- homiki.pl - http://homiki.pl -

Emocjonująco noworoczna lektura. Recenzja ”Rozpadu” Kamila Gołaszewskiego

Posted By PTT On 5 stycznia 2010 @ 22:40 In Kultura | 34 Comments

[1]

Kamil Gołaszewski, laureat wielu konkursów literackich, publicysta w takich czasopismach jak „Portet” i „Fa-art”, popełnił książkę niebanalną, trudną w odbiorze i równie trudną do zakwalifikowania. Jego bohater, z początku trzynastoletni chłopak, a w drugiej części książki już osiemnastolatek, dowiaduje się, że jego ojciec jest homoseksualistą, co już samo w sobie jest nowatorskie – wszak w prozie polskiej jeszcze z takim ujęciem homoseksualizmu nie spotkałam się.. No i od tego momentu zaczyna się szereg komplikacji. Ale od początku…

Pierwsza część książki irytuje swoją formą, ciągłymi powtórzeniami, mającymi na celu oddać tok myślowy głównego bohatera. Wielokrotnie powtarzane zwroty, wplatane raz po raz przez kilka stron, nieco przydługawe zdania, utrudniają lekturę i niesamowicie nużą. Gdy narracja zmienia się w pamiętnikową, mamy do czynienia już z osiemnastolatkiem, który zapisuje swoje frustracje, swoje dziwne fantazje, a także prawdopodobnie pierwsze próby literackie. Wyłania się przed nami obraz bohatera, który – jak już wspomniałam – dowiaduje się o homoseksualizmie swego ojca i który z tego powodu, bądź może z powodu ogólnej nieumiejętności zarówno jego, jak i jego rodziców w tworzeniu relacji międzyludzkich, zachowuje się nieprzewidywalnie i skrajnie dziwnie, wręcz można by stwierdzić: jak psychopata.

Sceny w których pluje ojcu do kompotu, grozi mu (tylko na papierze, czego ojciec pewnie nigdy nie przeczyta) śmiercią za jego „analne romanse”, celowo siada w autobusie i jedzie przystanek dalej, by staruszkowie dłużej postali, czy onanizuje się w szkolnej toalecie damskiej, wąchając wyciągniętą z kosza zużytą podpaskę i znacząc klamkę własną spermą (z dziką satysfakcją myśląc o tych wszystkich dziewczynach, które tę klamkę będą musiały dotknąć) budzą spory niesmak nawet wśród czytelników o mocnych nerwach, do których wydawało mi się, że się zaliczam. Trudno jest stwierdzić zatem, czy jest to książka o wydźwięku wręcz homofobicznym, czy może po prostu bohater jest skrajnym mizantropem.

Pomijając jednak całą niechęć, jaka się wytworzyła w moim umyśle podczas lektury i która była przyczyną wielu burzliwych dyskusji na temat „Rozpadu” z moimi znajomymi, muszę oddać autorowi honor: ma on niewątpliwe talent, a „Rozpad” to książka o rzeczywistym, choć tragicznym wręcz w skutkach rozpadzie więzi międzyludzkich. I może właśnie fakt, że z tej książki tak naprawdę „nic” nie wynika (brak narracji oceniającej zachowanie głównego bohatera, brak jakichkolwiek jasnych przesłanek usprawiedliwiających jego zachowanie), prowadzi do konkluzji, że jednak „coś” wynika. Może to właśnie my, ludzie, jesteśmy tak dalece skomplikowani, że potrafimy z najbanalniejszej rzeczy uczynić taki dramat życiowy, że wszystko wokół nas zaczyna przypominać apokalipsę? A może – autor po prostu porwał się z motyką na słońce i z dobrego tematu, mimo bardzo dojrzałego warsztatu literackiego, „zrobił” totalny bubel?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie przyjdzie z czasem, gdy autor napisze kolejną powieść. Tymczasem jednak nie polecam lektury „Rozpadu” nikomu przy zdrowych zmysłach… co paradoksalnie może przyciągnąć całkiem sporą liczbę czytelników.

Arc-en-terre Rocznik ’87. Studentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa nie przez przypadek. Kocha czytać książki, podróżować. Sympatyzuje z buddyzmem.
W marcu 2009 roku założyła LGBTekę (www.lgbt-eka.blogspot.com) [2], którą w niedalekiej przyszłości zamierza przekształcić z bloga na stronę internetową.

Kamil Gołaszewski Rozpad
Wydawnictwo Portret, 2009
więcej informacji: www.portret.org.pl [3]

Autorzy:

zdjęcie Natalia Zaborniak

Natalia Zaborniak [4]

Z wykształcenia bibliotekarka. Interesuje się literaturą, w tym także literaturą LGBT.


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2010/01/emocjonujco-noworoczna-lektura-recenzja-rozpadu-kamila-goaszewskiego/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/nj480.jpg

[2] (www.lgbt-eka.blogspot.com): http://lgbt-eka.blogspot.com

[3] www.portret.org.pl: http://www.portret.org.pl

[4] Natalia Zaborniak: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_339/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.