- homiki.pl - http://homiki.pl -

Damą być…

Posted By PTT On 10 lutego 2010 @ 21:57 In Kultura | 25 Comments

[1]

Artykuł ukazał się w „Replice” nr 23/2010.

Nie ma równości tylko dla wybranych
Chcę prawdziwej demokracji
Wyobraźcie sobie świat,
w którym można kochać bez dyskryminacji

(zmieniony fragment utworu Imagine Johna Lennona, który Lady Gaga wykonała 10 października 2009 r. na uroczystości Kampanii Praw Człowieka w Waszyngtonie)

Ten marsz to najważniejsze wydarzenie mojej kariery. Wiem, ze niektórzy z Was działają od czasów zamieszek w klubie Stonewall. Chylę przed Wami czoła. A przy okazji: też kocham Judy Garland. (…) Młodzi ludzie, którzy się dziś tu zebrali są dla mnie prawdziwą inspiracją. (…) Obiecuję dalej pracować na rzecz równości. Jeśli chodzi o moje podwórko, przyrzekam sprzeciwiać się wszelkim aktom szowinizmu czy homofobii w przemyśle muzycznym. Chwała Panu i chwała gejom i lesbijkom!

(fragment wystąpienia Lady Gagi na Narodowym Marszu Równości, Waszyngton, 11 października 2009 r.)

„Poker face” jest o moim biseksualizmie. Zdarzało mi się fantazjować o kobietach podczas seksu z facetami.

Facetów, z którymi byłam, przytłaczał fakt, że kręcą mnie też kobiety. Czuli się z tym nieswojo. Reagowali w stylu: „Ale ja nie chcę trójkąta, dobrze mi tylko z tobą”.

Staram się nie łączyć seksu z miłością. Uwielbiam uprawiać seks, a nie mam czasu na związek.

Pracuję nieustannie i nie mam czasu na długie randki, ani nawet na przelotne znajomości. Znalazłam więc sposób, by przynieść sobie ulgę – mój wibrator mnie uszczęśliwia.

Nie mogłabym prowadzić życia, które opiera się na podążaniu za mężczyzną bez możliwości realizacji własnych pragnień.

Chciałabym ich wszystkich na raz. Są tacy seksowni a ja jestem singielką i chętnie się z nimi zabawię.
(o chłopakach z zespołu Take That)

Na pytanie dziennikarki „czy masz penisa?”: Jasne. Większego niż Twój.
Innym razem, na to samo pytanie: Moja piękna wagina czuje się obrażona!

Razem z Lourdes byłyśmy na jej koncercie. Było w niej coś ekscentrycznego. Nie boi się niczego i jest przy tym zabawna. Gdy rozmawiała z publicznością, wydawała się inteligentna i bystra. (Madonna)

Dowiedziałam się o tym od siostry, która przesłała mi wiadomość, że wypatrzyła na moim koncercie Madonnę a niedaleko od niej dwóch gejów robiło sobie dobrze. Pomyślałam wtedy: właśnie tego pragnęłam: mieć Madonnę i bzykających się gejów na moim show!

Moje pierwsze występy miały miejsce w klubach gejowskich. Nigdy nie odwrócę się od fanów, którzy kibicują mi od samego początku i są tak wierni. Dzięki gejowskiej społeczności zaszłam tak daleko. Poza tym, występy w klubach gejowskich są dla mnie zawsze przyjemnością.

Geje nie boją się silnych kobiet emanujących seksem, które mówią to, co myślą. Takich jak ja.

Gdybym była facetem i siedziała tu z fajką w ręku i opowiadała o tym, jak tworzę muzykę i zaliczam panienki, stwierdziłbyś, że jestem prawdziwym rock’n’rollowcem. Ale ponieważ robię to, co robię, będąc kobietą, to będziesz mnie osądzał i twierdził, że seksualność przysłania moją muzykę? Zawracanie dupy!

Mówię otwarcie, że jestem bi, ale nie chcę, by postrzegano mnie jako kogoś, kto wykorzystuje społeczność LGBT, by uchodzić za „alternatywnego” czy „undergroundowego”. Jestem wyzwolona seksualnie.

Chciałabym być nieustraszoną dziewczyną, która chłopakom hetero pokazała gejowskie kluby.

Wsparcie ze strony gejowskiej społeczności było punktem zwrotnym mojej kariery. Geje zawsze będą przy mnie i ja zawsze będę przy nich. A nie jest łatwo stworzyć sobie bazę takich fanów!

Mam naturę geja. Moja muzyka jest gejowska. Moje koncerty są gejowskie. Wszystko, co kocham, jest gejowskie. Kocham moich homoseksualnych fanów.

Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się 28 maja 1986 r. Jej pseudonim sceniczny Lady Gaga wziął się z tytułu przeboju Queen Radio Gaga. Przed debiutem płytowym pracowała jako kompozytorka dla innych artystów. Występowała też z Lady Starlight w nowojorskich klubach. Ich show był połączeniem pop, rocka i burleski. W 2008 r. nagrała debiutancki album Fame z przebojami Just dance, Poker face, LoveGame i Paparazzi. Do tej pory sprzedano 8 mln egzemplarzy albumu. W 2009 r. Gaga dostała nagrodę MTV w kategorii Best New Artist. We wrześniu 2009 r. wystąpiła w programie Saturday Night Live z Madonną. Gwiazdy sfingowały szeroko komentowaną bójkę. W grudniu 2009 r. Lady Gaga pojawiła się na londyńskim koncercie Royal Variety Performance, gdzie wystąpiła dla królowej Elżbiety II. Miała też szansę osobiście poznać monarchinię Najnowszy przebój Lady Gagi to Bad romance z jej nowego albumu Fame Monster, swoistego epilogu do debiutanckiego Fame. Fame Monster zawiera 8 nowych piosenek. Następnym singlem ma być Telephone.

Lady Gaga współpracowała również z Adamem Lambertem, dla którego napisała piosenkę Fever. (Lambert jest finalistą programu „American Idol”, gejem, którego debiutancki album For Your Entertainment ukazał się w USA w listopadzie 2009 r.). Zaśpiewała też Video phone z Beyonce.

Na ceremonii wręczenia nagród Grammy 1 lutego 2010 r. Lady Gaga wystąpiła w duecie z Eltonem Johnem. Zapowiedziano już również wspólny występ Lady Gagi i Boya George’a. W szkole nie pasowałam do reszty. Chciałam być jak Boy George i czułam się jak odmieniec. Teraz chciałabym być dla moich fanów kimś podobnym. Żeby poczuli, że jestem takim świrem jak oni i by nie czuli się samotni – powiedziała przy tej okazji Gaga.
Pytana o inspiracje, wymienia Madonnę, Queen, Davida Bowie, Michaela Jacksona i Grace Jones a także Andy’ego Warhola i Rainera Marię Rilke.

(przygotował: Mariusz Kurc)

Dziękujemy Redakcji pisma „Replika” za udostępnienie artykułu!

***
„Replika” (nr 23/2010) dostępna jest w najlepszych klubach gej-les w Polsce oraz prenumeracie!

Więcej informacji: www.replika.kph.org.pl [2]

***

Lady GaGa jest również bohaterką naszej ankiety na Homikolubkę roku 2009 – na razie prowadzi bezprecedensowo – zdobyła ponad połowę Waszych głosów, przeganiając inne gejowskie diwy: Madonnę, Kylie czy Elżbietę Radziszewską!
Zapraszamy do głosowania (kolumna prawa, na dole).

Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2010/02/dam-by/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/gaga480.jpg

[2] www.replika.kph.org.pl: http://www.replika.kph.org.pl

[3] Mariusz Kurc: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_245/

[4] Najnowszy numer ''Repliki'': http://homiki.pl/index.php/2010/02/najnowszy-numer-repliki/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.