Alan Turing, genialny matematyk (1912-1954) działał w wielu dziedzinach nauki – nie tylko na polu czystej matematyki, ale i kryptografii, filozofii nauki, w znaczącym stopniu przyczynił się też do rozwoju prądu myślowego, który zaowocował przekształceniem pierwszych prymitywnych maszyn liczących w komputery.
Bardzo ciekawy artykuł przybliżający postać Turinga znaleźć można na stronie projektu Inna Historia.
Niestety dla swojej kariery i życia prywatnego, był dość otwarcie żyjącym homoseksualistą, któremu przyszło mierzyć się z ultrakonserwatywnym społeczeństwem powojennej Wielkiej Brytanii. Duszna atmosfera wokół niego, naciski służb specjalnych, z którymi współpracował, skazanie w procesie za stosunki homoseksualne, a wreszcie „leczenie” hormonalne, do którego został zmuszony w ramach kary – wszystko zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa – przyczyniły się do jego samobójczej śmierci.
Brytyjscy naukowcy napisali petycję do brytyjskiego premiera Gordona Browna żądając oficjalnych przeprosin rządu za ówczesną sytuację, która doprowadziła do śmierci genialnego naukowca – tym bardziej, że śmierć ta wydarzyła się niejako w majestacie prawa. Pod petycją podpisały się wielkie nazwiska brytyjskiej nauki, jak również dziesiątki tysięcy zwykłych obywateli Wielkiej Brytanii.
I w dniu wczorajszym premier Gordon Brown stanął na wysokości zadania, wydając oświadczenie. Powiedział w nim między innymi: Turinga potraktowano zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa i tego nie da się cofnąć. W oczywisty sposób jednak postąpiono wobec niego nieuczciwie i bardzo się cieszę, ze mam szansę powiedzieć, jak ogromnie mi i nam wszystkim przykro za to, jaki spotkał go los.. [...] Jestem dumny, ze takie czasy to już przeszłość i że w ciągu ostatnich 12 lat nasz rząd zrobił tak dużo, by życie środowiska LGBT w Wielkiej Brytanii było łatwiejsze i by zapewnić równe traktowanie. Uznanie, ze Alan Turing był jedną z najważniejszych ofiar homofobii w Wielkiej Brytanii jest kolejnym krokiem w kierunku równości – krokiem, który powinien był zostać zrobiony dawno temu.
Premier Brown przypomniał również ogromny wkład Turinga w zakończenie II wojny światowej dzięki jego pracy nad kryptologią i kryptografią i zakończył swoje oświadczenie osobistymi przeprosinami wobec człowieka, który zasłużył na wiele więcej niż to, co otrzymał
(sass)
[Re: Oświadczenie brytyjskiego premiera w sprawie Alana Turinga]
ja chcę takiego premiera!
[Re: Oświadczenie brytyjskiego premiera w sprawie Alana Turinga]
Poszukuję osób LGBTQIA (les, gej, bi, trans, queer, inter, aseks) – może jeszcze kogoś trzeba dopisać- które są jak Turing znane. Zazwyczaj pisze się i mówi o humanistach, artystach a co z naukowcami? Turing to na razie tylko jeden przykład jaki znam. Sam jestem inż., ale chodzi mi o osoby znane. Może ktoś pomoże?
[Re: Oświadczenie brytyjskiego premiera w sprawie Alana Turinga]
Tutaj? (Bez ironii) Powodzenia. Homo-naukowcy w takim kraju jak ten moga stracic o wiele wiecej, latwiej i szybciej niz artysci.
Warto tez zwrocic uwage ilu jest wyoutowanych np. nauczycieli, _lekarzy_, sedziow, policjantow.
A mowi sie i pisze o artystach po prostu dlatego ze sa artystami. Znasz jakies serwisy z plotkami o zyciu prywatnym naukowcow?
W cywilizowanym swiecie? Bez problemow. Zerknij chocby na http://www.noglstp.org/
Swoja droga ciekawe kiedy *ehem* tutaj bedzie mozna przeczytac newsy typu:
http://ctsi.ucsf.edu/events/archive/1318
http://today.ucsf.edu/stories/lgbt-scientists-hear-about-coming-out-on-the-job/
http://www.echelonmagazine.com/index.php?id=613