Klub Filmowy Lambdy: wyrafinowany obraz tragicznych namiętności

Lilie – „wyznanie w imieniu nas wszystkich”

Lilie (Lillies), reż. John Greyson (na podstawie sztuki Michela Marca Boucharda Les feluettes ou la repetition d’un drame romantique), Kanada 1996

Lilie – poruszający i wyrafinowany film o miłości, uważany za jeden z najciekawszych przykładów dramatu i kina gejowskiego, uhonorowany szeregiem nagród na festiwalach filmowych. W zawiązaniu opowieści pewien biskup zostaje poproszony o udzielenie spowiedzi ciężko choremu więźniowi. Jego Ekscelencja przychyla się do prośby, a zgoda ta nie jest bez związku z tym, że przed laty był on uwikłany w tragiczne zajścia, które doprowadziły do skazania owego więźnia.

Spotkanie przywołuje historię sprzed wielu lat (świetna gra młodych kanadyjskich aktorów); uczestnicy wydarzeń są wystawieni na próbę przez własne, namiętne uwikłania uczuciowe i ujawniają bardzo zróżnicowane podejście do prawdy, szczególnie tam, gdzie dotyka ona miłości.
Postacie i sytuacje w jakich się znalazły ukazane są w całym bogactwie wzajemnych odniesień; mamy obraz konkretnych osób bądź typów osobowości, jak i sprzecznych namiętności i skłonności drzemiących w człowieku.

Lech Krysiński, opiekun biblioteki Lambdy z epok „Czerniakowskiej” i „Hożej”, znawca i orędownik tego filmu, uważa iż „wydarzenia, jakich jesteśmy świadkami, stają się jakby wyznaniem czynionym w imieniu nas wszystkich”.

Na film i dyskusję (z udziałem Lecha Krysińskiego) zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki

Sobota, 12 września 2009, godz. 18.00
Lambda Warszawa, Żurawia 24 A, lokal 4 (domofon)

1 komentarz do: Klub Filmowy Lambdy: wyrafinowany obraz tragicznych namiętności

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa