Pod krzyżem psychicznym siedziałam, płakałam…

Dzień przed wszczepieniem implantów policzków stanąłem przed lustrem. Nie mam żadnych problemów z moją twarzą od jakiś 40 lat. Czymś ryzykuję? Trzeba przezwyciężyć strach przed pożegnaniem ze starą gębą. Strach jest diabłem! strach o przyszłość, strach przed nieznanym, strach to też w końcu broń. Jest jednak coś bardzo wyzwalającego w niszczeniu sentymentu do własnego ciała.

7 listopada w ramach Wrocław Industrial Festival jako główna gwiazda wystąpi szacowny/a Genesis Breyer P-Orridge wraz z zespołem Psychic TV.

Od dziesiątek lat żadna dyskusja na temat kontrkultury nie może obyć się bez choćby małej wzmianki o tej postaci. Wszechstronna działalność Genesis’a od trzydziestu lat podporządkowana jest zasadniczemu celowi – kruszeniu norm oraz formuł nabytych w procesie socjalizacji.

Przypomnijmy garść faktów. Jakieś sześć lat temu wraz ze swoją partnerką – Lady Jaye – rozpoczęli eksperyment pod roboczą nazwą „Breaking Sex”, którego celem było powtórne zespolenie kobiety i mężczyzny. Para przeszła serię operacji plastycznych, aby przekroczyć granice pomiędzy płciami, a jednocześnie upodobnić się fizycznie: nie ma żadnego powodu by dalej akceptować formę, jaka została nam dana przez boga. Ludzie mogą teraz wybierać istnienie bardziej fikcyjne. (…) Ludzie zaczęli więc dodawać [poprzez chirurgię plastyczną] rogi, kły i metale wychodzące z ich twarzy i głów. (…) Wkrótce będą mogli mieć dodatkowe kończyny, włosy wyrastające w określone wzory, seryjny biust czy przerobione palce. Nie będzie już uczucia bycia zobowiązanym by wyglądać jak nasi przodkowie.

Jest to ostatni i chyba najgłośniejszy „projekt” Genesis’a, który trwa, mimo śmierci Lady Jaye w 2007 roku.

Cofnijmy się do roku 1981, kiedy Genesis powołuje Świątynię Młodzieży Psychicznej (T.O.P.Y.), w której to przez dziesięć lat 10 000 członków oddawało się okultystycznym eksperymentom, m. in. po to, aby obnażać społeczne mechanizmy tworzenia się „wiary”. Założyciele Świątyni uważali, że powstaje ona na skutek lęku przed własną skończonością i niedoskonałością. Z kolei lęk sublimowany jest poprzez zrzucanie odpowiedzialności za własne życie na metafizyczne „byty” – bozie, historię, społeczeństwo, władzę i takie tam. Na tle innych organizacji okultystycznych T.O.P.Y wyróżniała się przede wszystkim oryginalnym mariażem nowoczesnych technologii z okultyzmem.

Jest to druga wizyta Genesis’a w Polsce. W 2004 roku w Trójmieście doszło do taniego skandaliku. Szef Nadbałtyckiego Centrum Kultury odwołał koncert grupy Psychic TV, gdyż jest ona jego zdaniem „antychrystusowa”. Ostatecznie koncert odbył się w kameralnym klubie.

Nawet jak na środowisko kontrkulturowe – pełne oryginalnych myślicieli, artystów pionierów i wybitnych okultystów – Genesis jest postacią wyjątkową. W wieloletnim, onirycznym szaleństwie zacierają się granice pomiędzy sztuką a życiem, myśl transgresyjna babrze się w „problematyce” gender i mimo całej tej ciężkości kalibru nie odcina się od rzeczywistości – nie proponuje nam kolejnego kośćca „systemu wartości”. W końcu aby uzyskać maksymalną skuteczność odpowiedzi, musimy mieć minimalną sztywność oczekiwań.


Autorzy:

zdjęcie Marek Idzi

Marek Idzi

Piotruś Pan w klatce z azbestu. Permanentnie postindustrialny i posthumanistyczny.

4 komentarzePod krzyżem psychicznym siedziałam, płakałam…

 • xx

  [Re: Pod krzyżem psychicznym siedziałam, płakałam…]

  świetny materiał!!

 • Iwona

  [Re: Pod krzyżem psychicznym siedziałam, płakałam…]

  Pliz, napiszcie coś więcej o tym człowieku/tych ludziach, to fascynujące…

 • junior

  [Re: Pod krzyżem psychicznym siedziałam, płakałam…]

  niesamowita historia

 • ja

  [Re: Pod krzyżem psychicznym siedziałam, płakałam…]

  C.I.N.E.M.A.K..pl
  Filmy o tematyce Gay np.”Bruno”, „Klatka dla ptaków”, „Moje własne Idaho”, „Przyszywany wujek”,” Idealny facet dla mojej dziewczyny”,”Obywatel Milk”, „Senność”,”Czas, który pozostał „,”Gry weselne „,”Wszystko o mojej matce”,”Tajemnica Brokeback Mountain”,”Złe wychowanie”,”XXY” i wiele, wiele innych.
  Sprawdz

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa