- homiki.pl - http://homiki.pl -

Marsz w „mieście spotkań”.

Wyruszyliśmy kilka minut po godzinie 14 z placu Uniwersyteckiego, a więc Marsz Wrocławski zaliczył tym samym rekord punktualności na tle podobnych wydarzeń w innych miasta. Początkowo dotarliśmy pod Szermierza rozczarowani, naliczyliśmy jakieś 30 osób i baliśmy się, że na tym się skończy, ale wrocławianie i wrocławianki dopisali. Według naszych szacunków marsz w szczytowym momencie zgromadził ponad 200 osób.

Tym razem nie ilość przesądziła o sukcesie, ale „jakość”. Dawno nie słyszeliśmy tak rozentuzjazmowanych tłumów, począwszy od przemówienia otwierającego marsz, które wygłosiła Mirka Makuchowska.Ten marsz miał konkretne przesłanie. Na przodzie uczestnicy i uczestniczki nieśli transparent „Żądamy ustawy o związkach partnerskich” – znany nam skądinąd, gdyż okazało się, że to nasze dzieło, wykonywane kolektywnie w UFIE na warszawską paradę. Powiewały też nad głowami polskie flagi.

Skandowanie haseł zaczęło się już od momentu rozpoczęcia przemarszu. Krzyczeliśmy: „Wrocław miastem tolerancji”, „Chcemy związków – tu i teraz!”, „Wolność, równość, tolerancja”. Nie zapomnieliśmy też o transparentach, na których widniały postulaty: „Edukacja w szkole, nie w kościołach”, „W mieście spotkań dla wszystkich starczy miejsca”, „Niech dziedziczy po mnie partner/ka, nie państwo”, a także nasze ulubione: „Skończyliśmy prosić – żądamy! Płacimy podatki – wymagamy!”.

Co nas zdziwiło najbardziej, to fakt, że postulaty odnosiły się też do Wrocławia. Z perspektywy stolicy nie czuć tego, jak ważne są zmiany rozpoczynające się od własnego podwórka.

Na koniec doszło do incydentów, ale policja była bardzo sprawna. Trochę to niepokoi, że wciąż musi chronić nas kordon ochroniarzy.

Dziękujemy za piękne przeżycia, teraz uciekamy na występ kabaretu Barbie Girls, które wystąpią w ramach Festiwalu Geje, Lesbijki i Przyjaciele


Redakcja homików i przyjaciele


Redaktor Xerxess


Szermierz bierze udział w paradzie


Transparent wykonany przez koalicję UFA/Lambda/homiki.pl dotarł do Wrocławia


Mirka Makuchowska – KPH Wrocław


Ruszamy nadbrzeżem nad Odrą


Parada wymagała wstrzymania ruchu wrocławskich tramwajów marki Skoda


Z Warszawy zawitała Yga Kostrzewa


Wrocławianie z zainteresowaniem przyglądają się paradzie


Czekamy na wejście na rynek


Barbie Girls dziś na okładce Wysokich Obcasów…


…składają autografy.


Rynek!

Niebawem kolejne zdjęcia!

(txt mt, foto mm, mt)