Dzieje się w Lublinie

Klub Krytyki Politycznej w Lublinie, Tektura i Lublin 9-Ta Obca zapraszają na spotkanie ze znakomitą feministyczną filozofką polityki i działaczką społeczną na rzecz kobiet prof. Magdaleną Środą w środę 25 XI o 18 w lubelskiej Tekturze, a na pokaz „Demokracji” Artura Żmijewskiego w poniedziałek 23 XI o 18 także w Tekturze. Po pokazie „Demokracji” debata o sztuce zaangażowanej w poniedziałek o 19:30 w Tekturze – z wybitnym krytykiem młodego pokolenia, Igorem Stokfiszewskim. Igor wydał słownik młodej kultury „Tekstylia Bis” i ostatnio książkę „Zwrot Polityczny”. Jest redaktorem Czytelni w TVP Kultura. Drukował w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Die Tageszeitung”. Współtworzył magazyn i środowisko „Ha!art”, a obecnie „Krytyki Politycznej”.

„Parytet, czyli jak demokratyzować demokrację. Prof. Magdalena Środa o filozofii i praktyce polityki”. Prof. dr hab. Magdalena Środa jest filozofką, pracownicą naukową Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i autorką książek „Idea godności w kulturze i etyce”,”Kobiety i władza” oraz ważnych artykułów, m. in. „O uznanie inności”.W „Gazecie Wyborczej” ukazuje się jej stały felieton. Jest także działaczką społeczną i pełniła funkcję Pełnomocniczki Rządu ds.Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jest członkinią zespołu Krytyki Politycznej.

Spotkanie z prof. ŚRODĄ w ŚRODĘ 25 listopada o godz. 18 w Przestrzeni Działań Twórczych Tektura w Lublinie, ul. Wieniawska 15a, we współpracy z Alternatywą Myślenia i Działania Lublin 9-Ta Obca i Klubem Krytyki Politycznej w Lublinie. Spotkanie poprowadzi dr Tomek Kitliński.

Natomiast w poniedziałek 23 XI o godz. 18 Klub Krytyki Politycznej w Lublinie zaprasza na projekcję filmów Artura Żmijewskiego „Demokracje” w lubelskiej Tekturze. O godz. 19:30 debata o sztuce zaangażowanej z udziałem Igora Stokfiszewskiego, Anny Nawrot, Sylwii Nadgrodkiewicz Tomka Kitlińskiego.

„Demokracje” to dzieło Artura Żmijewskiego, jednego z najbardziej kontrowersyjnych artystów współczesnych. Stanowi cykl dokumentalnych filmów nakręconych przez Żmijewskiego: każdy z nich jest swoistym reportażem przebiegu społecznej „demonstracji”, które artysta śledził w Europie, Izralelu i na Zachodnim Brzegu podczas swoich podroży. Są wśród nich zdarzenia stricte polityczne – demonstracje, wiece, parady – ale też sceny odgrywania historycznych wydarzeń, zapis pogrzebu Jörga Haidera, zamieszek ulicznych podczas Euro 2008 w Berlinie, Manify feministycznej pomysłu Kazimiery Szczuki czy pasterki w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

Artur Żmijewski jest członkiem zespołu Krytyki Politycznej. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego (1995). W swoich filmach eksploruje społecznie zmarginalizowane obszary, odwołując się do estetyki przemocy i wykluczenia, często wykorzystując historyczną traumę, by przywołać pamięć. Pracuje także jako kurator i krytyk. Żmijewski reprezentował Polskę na Biennale Weneckim w roku 2006.

Igor Stokfiszewski jest znanym krytykiem poezji i sztuki, publicystą kulturalnym i politycznym oraz autorem książki „Zwrot Polityczny” (2009). Współtworzył magazyn i wydawnictwo „Ha!art”, a obecnie jest członkiem zespołu Krytyki Politycznej. Był dramaturgiem w teatrze, ale koncentruje się na tworzeniu poezji i interpretacji sztuki w kontekście społecznym. Jest recenzentem książkowym programu Czytelnia w TVP Kultura.

Anna Nawrot to lubelska artystka wizualna. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Od 1985 roku prowadzi Galerię Białą w Lublinie. Jej prace wystawiane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. „Miłość i demokracja” oraz „Vogue” w Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku.

Dr Sylwia Nadgrodkiewicz jest politolożką na UMCS, autorką studium o feministycznej filozofii polityki prof. Seyli Benhabib z Yale oraz wokalistką jazzową. Ukończyła kulturoznawstwo na UAM i animację kultury na UMCS. Brała udział w Instytucie „Demokracja i różnorodność” organizowanym przez nowojorski uniwersytet New School. Założyła Alternatywę Myślenia i Działania Lublin 9-Ta Obca.

Dr Tomasz Kitliński jest filozofem i anglistą, autorem książek „Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej” oraz „Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce” oraz setki artykułów. Ukończył studia nad tekstem i obrazem na Uniwersytecie Paryskim 7 i był stypendystą Fulbrighta na nowojorskim uniwersytecie New School. Publikował w Routledge, New York University Press, wydawnictwach naukowych PAN, „Zagadnieniach Naukoznawstwa”, „The Guardian” i „Der Spiegel”.

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

6 komentarzyDzieje się w Lublinie

 • sven

  [Re: Dzieje się w Lublinie]

  Sroda znakomitą filozofką? Kobieta, która współpracuje z Krytyką Polityczną i jednocześnie wychwala zalety liberalnej gospodarki. Niezwykła konsekwencja. I te jej wynurzenia w radiu i w telewizji, wg których kobiety powinny się dostać do polityki, bo nie uznają one korupcji 🙂
  Jak równierz krucjata przeciwko Euro 2012, w których to widzi symbol męskich potworności oraz drastyczną stratę państwowych pieniędzy. Jak ja żałuję, że nie jestem z Lublina i nie mogę przyjść posłuchać co jeszcze wymyśli … .

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Dzieje się w Lublinie]

  „I te jej wynurzenia w radiu i w telewizji, wg których kobiety powinny się dostać do polityki, bo nie uznają one korupcji 🙂 „

  Kobiety nie uznaja korupcji? Powaznie powiedziala cos takiego? Mozesz podac jakies linki?

 • sven

  [Re: Dzieje się w Lublinie]

  Taki był sens ogólny. Był to wywiad w radiu tok fm, 3/4 tygodnie temu. Linka nie mam, ale może jest gdzieś w archiwum.
  Zaczęła od krytykowania rzeczniczki praw kobiet. Tu może miała rację- nie orientuję się. A potem się rozkręciła. Zaczęła o parytetach i o tym, iż kobiety nie są skorumpowane, więc byłyby lepszymi politykami. Poza tym nie bawią się w ,,męskie zabawy” i wiedziałyby, że w kraju potrzeba czegoś innego niż Mistrzowstwa w piłce nożnej, które mężczyźni- politycy uważają za priorytet. Potem zaczęła o tym, że rozumie, iż faceci mają testosteron i jak nie mogą prowadzić wojen w tych pokojowych czasach to muszą siedzieć z piwem i oglądać mecze. Każde jej zdanie ziało androfobią i chociaż zlinczowałaby z pewnością każdego kto ośmieliłby się powiedzieć w jej towarzystwie coś złego o kobietach, zupełnie nie krępowało ją, iż wywiad z nią przeprowadza mężczyzna i, że niekoniecznie chciał wysłuchiwać takich idiotyzmów. Zresztą dziennikarz w końcu się zdenerwował i powiedział jej, że używa PiSowskiego języka stereotypów:)

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Dzieje się w Lublinie]

  > Zaczęła o parytetach i o tym, iż kobiety nie są skorumpowane, więc byłyby lepszymi politykami.

  Dobre.

  Parytety, szczegolnie w kraju takim jak Polska, zwieksza korupcje. Jesli ktos naprawde nie rozumie – zwieksza, bo kolesiokracja (czyli – obecnie – glownie mezczyzni) bedzie wystawiac w ramach parytetow kobiety nie kompetentne i stanowiace potencjalne zagrozenie i konkurencje, a marionetki ktorymi latwo sterowac. Twierdzenie ze to zwiekszy wplyw kobiet na polityke jest mysleniem zyczeniowym.

  Nie ma zadnych podstaw zeby twierdzic ze kobiety sa mniej podatne na korupcje.

  I rozumiem ze na filozofii moga tego nie uczyc, ale – surprise ! – kobiety tez maja testosteron.

  Euro 2012 bedzie ogromna porazka, ale z zupelnie innych powodow. Glownie z powodu polskiej sklonnosci do korupcji, marnotrawstwa i wykorzystywania wszystkiego do walk politykierow.

 • sven

  [Re: Dzieje się w Lublinie]

  Wiem, że kobiety mają testosteron:) Aczkolwiek mniej. Co wie Środa ciężko powiedzieć. Chyba ogólnie nie za wiele, poza tym o czym mówi wciąż, czyli mantrą o tym, że kobiety są lepszymi ludźmi.
  Mam smutne podejrzenie, iż także jej zaangażowanie w prawa mniejszości wynika z wiary, iż geje to z kolei tacy ,,bezpieczniejsi”, nawet lepsi mężczyźni. Mnie taka retoryka nie kręci.

  Jak chodzi o Euro 2012, myślę o nim chyba tak jak większość ludzi w tym kraju. Serce chce, żeby wszystko się udało, rozum podpowiada, że pewnie będzie wstyd 🙁

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Dzieje się w Lublinie]

  > Wiem, że kobiety mają testosteron

  Wiem ze Ty wiesz. Ale duza czesc feministek wydaje sie o tym nie wiedziec.

  > Mam smutne podejrzenie, iż także jej zaangażowanie w prawa mniejszości wynika z wiary, iż geje to z kolei tacy ,,bezpieczniejsi”, nawet lepsi mężczyźni. Mnie taka retoryka nie kręci.

  Heh. Mozliwe.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa