Małżeństwa homoseksualne w Portugalii.

Portugalski rząd przyjął projekt ustawy sankcjonującej prawnie homomałżeństwa. Jednak, jak donosi „Gazeta Wyborcza”, portugalscy homoseksualiści protestują przeciwko nieuwzględnieniu w nim prawa do adopcji dzici.

Godna pochwały jest postawa parlamentarzystów: „Sprawa małżeństw homoseksualistów jest od wielu lat tematem publicznej debaty i była dyskutowana przed ostatnimi wyborami, rząd i parlament mają więc pełne demokratyczne uzasadnienie, aby ją wreszcie rozstrzygnąć – powiedział minister Silva Pereira”(gazeta.pl).

Takie podejście sprawia, że temat nie rozwleka się na tygodnie, miesiące, lata.

(nj)

1 komentarz do: Małżeństwa homoseksualne w Portugalii.

  • KaFor

    [Re: Małżeństwa ]

    Warto w tym miejscu przywołać stanowiska środowisk naukowych, wielokrotne wypowiedzi – z ostanich 20 lat – dot. małżeństw związków osób tej samej płci.

    „Wyniki badań antropologicznych nad gospodarstwami domowymi, stosunkami pokrewieństwa i rodziną, jakie były przeprowadzone na różnych kulturach, przez więcej niż okres jednego wieku, nie dostarczają żadnego wsparcia dla poglądu, iż cywilizacja lub zdolność do przeżycia społeczeństwa zależy od małżeństwa utrzymywanego wyłącznie jako instytucji heteroseksualnej. Antropologiczne badania raczej popierają tezę, iż szeroki wachlarz różnych typów rodzin, w tym rodzin opartych o związki osób tej samej płci, może przyczyniać się do stabilizacji i humanizacji społeczeństw”. — Amerykańskie Towarzystwo Antropologiczne, 2004; „Ponieważ małżeństwo jest podstawowym prawem człowieka i indywidualnym wyborem każdej osoby uznajemy, że państwo nie może w negatywny sposób ingerować w pary osób tej samej płci, które zdecydowały się zawrzeć związek małżeński i powinno oferować im pełną równość praw i obowiązków poprzez możliwość zawarcia takiego związku.” — Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne, 1997; „Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne popiera wprowadzenie małżeństw osób tej samej płci z wszystkimi prawami, przywilejami i obowiązkami, które ono niesie i sprzeciwia się jakimkolwiek ograniczeniom w przyznawaniu tych samych praw, przywilejów i obowiązków”. — Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, 2005; „Psychologowie generalnie sprzymierzają się z osobami walczącymi o równouprawnienie, także w kontekście małżeństw. Chociaż w przeszłości psychologia traktowała homoseksualizm jako patologię, dzisiaj cała Europejska i Amerykańska psychologia prezentuje homoseksualizm jako normę i aktywnie wspiera prawa osób homoseksualnych. (…) Dominują tu dwa typy argumentów. Pierwszy dotyczy szeregu badań stwierdzających brak różnic u dzieci wychowywanych przez pary osób tej samej i przeciwnej płci, a także brak różnic w zdrowiu psychicznym samych osób homo- i heteroseksualnych oraz brak różnic w jakości związków homo- i heteroseksualnych. Drugi argument dotyczy badań psychologicznych pokazujących szkody wywołane przez społeczne wykluczenie i związane z tym cierpienie osób homoseksualnych (i ich rodzin) jako oznakę opresji”. — Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo_os%C3%B3b_tej_samej_p%C5%82ci#Opinie_.C5.9Arodowiska_naukowego

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa