Kosciół Szwecji będzie błogosławił małżeństwa jednopłciowe

Informacja ważna przede wszystkim dla religijnych homików, szczególnie tych próbujących odnaleźć się w strukturach polskiego kościoła katolickiego…

Synod Generalny Kościoła Szwecji podjął decyzję o błogosławieniu małżeństw osób tej samej płci. Obradujący w Uppsali Synod tego Kościoła (największego Kościoła luterańskiego na świecie) przegłosował projekt 176 głosami za, 62 głosami przeciw i 11 wstrzymującymi się. Duchowni, którzy z powodu przekonań nie będą chcieli błogosławić takich związków, będą mieli do tego prawo.

W 2005 roku Kościół Szwecji zaczął błogosławić zarejestrowane związki partnerskie. Teraz związki jednopłciowe będą miały „umocowanie liturgiczne”

Od samego początku Kościół Szwecji był podzielony w tej kontrowersyjnej kwestii. Niewykluczone, że w ramach Kościoła Szwecji lub poza nim zostaną powołane konserwatywne struktury Kościoła luterańskiego, pielęgnujące tradycyjne rozumienie małżeństwa, jednak większość biskupów, w tym także i ci sceptyczni wobec decyzji Synodu, podkreśla, że rozłam jest mało prawdopodobny.

Nie są jeszcze znane reakcje innych Kościołów luterańskich na świecie. W najbliższym czasie odbędą się wybory na najważniejsze stanowiska w Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), w tym na urząd sekretarza generalnego i prezydenta ŚFL. Najprawdopodobniej decyzja Kościoła Szwecji oraz wcześniejsze uchwały Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce będą przedmiotem dyskusji w centralnych gremiach Federacji.

(sass, na podstawie materiałów portalu www.ekumenizm.pl)

1 komentarz do: Kosciół Szwecji będzie błogosławił małżeństwa jednopłciowe

  • Hendryk

    [Re: Kosciół Szwecji będzie błogosławił małżeństwa jednopłciowe]

    Trzeba dodac, ze decyzje wymusil rzad szwedzki. Po prostu rzad zadecydowal, ze kosciol szwedzki musi dawac slub i parom hetero i homo. Wiec kosciol mial do wyboru, albo zaakceptowac decyzje albo zrzec sie z prawa dawania slubow (hetero).
    Wiekszosc zaakceptowala, ale sa oczywiscie elementy niezadowolone i super konserwatywne.

    I tak powinno byc, prawa ludzkie powinny stac wyzej niz wyimagowane prawa koscielne. Wiec organizacja koscielna musi sie dostosowac do decyzji rzadu.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa