Za zachodnią granicą

Irytując się na nasza polską lewicę i jej – w najlepszym wypadku – wstrzemięźliwość w wyrażaniu wsparcia dla kwestii LGBTQ warto zerknąć za zachodnią granicę. W Niemczech bowiem pod koniec listopada przepadła propozycja zmiany ustawy zasadniczej – uzupełnienia art. 3 mówiącego o zakazie dyskryminacji o element „tożsamości seksualnej” (seksuelle Identitaet), obejmującej również orientację seksualną.

Inicjatywa przygotowania i przeforsowania takiej zmiany w Radzie Federalnej Niemiec (izbie wyższej skupiającej przedstawicieli landów) zaczęła się już jesienią, kiedy to władze landów Berlin, Hamburg i Brema wsparły projekt Niemieckiego Związku Lesbijek i Gejów (Lesben- und Schwulenverband in Deutschland), przekształcając go w inicjatywę legislacyjną dla Bundesratu. O ile w przypadku Berlina (rządzonego przez koalicję socjaldemokracji z lewicą, czyli SPD i Die Linke) i Bremy (gdzie panują SPD i Zieloni) wsparcie to nie zaskakuje, niejakie zdziwienie budzi poparcie dość egzotycznej koalicji rządzącej Hamburgiem (chrześcijańscy demokraci CDU i Zieloni). Przez jesień inicjatywa gromadziła poparcie zarówno osobistości świata polityki, szeroko rozumianych osób publicznych, przedstawicieli administracji rządowej i landowej, jak i instytucji politycznych i społecznych, uniwersyteckich, a nawet religijnych… Za wprowadzeniem zmian do konstytucji wypowiedziała się Komisja Prawna i Komisja do spraw Kobiet i Młodzieży Bundesratu.

Tymczasem w krytycznym momencie, podczas przeprowadzonego 27 listopada głosowania w Bundesracie (gdzie niezbędna była większość 2/3 głosów) zawiedli najmniej spodziewani sojusznicy: niemiecki języczek u wagi, lideralno-demokratyczna partia FDP oraz socjaldemokraci. Nikt nie oczekiwał raczej zmiany stanowiska landów rządzonych przez chrześcijańskich demokratów, wsparcia zmianie konstutycji udzieliły nawet dwa landy rządzone przez „dość egzoptyczne” koalicje CDU-FDP, czyli Hamburg i Saarland. Niestety, zabrakło oczekiwanego wcześniej poparcia Hesji (CDU-FDP), której liberalno-demokratyczny minister sprawiedliwości wręcz wypowiedział się wyraźnie przeciwko wprowadzeniu ochrony antydyskryminacyjnej dla LGBTQ; dodatkowo nie udało się osiągnąć pozytywnego wspólnego stanowiska najbardziej egzotycznej koalicji w Niemczech, czyli rządzącej Saksonią-Anhalt CDU-SPD i choć przedstawicielka SPD wypowiadała się stanowczo za poprawką w konstytucji, sam land głosował przeciw.

Wnioski dla nas?

Może takie – mało odkrywcze – że nigdy nie należy wierzyć politykom? Żadnym?

Niemieccy Zieloni przygotowują obecnie podobną inicjatywę do przedstawienia w Bundestagu. Może się uda?

(sass w oparciu o materiały www.artikeldrei.de, www.eurout.org i www.csdrostock.de)

1 komentarz do: Za zachodnią granicą

  • Ibn Ruszd

    [drobne nieścisłości]

    Ciekawy artykuł, ale jest kilka nieścisłości. Hamburgiem rządzi koalicja czarno-zielona (CDU-Zieloni, bez FDP!), zaś Saarlandem koalicja jamajska (czarno-zielono-żółta, czyli CDU-Zieloni-FDP).

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa