale także krytyczny obraz współczesnej Kuby pogrążonej w kryzysie ekonomicznym, czyniącej z ludzi takich jak Diego wrogów ludu i państwa.

Autorami tego zadziwiająco odważnego dzieła są pisarz i scenarzysta, Senel Paz oraz dwóch reżyserów – weteran kubańskiej kinematografii, Tomas Guttierez Alea i znacznie młodszy od niego, Juan Carlos Tabio. Duet ten zdążył, przed śmiercią Alei w roku 1996, nakręcić jeszcze jeden wspólny film – „Guantanamera”.

„Lody truskawkowo-czekoladowe” zdobyły m.in. Srebrnego Niedźwiedzia i nagrodę Teddy (czyli gejowsko-lesbijskiego jury) na festiwalu w Berlinie oraz wyróżnienie na festiwalu w Sundance. Otrzymały także nominację do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” i szereg innych nagród.

Seans w siedzibie Krytyki Politycznej „Nowy, wspaniały świat” (Warszawa, ul. Nowy Świat 63, I piętro) w poniedziałek, 15 marca o godzinie 19.

Po seansie zapraszamy do dyskusji.

Film zostanie pokazany w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Zapraszają Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki.

1 komentarz do: „Lody truskawkowo-czekoladowe” w Klubie Filmowym LGBT

  • Belfast Lad

    [Re: „Lody truskawkowo-czekoladowe” w Klubie Filmowym LGBT]

    Widziałem parę miesięcy temu w Queen’s Film Theatre w Belfaście. Niezły kawałek sztuki filmowej. Ciekawa fabuła. Intrygujący portret znikającej z każdym dniem starej Hawany i jej mieszkańców. Polecam

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa