List homików do Olsztyna

Stowarzyszenie Otwarte Forum (SOFa) – wydawca homików.pl, wystosowało list do władz Olsztyna.

Szanowny Pan
Piotr Grzymowicz
Prezydent Miasta Olsztyn

Pragniemy wyrazić swoje oburzenie wypowiedziami Wiceprezydenta Miasta Olsztyn Jerzego Szmita w związku z zakończonym już „Festiwalem bez Tabu”, zorganizowanym przez olsztyński Miejski Ośrodek Kultury i Kampanię Przeciw Homofobii. Z informacji prasowych dowiadujemy się, że zdaniem p. Szmita „miejska scena nie jest odpowiednim miejscem, żeby propagować ideologię gejowską” oraz „miasto nie powinno do tego przykładać ręki”. Pragniemy p, że festiwal miał na celu przedstawienie sytuacji różnych grup wykluczonych, co z pewnością leży zarówno w zakresie zadań – jak i zainteresowań – władz miasta, które taką sama opieka powinny otaczać obywateli znajdujących się w sytuacji uprzywilejowanej, jak i nieuprzywilejowanej. Postawa wiceprezydenta miasta świadczy, że dyskryminuje on obywateli swego miasta ze względu na orientację seksualną – nie może być na to miejsca. Zadaniem władz miasta jest współpraca z mieszkańcami, niezależnie od ich tożsamości, a czynienie z orientacji seksualnej wyznacznika politycznego wynika ze stereotypów i uprzedzeń.

Organizacje trzeciego sektora w całej Polsce z aprobatą śledzą aktywizację organizacji i grup mieszkańców Olsztyna i ich chęci oraz zaangażowanie w działalność w zakresie kultury i społeczeństwa obywatelskiego. Krytyka finansowania przez władze miasta takich działań uderza w działania angażujące społeczność lokalną, a nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że taka aktywizacja mieszkańców miasta ma same zalety, pozwala ożywić przestrzeń publiczną i podnieść świadomość obywatelską.

Zwracamy również uwagę, że urzędnik miasta powinien być bezstronny i w swoich działaniach oraz wypowiedziach prezentować neutralność światopoglądową. P. Szmit, udzielając osobistego poparcia działaniom „pro life” oraz krytykując fragment różnorodnej rzeczywistości społecznej, który nazywa „ideologią gejowską” zdecydowanie wykracza poza akceptowalne ramy zachowań urzędnika administracji publicznej.

Jako organizacja walcząca z wykluczeniem ze sfery społecznej i kulturowej grup mniejszościowych, stanowczo apelujemy zatem do Pana o publiczne wyrażenie sprzeciwu wobec takiej postawy i potwierdzenie, że Olsztyn jest miastem otwartym na różnorodność i działalność społeczną obywateli.

Urszula Pawlik
w imieniu Zarządu
Stowarzyszenie Otwarte Forum

Do wiadomości:
Halina Zaborowska-Boruch, I Zastępca Prezydenta Jerzy Szmit, II Zastępca Prezydenta Zbigniew Dąbkowski, Przewodniczący Rady Miasta Olsztyn

1 komentarz do: List homików do Olsztyna

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa