- homiki.pl - http://homiki.pl -

Hop hop! Wychodźcie!

[1]

11 października w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest National Coming Out Day. Dzień ten ma upamiętniać marsz osób LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transpłciowe) na Waszyngton, który odbył się w 1987 roku i zgromadził ponad 500 tysięcy osób.

Od kilku lat dzień ten świętowany jest także w innych krajach, również w Polsce. W tym roku postanowiliśmy, że ujawnimy się – przedstawimy się Wam.

Coming out, po polsku zwany „wyjściem z szafy” czy „ujawnieniem się” to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu większości osób LGBT. Chyba nie trzeba już udowadniać, dlaczego tak jest. Dawno minęły czasy, gdy żyjące ze sobą kobiety ukrywały się jako „przyjaciółki”, a mężczyźni spędzający ze sobą życie maskowali się twierdząc, że są jakąś dlaszą rodziną (słynni kuzyni).

Jest TEN coming out, ujawnienie się przed sobą(!), osobami najbliższymi, przyjaciółmi, rodziną, ale też nasze codzienne coming outy. Są częscią naszego życia. Wyobraźmy sobie scenkę – jesteśmy w pracy, na uczelni czy w podobnej sytuacji. Przerwa, wszyscy gromadzą się przy automacie na kawę. Rozpoczynają się opowieści: mówi kobieta – „mój chłopak kupił bilety do teatru”, druga – „a mój mąż zabiera mnie do kina!” Na to mężczyzna: „bo moja żona woli chodzić do filharmonii”. „A u Ciebie” – pada pytanie. I co zrobisz? Udasz greka? Skłamiesz? Dlaczego? Powiedz – geju, co lubi Twój facet, lesbijko, poopowiadaj o swojej dziewczynie. Przecież to takie proste.

To właśnie te codzienne coming outy uświadamiają nam, jak ważną rolę odgrywa wymiar naszej nieheteroseksualnej tożsamości. Dlatego chcemy je wspólnie świętować poprzez pokazanie, że jawnie żyjących gejów, lesbijek, osób biseksualnych i trans jest wśród nas coraz więcej.

Idziemy tropem naszych przyjaciół zza Oceanu. Powstała tradycja zamieszczania w sieci coming outowych filmików. Oto jak wygląda kilka spośród tych, które przygotowaliśmy na zachętę:

Do Dnia Wyjścia z Szafy – 11 października, jeszcze kilka dni! Wyjdź z szafy razem z nami! Nagraj się (choćby kamerą internetową) i zamieść swój film w sieci – jako odpowiedź na już zamieszczone przez nas filmy!

Zapraszamy na stronę gromadzącą wszystkie filmiki! [2]

…a także na stronę naszego kanału na YouTube. [3]

Akcję uszykowali wspólnie: nasz wydawca – Stowarzyszenie Otwarte Forum, Lambda Warszawa i Abiekt.

Polecamy najbardziej kompletną publikację na temat coming outu w Polsce: http://comingout.pl/ [4]

Ciąg dalszy nastąpi!

(txt ws comingout.blox.pl + mm)