Postępowy

W sprawie przyszłorocznej wystawy, w Muzeum Narodowym, głos zabiera większość prawicowych publicystów, polityków. To nie dziwi. Im się wydaje, że gej wyszedł spod Okrągłego Stołu, albo jak ktoś jeździł na saksy, to pewnie jednego przewiózł nielegalnie w drodze powrotnej. Istnieją też postępowi chrześcijanie. Młodzi, przystojni, którzy mają ten błysk w oku, zamiast moherowych beretów i szarych płaszczy noszą się modnie, w końcu brylują w telewizyjnych show, z miną wujka dobroczyńcy. Zamiast gorzkich żalów, organizują katolickie dyskoteki. Wszystko wygląda ładnie, na miarę czasów – nawet i poleci kawałek Madonny, gorzej z przekazem. Ten się nie zmienił.

I tak na światło dzienne wyszedł nowy tekst Szymona Hołowni. Dodam, że zatrudnionego przez „naszą” stację. Zdarza się, że i „nasza” i, że „zatrudniony”. Sam tytuł felietonu budzi niepokój o dziwne fascynacje – „Muzeum spenetrowane”. Oczywiście, domyślam się, że to tylko przenośnia. Heteroseksualna metafora, a przede wszystkim chwytliwy tytuł, bo kto go penetruje? Idziemy dalej. Jeśli mowa o gejach, to musi paść wzmianka, która jak się okazuje jest po prostu niezbędna o… tym razem nekrofilach: „Święty Franciszek, u którego stóp maluje się na obrazach czaszkę, otworzy nam biennale nekrofilów.” Ha! To nie koniec. Jak się okazuje, cała wystawa będzie jedną, wielką: „roztańczoną platformę pełną gejów wszystkich epok!

Wydarzenie będzie za niespełna rok. Tymczasem Hołowni wydaje się, że już na nim był: „Sztuka stwarzająca pozór otwartości, a w rzeczywistości karmiąca się
aplauzem grona postępowych klakierów. Sycąca się myślą o moralnej wyższości,
a zarazem perwersyjnie czekająca na przemoc
” Dotkliwa analiza. Przepraszam, za wszystkie obrazy, które jeszcze nie wiszą, za każdy posąg, który jeszcze nie został ustawiony i tłumy gołych gejów, których nigdy na oczy nie widziałem, a które były, nie były, ale mają być. Czekam także na przemoc! Tak, proszę mnie skrytykować i napaść na mnie. To takie przyjemne być dyskryminowanym w Polsce, nie móc legalnie zawrzeć związku z partnerem, dziedziczyć czy choćby wejść do supermarketu z moim chłopakiem za rękę, tuż, obok Hołowni i jego partnerki, o ile ją posiada. Tak, tak, tak, to sprawia mi perwersyjna radość. Proszę pisać o wystawie, to ja w odpowiedzi napiszę tekst, taki prosty, nieskomplikowany, pewnie mało zabawny i bez chwytliwego tytułu, bez penetracji i gołych tyłków.

Czas na ostatni akapit. Będzie bezbłędny. „Błagam ministra kultury, by zareagował, zanim patrząc na „Bitwę pod Grunwaldem”, każą nam myśleć o seksie grupowym”. Znowu sprowadzanie gejów do roli maszynek do seksu, a gdzie w tym wszystkim lesbijki? Hołownia jak większość komentatorów nie zauważa ich. Zauważa jednak coś innego i po prostu się ośmiesza, do tego niesmacznie: „ (…) ja nie twierdzę, że geje nie są w pełni ludźmi, póty nie zaakceptują mojej ideologii chrześcijańskiej)? Uliczne plakaty o męczeństwie gejów, parady, teraz z moich podatków fundowana feeria muzealnych brzydkich myśli”. Ja już akceptuję ideologię chrześcijańską. Więcej! Nawet mi się podoba, sprowadzana do tradycji w formie choinki, trzydniowych ślubów, z poprawinami, oblewanymi chrzcinami. Naprawdę jestem za! Więc, dlaczego nie akceptuje się mojego prawa – nie przywileju, do legalnego związku i idącymi z nim prawami?

Naginałem. Wybierałem fragmenty. Tak, tak wyjęte z kontekstu bardziej lub mniej. Na pewno punktowałem to, co mnie przygnębia. Powoduje odruch krzyku. Wolę chrześcijanina stereotypowego. Bez całego blichtru. Nieumiejącego się posługiwać internetem, słuchającego Rydzyka i nieużywającego prezerwatyw. Takiego szczerego do bólu, który jest autentyczny w swoim zacietrzewieniu, z brakiem dostępu do rzetelnej informacji. Wolę takiego, niż ładnie opakowanego, który wyłapuje talenty i nie daj boże, żeby któryś okazał się gejem, który zamiast przepraszać, że się urodził, chce żyć z takimi prawami jak reszta, heteroseksualna część społeczeństwa.

* fragmenty pochodzą z Newsweeka: http://www.newsweek.pl/opinie/muzeum-penetrowane-,48644,1

Damian (Niebieski) Idealista, który mimo wszystko wierzy w szczęśliwe zakończenia. Lubi czytać fantasy. Odkąd pamięta, chciał wyruszyć w podróż do Skandynawii i kiedyś to na pewno zrobi. Lato spędza najdalej od słońca, zasłuchany w ulubione utwory muzyczne. Obecnie stawia kolejne kroki w dorosłym życiu i dmucha i chucha, aby się udało.

Autorzy:

zdjęcie Damian Niebieski

Damian Niebieski

Idealista, który mimo wszystko wierzy w szczęśliwe zakończenia. Lubi czytać fantasy. Odkąd pamięta chciał wyruszyć w podróż do Skandynawii i kiedyś to na pewno zrobi. Lato spędza najdalej od słońca, zasłuchany w ulubione utwory muzyczne. Obecnie stawia kolejne kroki w dorosłym życiu i dmucha i chucha, aby się udało.

28 komentarzyPostępowy

 • Szarak

  [Re: Postępowy]

  Katolickie dyskoteki z oranżadą w proszku dla nieskażonej amoralną współczesnością młodzieży są rewelacyjne. Podobnie jak Hołownia w roli showmena. I tak samo niehipokrytycznie wiarygodne. A wredne środowiska zwyrodnialców z importu chcą skazić idylliczną, czystą Polskę, zaszczepiając podstępnie w społeczeństwie zło i zwyrodnienie pod hasłami kultury. To plaga gorsza od N1H1.

 • Goldman

  [Re: Postępowy]

  Jaki ładny ten Damian!

 • Zofia

  [Re: Postępowy]

  „Jaki ładny ten Damian!” – oto komentarz do mądrego, inteligentnego i ważnego tekstu. Ręce opadają.

 • Goldar

  [Re: Postępowy]

  A nie jest ładny? Zosiu dzieła Boże trzeba podziwiać, ale jeżeli nie Twój Ci on to nie olno dotykać.

 • pip

  [Re: Postępowy]

  „Znowu sprowadzanie gejów do roli maszynek do seksu” w tekście i komentarz do tekstu „jaki ładny ten Damian” to idealna kompozycja. Gratuluję.

 • Goldman

  [Re: Postępowy]

  O boże mój, Jezusie, Maryjo, Jehowo, po prostu nie wytrzymałem, podoba mi się chłopak, ukrzyżujcie mnie, ukamieniujcie!

 • wit

  [Re: Postępowy]

  „Tym idiotom tylko rozmnażanie w głowie” pisał markiz de Sade o katolikach („Filozofia w buduarze”). I fakt: ciągle im w głowach owoc zakazany albo przynajmniej „grzeszny”. Wszak już sam tytuł: „Muzeum spenetrowane” świadczy, że głodnemu chleb na myśli… [wystarczy zwrócić uwagę, jak Hołownia z Prokopem zachowywali się za kulisami „Mam talent” podczas występu braci Legun – oczywiście, tylko żartując…;-)
  Szymon Hołownia to dziwna postać, ograniczony umysłowo klerykał, który z niejasnych bliżej przyczyn od paru lat bryluje na salonach Warszaffki. Widocznie nasza „elita” zapragnęła mieć swego własnego, oswojonego mohera. Zresztą, ci państwo już nie takich cudaków widzieli.
  A do tekstów Niebieskiego, mądrych i przewrotnych, mam słabość od dawna. I jakoś mi z nimi dobrze.

 • junior

  [Re: Postępowy]

  Bardzo dobry tekst

 • Jędrzej

  [Re: Postępowy]

  Nie wiem jak Wy, ale ja wybrałbym się na imprezę reklamowaną sloganem „roztańczona platforma pełna gejów wszystkich epok” 😉

 • Vampireq

  [Re: Postępowy]

  Jak zwykle świetny tekst. Trzymasz formę.

 • Arc-en-terre

  [Re: Postępowy]

  Bardzo wyważony tekst 🙂 Oby więcej takich głosów w „branży” bez popadania w skrajności.

 • Ala

  [Re: Postępowy]

  Damian, ten tekst jest zaj…….pozdro Alka…ta wiesz, koleżanka od niemieckiego.;)

 • Kakaowy Łasuch

  [Re: Postępowy]

  Ten tekst jest zaje….. ale ty jesteś jeszcze zajeb…..stszy … kolega od francuskiego ….

 • szampans

  [Re: Postępowy]

  Szymon Holownia wykazal sie swoistym poczuciem etyki w programie, ktory poprowadzil w TV .
  Rozpoczal okresleniem „hiena dziennikarska”, mowiac o dziennikarzu Faktow i Mitow, ktory wyspowiadal sie ze swych pedofilskich wyczynow ksiedzu-pedofilowi, zapisujac te spowiedz na tasmie. Ksiadz Jan Sikorski, uczestnik debaty, powtorzyl z luboscia to okreslenie: „…HIENA DZIENNIKARSKA”.

  Oczywiscie nawet jednego slowa potepienia dla ksiedza-pedofila ( ktory „grzesznikowi” wyznaczyl pokute polegajaca na zmowieniu jakiegos psalmu ), zaden uczestnik tej debaty nie wypowiedzial.

  Nie rozumiem, jak mozna zatrudniac to monstrum w TVN, w programie o ogromnej ogladalnosci, takim, jak „Mam talent”.

 • Zielony Johnny

  [Re: Postępowy]

  Ludzie, jeżeli komentujecie tekst publicystyczny -róbcie to rzeczowo.
  Kakaowy Lasuch- francuskie to ty moze jesz rogale rano, cos Ci sie ostro pochrzanilo. Niebieski współgra idealnie z Zielonym:*

 • Rchcz

  [Re: Postępowy]

  Damian- niezle z Ciebie ciacho … jak Cie zlapac w realu?

 • Goldman

  [Re: Postępowy]

  Mój tekst „Jaki ładny ten Damian” był zabawny, natomiast dwie wypowiedzi, w tym powyższa, ewidentnie nadają się do kasacji.

 • orion

  [Re: Postępowy]

  Twój komentarz, choć całkowicie niemerytoryczny, był przynajmniej miły. A te są prostackie.

 • Rchcz

  [Re: Postępowy]

  lol …ciacho to komplement jakiego Tobie pewnie oszczedzano, wiec wyjasnie – w tym okresleniu nie ma nic prostackiego

 • Goldman

  [Re: Postępowy]

  Ale w połączeniu tego komentarza z Twoim nickiem, już jest

 • Rchcz

  [Re: Postępowy]

  cudzoziemiec a taki spostrzegawczy …

 • schizoafekt

  [Re: Postępowy]

  na poważnie:
  według oficjalnej ankiety UE, 18 % w unii osób nie wierzy w Boga. Pozostali to w większości chrześcijanie i muzułmanie oraz żydzi. Niestety ankieta nie uwzględniała, ile z tych osób to osoby głęboko wierzące, a ile to ludzie, którzy nie odrzucili religii, ale deklarują się jako wyznawcy „z braku laku”. Niemniej jednak można przypuszczać, że tak naprawdę Unia oraz kraje członkowskie utrzymują się głównie z podatków właśnie takich „ładnie opakowanych chrześcijan” – tzw. Mohery to najczęściej emeryci, muzułmanie zwykle żyją z zasiłków, a jak wpomniałem, ateistów jest około 18%.
  To niepokojące, że 82% ludzi jest zmuszone do wyrzekania się swoich poglądów na rzecz nawet nie 18%, bo jako ateista deklaruje się np. prof. Wolniewicz, który jest bardziej katolicki nie tylko od papieża, ale i od Rydzyka.
  problem w tym, że idąc w kierunku wskazanym przez wspomniany kilka komentarzy powyżej salon nie stajecie się sami elitą, bo dla nich nie liczą się naprawdę osoby, które w ich Gazetach sprawdzają codziennie, co aktualnie myślą i od moherów różnią się jedynie tym, że zamiast systemu wartości mają podawaną przez „elitę” codziennie nową, czasem sprzeczną z wczorajszą papkę.
  a zresztą i tak komentowanie tego typu artykułów niedługo będzie odwagą graniczącą z głupotą – w ramach ustawy hazardowej Tusk będzie wiedział, kto napisał, ze kościół jest „be”.

 • schizoafekt

  [Re: Postępowy]

  chyba się nie dodał, więc w skrócie: współczesne społeczeństwo obywatelskie z prawami jednostki to wytwór kultury zwanej chyba nie bez powodu „judeo-chrześcijańską”.

 • HeteryQ

  [Re: Postępowy]

  „Więc, dlaczego nie akceptuje się mojego prawa – nie przywileju, do legalnego związku i idącymi z nim prawami?” – bo takiego prawa nie ma. Chyba nie rozumiesz co oznacza słowo PRAWO.

 • Xen

  [Re: Postępowy]

  @HeteryQ
  Wyjaśnij bo nie rozumiem.
  Według Ciebie dwoje dorosłych osób nie ma prawa do miłości i wspólnego życia, tylko dlatego, że są tej samej płci??

  Jeżeli tak uważasz, to mam prośbę. Nie odpowiadaj na to pytanie, bo i tak nie będzie chciało mi się dyskutować z kimś tak ograniczonym umysłowo.

 • Xen

  [Re: Postępowy]

  p.s.
  Wyjaśnij to przede wszystkim sobie samemu i zastanów się poważnie nad tym.

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Postępowy]

  HeteryQ:

  Bredzisz. Jest Zasada Rownosci Wobec Prawa bedaca podstawa kazdego nie-totalitarnego systemu politycznego, w tym demokracji ktora podobno tu mamy.

 • Monsieur

  [Re: Postępowy]

  gejowski swiadomy proletariat kontra gejowski lumpenproletariat myslacy tylko o „jednym”, widac nie tylko „katoli” trzeba oswiecac ale tez co niektorych gejow, kiedy powstanie „jedynie sluszna komisja” ?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa