''Anioły w Ameryce'' cz. 2 w Lambdzie Warszawa

Klub Filmowy Lambdy zaprasza na Anioły w Ameryce (cz.II)
(Miniserial telewizyjny, USA, 2003, reż. Mike Nichols)

Słynna sztuka Tony’go Kushnera o perypetiach nowojorskich homoseksualistów w dobie epidemii AIDS w latach osiemdziesiątych doczekała się wielu inscenizacji, w tym także i w Polsce: w 1995 roku wystawił ją gdański Teatr Wybrzeże, a w 2000 w toruński Teatr im.Wilama Horzycy. Natomiast w 2007 – korzystając z nowego przekładu dokonanego przez Jacka Poniedziałka – nową i zdecydowanie najgłośniejszą inscenizację przygotował TR. Spektakl wyreżyserował Krzysztof Warlikowski, a występuje w nim cała plejada wybitnych i znanych aktorów, w tym Jacek Poniedziałek, który gra jedną z głównych ról, a także, m.in., Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Tomasz Tyndyk, Rafał Maćkowiak i Maciej Stuhr.
We Francji i w Niemczech wystawiono także wersję operową!

Zarówno sztuka, jak i Broadwayowskie inscenizacje zdobyły szerokie uznanie i otrzymały wiele znaczących nagród. Również trwający pięć i pół godzin miniserial uważany jest za dzieło wybitne; występują w nim tak głośni aktorzy jak Al Pacino, Meryl Streep i Emma Thompson.

Anioły w Ameryce, trwająca pięć i pół godzin teatralna symfonia kontrapunktująca uczuciowo-neurotyczne powikłania, tragiczne żniwo politycznego polowania na czarownice doby senatora McCarthy’go oraz kwestie amerykańskiego purytanizmu i epidemii AIDS, nasycona problematyką inności, wykluczenia i skrywania orientacji homoseksualnej, to dzieło, które stało się ważnym punktem odniesienia w dyskusji na temat sytuacji mieszkańca świata zachodniego na przełomie XX i XXI wieku.

Na film i dyskusję zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki

Lambda Warszawa, sobota, 13 marca, godz. 18.00
Żurawia 24 A, lok. 4

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa