- homiki.pl - http://homiki.pl -

Marsz do Wrocławia

Posted By PTT On 18 października 2009 @ 19:31 In Na barykady | 18 Comments

[1]

Nawet nie macie pojęcia, ile przedsięwzięć i szczytnych działań powstaje z prostego wkurwu. Tak było ze Stonewall, czy z ruchem sufrażystek. Tak było też ze skromnymi homikami. Pierwsze pomysły na stworzenie portalu pojawiły się we Wrocławiu, podczas sylwestrowego występu Reni Jusis w legendarnym klubie Scena. Kto by pomyślał, że było to już prawie sześć lat temu. Intryga była pleciona wytrwale przez Pawła, Piotra i Jerzego, a łącza internetowe między Tarnogajem a Gądowem Małym aż się grzały od rewolucyjnych idei. To we wrocławskich knajpach odbywały się burzliwe narady na temat grafiki, logotypów i idei, czasami kończące się awanturami pod same niebo.

Pięć lat temu twórcy homików mieli powody do wkurwu – chyląca się ku upadkowi lewica mimo parlamentarnej większości nie zrobiła nic dla emancypacji gejów i lesbijek, a starania i ogrom pracy nad ustawą o związkach partnerskich profesor Marii Szyszkowskiej zostały zaprzepaszczone. Zamiast zająć się wyborcami, którzy dali im mandat zaufania, woleli układać się z kościołem.

Minęło sześć lat i,można stwierdzić, że powodów do niezadowolenia mamy tyle samo. Choć trzeba przyznać, że machina oświecenia bardzo powoli przetacza się przez ludzkie umysły. Więcej mamy homików wyoutowanych, mamy garść znanych gejów i lesbijek, a i w debacie o nasze prawa zyskujemy znaczących sojuszników. Jednak nadal to mało, to prawie nic. Z perspektywy Wrocławia widać to bardzo boleśnie. Aby znaleźć się w świecie tolerancji i normalności wystarczą dwie godziny jazdy samochodem; i w Niemczech, i w Czechach mamy okazję poczuć się nieskrępowani. To boli i frustruje. Dlatego warto zrobić coś dla nas, chociażby zamanifestować naszą obecności i nasze niezadowolenie.

Wrocław, podobnie jak wiele innych miast zachodniej Polski ma swoją wielowarstwową, multikulturową historię, przeszłość niemiecką, czeską i piastowską. Czasami chwalebną, czasami haniebną. Niektórzy mieszkańcy ulicy Hercena we Wrocławiu pamiętają jeszcze wspólne mieszkanie z pokonanymi w drugiej wojny światowej Niemcami. A nawet pamiętają, jak się z nimi zdążyli zaprzyjaźnić. Wielu z nich ze łzami wspomina chwile, kiedy towarzyszyli całym niemieckim rodzinom w ostatniej drodze na Dworzec Świebodzki do pociągów, które na zawsze miały ich wywieźć z ich własnego domu. Mogli zabrać ze sobą tylko tyle, ile mógł pomieścić niewielki wózek a i to stawało się łupem dla złodziei. Byli wytykani palcami. Często obrzucani kamieniami. Jednak nie bali się. Szli ramię w ramię, manifestując sprzeciw wobec nienawiści.

Dzisiaj Wrocław stara się promować jako nowoczesne miasto, bez barier i nietolerancji. Czy hasło „Wrocław – miastem spotkań” jest naprawdę sloganem miasta, czy tylko pustym frazesem? Zobaczymy, jak ponad pół milionowa społeczność tej aglomeracji zda ten egzamin.

(napisała wrocławska redakcyjna stara gwardia: jp, pb, pw)

Zapraszamy na Marsz we Wrocławiu! sobota 24 października 2009 r., godz.: 14.00 start Plac Uniwersytecki


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2009/10/marsz-do-wrocawia/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/wroclawherb480.jpg

[2] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

[3] Marsz i Festiwal we Wrocławiu!: http://homiki.pl/index.php/2009/10/marsz-i-festiwal-we-wrocawiu/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.