Sąd na Youtube

W długiej walce mieszkańców Kalifornii nad tzw. Poprawką 8 (Proposition 8) ciekawy zwrot – rozprawy w rozpoczynającym się wkrótce postępowaniu przed sądem federalnym w San Francisco będą upubliczniane na… Youtube.

Przypomnijmy – w maju 2008 r. orzeczenie Sądu Najwyższego Kalifornii umożliwiło zawieranie związków małżeńskich w tym stanie. W listopadzie 2008 r. mieszkańcy Kalifornii niewielką większością głosów zdecydowali w referendum, że do konstytucji stanu ma zostać wprowadzona zmiana definiująca małżeństwa zawierane w tym stanie jako wyłącznie związki kobiety i mężczyzny. Zmiana ta weszła do konstytucji natychmiast po prawnym zatwierdzeniu wyników referendum. Natychmiast też zaczęły się protesty. Wskutek zaskarżenia zmiany konstytucji do sądu przez dwie pary, gejowską i lesbijską oraz społeczność LGBTQ i miasto San Fancisco, wkrótce rozpocznie się postępowanie po raz kolejny mające stwierdzić, czy zmiana konstytucji narusza równość obywateli i sankcjonuje dyskryminację ze względu na orientację.

Co jest zatem nowe? Dopuszczono relację wideo z sali posiedzeń. Nie będzie to co prawda relacja telewizyjna, ponieważ sędzia nie wyraził zgody na obecność ekipy żadnej stacji telewizyjnej, jednakże materiał wideo z całego dnia będzie opracowywany i przedstawiany na Youtube przez CNN (http://www.youtube.com/usdccand). Sędzia uznał, że to akurat postępowanie będzie idealne do rozpoczęcia pilotażowego programu relacji telewizyjnych z wybranych tego typu postępowań.

Takie rozwiązanie ucieszyło przeciwników Poprawki 8 – prawnicy powodów wypowiedzieli się entuzjastycznie o tym rozwiązaniu. Z kolei zwolennicy Poprawki 8 byli stanowczo przeciw, argumentując, że świadomi wielotysięcznej, a może nawet wielomilionowej publiczności na Youtube niektórzy świadkowie w procesie mogą czuć się niekomfortowo, albo wręcz zastraszeni, co może naruszać ich prawo do uczciwego procesu, zaś inni – zachowywać się zbyt demagogicznie.

Ciekawe jest, dlaczego akurat tak rozłożyły się sympatie i antypatie wobec upubliczniania tego postępowania. Czyżby wskazywało to, kto wstydzi się swoich argumentów lub uważa je za słabe, a kto nie obawia się firmować swoją twarzą swoich poglądów?

Mamy nadzieję, że Propozycja 8 zostanie odrzucona, a stan uważany za jeden z bardziej liberalnych dorośnie do swojej opinii. Czekamy na poniedziałkowe rozpoczęcie procesu – być może nauczymy się czegoś od Kalifornijczyków.

(sass)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa