- homiki.pl - http://homiki.pl -

Dzieje się w Lublinie

Posted By PTT On 22 listopada 2009 @ 20:06 In Kraj,Świat | 6 Comments

Klub Krytyki Politycznej w Lublinie, Tektura i Lublin 9-Ta Obca zapraszają na spotkanie ze znakomitą feministyczną filozofką polityki i działaczką społeczną na rzecz kobiet prof. Magdaleną Środą w środę 25 XI o 18 w lubelskiej Tekturze, a na pokaz „Demokracji” Artura Żmijewskiego w poniedziałek 23 XI o 18 także w Tekturze. Po pokazie „Demokracji” debata o sztuce zaangażowanej w poniedziałek o 19:30 w Tekturze – z wybitnym krytykiem młodego pokolenia, Igorem Stokfiszewskim. Igor wydał słownik młodej kultury „Tekstylia Bis” i ostatnio książkę „Zwrot Polityczny”. Jest redaktorem Czytelni w TVP Kultura. Drukował w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Die Tageszeitung”. Współtworzył magazyn i środowisko „Ha!art”, a obecnie „Krytyki Politycznej”.

„Parytet, czyli jak demokratyzować demokrację. Prof. Magdalena Środa o filozofii i praktyce polityki”. Prof. dr hab. Magdalena Środa jest filozofką, pracownicą naukową Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i autorką książek „Idea godności w kulturze i etyce”,”Kobiety i władza” oraz ważnych artykułów, m. in. „O uznanie inności”.W „Gazecie Wyborczej” ukazuje się jej stały felieton. Jest także działaczką społeczną i pełniła funkcję Pełnomocniczki Rządu ds.Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jest członkinią zespołu Krytyki Politycznej.

Spotkanie z prof. ŚRODĄ w ŚRODĘ 25 listopada o godz. 18 w Przestrzeni Działań Twórczych Tektura w Lublinie, ul. Wieniawska 15a, we współpracy z Alternatywą Myślenia i Działania Lublin 9-Ta Obca i Klubem Krytyki Politycznej w Lublinie. Spotkanie poprowadzi dr Tomek Kitliński.

Natomiast w poniedziałek 23 XI o godz. 18 Klub Krytyki Politycznej w Lublinie zaprasza na projekcję filmów Artura Żmijewskiego „Demokracje” w lubelskiej Tekturze. O godz. 19:30 debata o sztuce zaangażowanej z udziałem Igora Stokfiszewskiego, Anny Nawrot, Sylwii Nadgrodkiewicz Tomka Kitlińskiego.

„Demokracje” to dzieło Artura Żmijewskiego, jednego z najbardziej kontrowersyjnych artystów współczesnych. Stanowi cykl dokumentalnych filmów nakręconych przez Żmijewskiego: każdy z nich jest swoistym reportażem przebiegu społecznej „demonstracji”, które artysta śledził w Europie, Izralelu i na Zachodnim Brzegu podczas swoich podroży. Są wśród nich zdarzenia stricte polityczne – demonstracje, wiece, parady – ale też sceny odgrywania historycznych wydarzeń, zapis pogrzebu Jörga Haidera, zamieszek ulicznych podczas Euro 2008 w Berlinie, Manify feministycznej pomysłu Kazimiery Szczuki czy pasterki w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

Artur Żmijewski jest członkiem zespołu Krytyki Politycznej. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego (1995). W swoich filmach eksploruje społecznie zmarginalizowane obszary, odwołując się do estetyki przemocy i wykluczenia, często wykorzystując historyczną traumę, by przywołać pamięć. Pracuje także jako kurator i krytyk. Żmijewski reprezentował Polskę na Biennale Weneckim w roku 2006.

Igor Stokfiszewski jest znanym krytykiem poezji i sztuki, publicystą kulturalnym i politycznym oraz autorem książki „Zwrot Polityczny” (2009). Współtworzył magazyn i wydawnictwo „Ha!art”, a obecnie jest członkiem zespołu Krytyki Politycznej. Był dramaturgiem w teatrze, ale koncentruje się na tworzeniu poezji i interpretacji sztuki w kontekście społecznym. Jest recenzentem książkowym programu Czytelnia w TVP Kultura.

Anna Nawrot to lubelska artystka wizualna. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Od 1985 roku prowadzi Galerię Białą w Lublinie. Jej prace wystawiane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. „Miłość i demokracja” oraz „Vogue” w Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku.

Dr Sylwia Nadgrodkiewicz jest politolożką na UMCS, autorką studium o feministycznej filozofii polityki prof. Seyli Benhabib z Yale oraz wokalistką jazzową. Ukończyła kulturoznawstwo na UAM i animację kultury na UMCS. Brała udział w Instytucie „Demokracja i różnorodność” organizowanym przez nowojorski uniwersytet New School. Założyła Alternatywę Myślenia i Działania Lublin 9-Ta Obca.

Dr Tomasz Kitliński jest filozofem i anglistą, autorem książek „Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej” oraz „Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce” oraz setki artykułów. Ukończył studia nad tekstem i obrazem na Uniwersytecie Paryskim 7 i był stypendystą Fulbrighta na nowojorskim uniwersytecie New School. Publikował w Routledge, New York University Press, wydawnictwach naukowych PAN, „Zagadnieniach Naukoznawstwa”, „The Guardian” i „Der Spiegel”.

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert [1]

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2009/11/dzieje-si-w-lublinie/

URLs in this post:

[1] Raimund Wolfert: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_256/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.