Karol Radziszewski laureatem Paszportu Polityki

Karol Radziszewski, kurator prezentowanej w 2009 r. w Zachęcie wystawy „Siusiu w torcik” został uhonorowany nagrodą Paszport Polityki. Gratulujemy serdecznie Laureatowi i cieszymy się, że została doceniona jego łobuzerska nieco odwaga w potraktowaniu zbiorów Zachęty i że komisji Paszportu nie odstręczyły kontrowersje wobec wątków homoerotycznych wystawy.

O tej wystawie w Polityce pisał w październiku Piotr Sarzyński:
[Karol Radziszewski] przygotował ekspozycję ze wszech miar niezwykłą: prowokującą, z zaskakującymi skojarzeniami, bez zahamowań, ale też mądrą i skłaniającą do wielu refleksji. Rzecz teoretycznie najnudniejszą pod słońcem, czyli przegląd magazynów, zamienił we frapującą przygodę, a dzieła sztuki potraktował bez nabożności, niekiedy z humorem, jako artystyczne tworzywo do budowania własnych wizji. Ale nie ma się co dziwić, wszak sam kurator, występując w roli artysty, wielokrotnie dawał wyraz luźnego stosunku do zastanych hierarchii wartości, tabu, konwenansów i obyczajów.
Ta wystawa to ciekawa gra ze współczesnymi kuratorskimi strategiami, z przyzwyczajeniami i gustami widzów, a także głos w dyskusji na temat relacji artysta-dzieło-świat zewnętrzny.

O wystawie napisano wiele i interesująco, obszerną recenzję wraz z wywiadem z kuratorem polecamy np. w Obiegu.

Informację o pozostałych laureatach można znaleźć na stronie Polityki: http://www.polityka.pl/paszportypolityki/

(sass)

1 komentarz do: Karol Radziszewski laureatem Paszportu Polityki
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa