Oświadczenie brytyjskiego premiera w sprawie Alana Turinga

Alan Turing, genialny matematyk (1912-1954) działał w wielu dziedzinach nauki – nie tylko na polu czystej matematyki, ale i kryptografii, filozofii nauki, w znaczącym stopniu przyczynił się też do rozwoju prądu myślowego, który zaowocował przekształceniem pierwszych prymitywnych maszyn liczących w komputery.
Bardzo ciekawy artykuł przybliżający postać Turinga znaleźć można na stronie projektu Inna Historia.

Niestety dla swojej kariery i życia prywatnego, był dość otwarcie żyjącym homoseksualistą, któremu przyszło mierzyć się z ultrakonserwatywnym społeczeństwem powojennej Wielkiej Brytanii. Duszna atmosfera wokół niego, naciski służb specjalnych, z którymi współpracował, skazanie w procesie za stosunki homoseksualne, a wreszcie „leczenie” hormonalne, do którego został zmuszony w ramach kary – wszystko zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa – przyczyniły się do jego samobójczej śmierci.

Brytyjscy naukowcy napisali petycję do brytyjskiego premiera Gordona Browna żądając oficjalnych przeprosin rządu za ówczesną sytuację, która doprowadziła do śmierci genialnego naukowca – tym bardziej, że śmierć ta wydarzyła się niejako w majestacie prawa. Pod petycją podpisały się wielkie nazwiska brytyjskiej nauki, jak również dziesiątki tysięcy zwykłych obywateli Wielkiej Brytanii.

I w dniu wczorajszym premier Gordon Brown stanął na wysokości zadania, wydając oświadczenie. Powiedział w nim między innymi: Turinga potraktowano zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa i tego nie da się cofnąć. W oczywisty sposób jednak postąpiono wobec niego nieuczciwie i bardzo się cieszę, ze mam szansę powiedzieć, jak ogromnie mi i nam wszystkim przykro za to, jaki spotkał go los.. […] Jestem dumny, ze takie czasy to już przeszłość i że w ciągu ostatnich 12 lat nasz rząd zrobił tak dużo, by życie środowiska LGBT w Wielkiej Brytanii było łatwiejsze i by zapewnić równe traktowanie. Uznanie, ze Alan Turing był jedną z najważniejszych ofiar homofobii w Wielkiej Brytanii jest kolejnym krokiem w kierunku równości – krokiem, który powinien był zostać zrobiony dawno temu.
Premier Brown przypomniał również ogromny wkład Turinga w zakończenie II wojny światowej dzięki jego pracy nad kryptologią i kryptografią i zakończył swoje oświadczenie osobistymi przeprosinami wobec człowieka, który zasłużył na wiele więcej niż to, co otrzymał

(sass)

3 komentarzeOświadczenie brytyjskiego premiera w sprawie Alana Turinga

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa