- homiki.pl - http://homiki.pl -

Westler w Klubie Filmowym Lambdy

Westler, poruszający obraz szkicujący uczucie pomiędzy dwoma niemieckimi dwudziestolatkami – Felixem z zachodniej części miasta („Westlerem”) i Thomasem z części wschodniej – to film szczególny. Powstał parę lat przed upadkiem muru berlińskiego; fragmenty filmu kręcone były ukrytą kamerą na Wschodzie, a reżyser zadbał też o przeszmuglowanie na Zachód (gdzie kręcono sceny z aktorami) rozmaitych drobiazgów z NRD (jak mydło, proszek do prania, artykuły spożywcze w enerdowskich opakowaniach), co było czynem niedozwolonym.

Felix (Sigurd Rachman), pracownik techniczny teatru, może przejść na stronę wschodnią tylko raz w tygodniu i spędzić tam z Thomasem (Rainerem Streckerem), zarabiającym na życie jako kelner, zaledwie parę godzin – żyje właściwie dla tych kilku chwil co tydzień. Nieludzki, surrealistyczny układ – w końcu musi nastąpić jakieś rozwiązanie tej niemożliwej sytuacji.

Westlera często określa się jako najpiękniejszy niemiecki Schwulenfilm (film gejowski) jaki kiedykolwiek powstał.

Na film i dyskusję zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki.

UWAGA (osobista!): ponieważ jest to film wyjątkowy, piękny, poruszający, wybitny, chcę się nim ze wszystkimi podzielić, pomimo tego iż dysponujemy tylko wersją niemiecką z napisami angielskimi. Ale nil desperandum! Prowadzący są jak raz filologami „obcymi”, więc w razie czego przetłumaczą niejasne kwestie (a film przemawia bardziej obrazem niż dialogami!)

kz

26 września, sobota, godz.18.00

Lambda Warszawa, ul. Zurawia 24 A lok. 4 (domofon)