- homiki.pl - http://homiki.pl -

Homiczo na Powązkach, czyli sprzątamy groby

W przeddzień weekendu Wszystkich Świętych, pod pretekstem kolejnego spotkania wokół HomoWarszawy, grupa LGBTQ i przyjaciół wybrała się na warszawski Cmentarz Powązkowski.

To nie był tylko spacer „turystyczny”, popularnonaukowy – choć snuliśmy też gawędę o upamiętnionych na powązkowskiej nekropolii gejach i lesbijkach. Przybyliśmy wyposażeni w szczotki, zmiotki, wory na śmieci, znicze i kwiaty. Chcieliśmy, by groby ważnych dla nas postaci były godnie udekorowane na zbliżające się święto.

Dziękujemy całej cztertdziestoosobowej grupie, niezrażonej chłodem i mrokiem, za pasjonujące popołudnie. Niesamowite iść wspólnie alejkami Powązek, wspólnie uświadamiać sobie rolę dawnych wielkich, którzy w dzisiejszych warunkach być może stanowiliby forpocztę LGBTQ.

Po roboczym spacerze powązkowskim udaliśmy się do jak zwykle gość-innej UFY na debatę o warszawie lesbijskiej. Kolejne spotkania w dawnym schronie przy Alei Solidarności odbywać się będą cyklicznie!

Spotkanie pod Bramą Główną

Drogę wskazuje ekipa autorska HomoWarszawy: Wojciech Szot, Krzysztof Zabołcki, Marcin Teodorczyk, Michał Minałto. W trakcie spaceru zdyszana dotarła Yga Kostrzewa.

Na grobie Jerzego Waldorffa i Mieczysława Janowskiego. Tablica upamiętniająca Jankowskiego zniknęła szybko po jego pogrzebie.

U Mirona Białoszewskiego

Przy pomniku Marii Dąbrowskiej

Sprzątamy u Kaliny Jędrusik. Chylimy czoła przed gejowską divą.

Maria Rodziewiczówna, butch polskiej literatury.
Dołączyła do nas Agnieszka Weseli – po spacerze przenieśliśmy się do UFY porozmawiać o Warszawie lesbijskiej.

Narcyza Żmichowska, autorka Poganki, rzeklibyśmy dziś – powieści queerowej.

Grób Lucyny Messal, słynnej Messalki, w której luksusowym mieszkaniu miał mieć miejsce słynny lesbijski skandal czasów międzywojennych.

Foto Radosław Cetra