Akcja Lov u'? Walentynki2010

Walentynki to święto miłości – rozkosznej, spontanicznej, radosnej. Ale czy taka miłość nie może też być odpowiedzialna?

Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy” przygotowało walentynkową akcja skierowana do gejów, a w zasadzie do wszystkich mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Naszym zdaniem jednak może dać do myślenia każdemu.

Krajowe Centrum ds. AIDS przedstawia niepokojące informacje dotyczące dynamicznego wzrostu nowych zakażeń wsród młodych gejów:

„W Polsce do zakażenia HIV dochodzi głównie poprzez kontakty seksualne, w grupie wiekowej od 18 do 49 lat (najwięcej w grupie 20-29 lat i następnie 30-39 lat; dane uzyskane w punktach konsultacyjno-diagnostycznych – PKD, w których można wykonać bezpłatnie i anonimowo test w kierunku HIV na terenie całego kraju). W przypadku ok. 44% nowych zakażeń wykrytych w 2009 roku w PKD, prawdopodobną drogą zakażenia były ryzykowne kontakty homoseksualne mężczyzn (dodatkowo ok. 6,5% ryzykowne kontakty biseksualne). Dla porównania ryzykowny kontakt heteroseksualny był drogą zakażenia dla ok. 29% nowo zakażonych.

Mimo w miarę stabilnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, liczba zakażeń HIV stale wzrasta. W 2009 r. wg danych skumulowanych (od 1985r.) liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV przekroczyła 12,5 tysiąca. Ze względu na niepełne dane epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (w przypadku ok. 80% zgłoszeń nowo wykrytych zakażeń HIV nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia), Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi własne analizy danych uzyskanych z punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać na terenie całego kraju bezpłatnie i anonimowo test w kierunku HIV. Klienci punktów oraz doradcy prowadzący poradnictwo przed i po teście wypełniają anonimowe ankiety, które następnie są poddawane analizie. Dane uzyskane w PKD pomagają wskazać kierunek działań w zakresie profilaktyki HIV.

Ostatnia analiza ankiet z PKD (wypełnionych w 2007 roku) przeprowadzona na zlecenie Centrum przez TNS-OBOP wykazała, że większość osób zgłaszających się do PKD to ludzie młodzi, w wieku 20 – 29 lat (59%) i 30 – 39 lat (23%). Prawie połowa spośród wszystkich osób zgłaszających się na test do PKD przyznała, że miała kontakty z partnerem seksualnym innym niż stały (41%), a co trzecia osoba nie podała czy miała kontakty seksualne z partnerem seksualnym innym niż stały (37%), co może oznaczać, że takie kontakty miała, ale nie chce o nich mówić nawet anonimowo. Niemal co trzecia z tych osób nigdy nie stosowała prezerwatyw w kontaktach seksualnych ze stałym partnerem (31%), 38% badanych twierdzi, że czasami używa prezerwatyw podczas kontaktów ze stałymi partnerami.

Odpowiedzi klientów PKD pytanych o kontakty seksualne z partnerami innymi niż stali partnerzy, są jeszcze bardziej niepokojące. Co szósta osoba nigdy nie stosowała prezerwatyw w kontaktach seksualnych z partnerami innymi niż stali (16%), a co trzecia osoba używała prezerwatyw w podejmowanych przez siebie kontaktach seksualnych jedynie czasami (32%). Jedynie 23% zawsze stosuje prezerwatywy w kontaktach z partnerami innymi niż stali. Zastanawiający jest brak odpowiedzi na to pytanie ponad 28% badanych. Spośród osób seropozytywnych na pytanie czy używają prezerwatyw z partnerami stałymi, prawie 70% odpowiedziało, że nigdy lub czasami, a prawie 60% nigdy nie używa lub używa czasami prezerwatywy w kontaktach z partnerami innymi niż stali. Sygnały, które na bieżąco docierają do Krajowego Centrum ds. AIDS z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych wskazują na utrzymywanie się ww. tendencji w 2008 i 2009 roku. Niepokojące są też informacje uzyskiwane od lekarzy, zwłaszcza lekarzy wenerologów, do których trafia coraz więcej pacjentów z kiłą lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, często w stadium bardzo zaawansowanym.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w populacji MSM w dalszym ciągu zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu w kierunku HIV. W roku 2009 test anonimowo i bezpłatnie wykonało w PKD ok. 26 tysięcy osób. Odnotowano wzrost zainteresowania w stosunku do lat poprzednich (2008 r.: ok. 21 tys., 2007 r.: ok. 19 tys.), lecz ciągle obserwowany jest brak świadomości, że problem HIV/AIDS może być problemem każdego. Wg szacunków Komisji Europejskiej nawet 70% osób zakażonych w Polsce nie zna swojego statusu serologicznego. Problemem jest także nietestowanie się w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową. W populacji mężczyzn mających seks z mężczyznami obserwuje się także inne zjawisko: ci mężczyźni, którzy już się testują, zaczynają traktować badanie w kierunku HIV jak formę profilaktyki, nie zmieniając przy tym swoich zachowań na bardziej bezpieczne.”

MYŚLMY!

Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy”
Siedziba Zjednoczenia: ul. Targowa 44 lok. 1/1A, 03-773 Warszawa
telefon kontaktowy: 0609 313 441
tel./faks: 022 8118838

www.pozytywniwteczy.pl

13 komentarzyAkcja Lov u'? Walentynki2010

 • mad

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  Co ma do tego kura?? bez sensu ta pocztówka.

 • Kura

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  Ptasi móżdżek.

 • royte_pomerantsn

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  No chyba. Ptasi móżdżek tych, co się nie zabezpieczają i/lub nie badają.

 • szok2008

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  zabezpieczałem się zawsze a mimo to dostałem plusem w twarz w 2008 w takim punkcie. teraz się zabezpieczam zeby nie przekazać dalej ale może rzeczywiście jestem w głębokiej ciemnej… może leki na hiv zmieniły mi osobowość?

 • xman

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  Szoku, jak w takim razie stałeś się nosicielem wirusa, skoro się zabezpieczałeś?

 • do szok2008

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  leki na hiv podnoszą odporność, osobowość zmienia depresja, która może być następstwem długotrwałych rozmyślań pod tytułem „no i co teraz będzie?”. idź lepiej do psychologa albo psychiatry. polecam najpierw psychologa, bo psychiatra oznacza kolejne leki, a wtedy – żegnaj, wątrobo.

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  Gumki maja bardzo duza skutecznosc, ale nie 100%.

  Depresja jest raczej „normalna” reakcja na nieuleczalna chorobe.

  Poza tym mozna sie zarazic w szpitalu, u dentysty, robiac tatuaz (w porzadnych salonach raczej nie, w amatorskich owszem), etc, etc. W relatywnie cywilizowanym kraju takim jak Polska to ryzyko nie jest duze, ale nawet zachowujac calkowita abstynencje i unikajac wszystkich ryzykownych zachowan to nie jest tak ze „nie da sie” zarazic.

 • Soniasonia

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  Dodam do tego przypadek koleżanki kuzynki, która zaraziła się HIV, używając pożyczonej golarki do nóg 🙁

 • ech

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  Co?? No właśnie słysząc takie historie zaczyna się panika szerzyć. Ja wciąż słyszę różne wersje o seksie oralnym u facetów i nie umiem zweryfikować, czy jest to zachowanie ryzykowne czy nie jest, a przecież nie jestem półgłowkiem i temat zabezpieczenia nie jest mi obce. Mówiąc szczerze, trochę wkurza mnie ten nadmiar informacji w necie i bzdur.

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  @ Soniu

  Od kogo pożyczyła golarkę? Ja wprawdzie nie golę, ale warto wiedzieć… Jesteś pewna, że to prawda? Może po prostu bała się o swoją reputację? Nie wyjeżdżała przypadkiem do pracy za granicę? Jeśli to wina golarki, to rzeczywiście tragedia.

  @ ech

  Seks oralny u facetów? Hm… to chyba bardzo ryzykowne, gdzie tutaj miejsce na wątpliwości? Czasem widzę co ludzie piszą: używają gumki do pewnych czynności, a potem zużytą gumkę zdejmują i wykonują inne czynności… Dotychczas myślałem, że jeśli ktoś chce się bezpiecznie piep**** z wieloma osobami, to musi wszystko robić w gumce, a najlepiej też w gumowych rękawiczkach, do tego nie mieć żadnych uszkodzeń naskórka, itp. Nadal tak myślę. Jeśli jestem w błędzie, niech ktoś mnie wyprowadzi.

 • Soniasonia

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  To było na wyjeździe na dziewczęcy obóz sportowy do Bułgarii. Dziewczyny zapomniała swojej golarki, a wstydziła się ćwiczyć z nieogolonymi nogami, więc pożyczyła urządzenie od innej, której nie znałam. Przynajmniej tak powiedziała kuzynka. Teoretycznie, jeśli nosiciel HIV zatnie się w czasie golenia i nie umyje potem golarki, a następnie inna osoba niedługo potem również zatnie się przy goleniu, istnieje nieduże ryzyko przeniesienia wirusa.

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  @ Sonia

  Wiadomo, przez krew można się zarazić Ale są też inne możliwości, o których tamta dziewczyna może nie chciała opowiadać. Jeśli to wina golarki, to naprawdę bardzo pechowo.

 • junior

  [Re: Akcja Lov u’? Walentynki2010]

  Fajna akcja. Myślę, że bardzo potrzebna. Organizacja zauważalna na Targowej, konkretnie oflagowali balkon

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa