Wiedeń jest INNY- czyli Tęczowa Parada

Wiedeń jest inny! Naprawdę! Nawet coroczna parada gej- les nazwa się tu inaczej. Wszędzie CSD (Christopher Street Day) ew. Gay Pride. A tu -Regenbogenparade.

Austriacy lubią podkreślać różnice. Zwłaszcza pomiędzy sobą a Niemcami. Bo różni ich naprawdę wiele, począwszy od języka (sic!), na kuchni skończywszy. Więc tutaj nawet parada inna być musi. Inna, bo tęczowa. I jubileuszowa. Bo jubileusze mieliśmy w tym roku dwa: 40 -lecia „rewolty Stonewall” – czyli, jak się tu określa -„Schwulen Aufstand in Amerika/gejowskiego powstania w Ameryce”, oraz 30- lecia organizacji HOSI Wien- współorganizatora parad wiedeńskich.

Tegoroczna parada odbyła się 4 lipca Jak co roku od wczesnych godzin porannych piesze i zmotoryzowane grupy uczestników instalowały się na kilkunastu platformach na olbrzymim parkingi w pobliżu nowo-otwartej stacji metra U2- Krieau.

By zaanonsować całą tę naszą LGBT – imprezę od 15 czerwca do 12 lipca tramwaje komunikacji miejskiej Wiednia przystrojone były tęczowymi chorągiewkami. Trzy tygodnie przed paradą oraz dwa po paradzie pedalskie kolorki wesoło furkoczą i śmigają po mieście. Miodzio! Bo „Wiener Linien”, czyli tamtejsze MPK ma patronat Regenbogenparade. Tak po prostu. Od kilku lat tramwajarze współsponsorują to ważne dla miasta i regionu wydarzenie.

Parada rozpoczęła się o 14 w pobliżu parku miejskiego „Stadtpark” na stołecznym Ringu. Ring to taka mała obwodnica wokół 1 Bezirku –pierwszej dzielnicy- centrum cesarsko-królewskiej metropolii . Przeszła ruchem przeciwnym do typowego tu jednokierunkowego ruchu ulicznego. (Wien ist anders- Wiedeń jest inny!): obok Stadtparku- centrum Urania, placu Szwedzkiego – Schwedenplatz, budynku giełdy (Börse), gmachem głównym uniwersytetu, przedefilowała przed ratuszem, gmachem austriackiego parlamentu, przeszła tuż koło gmachu Opery i zakończyła się koło 17 na Schwarzenbergerplatz, gdzie jak co roku minutą ciszy uczczono ofiary HIV/AIDS oraz homofobicznej przemocy. A potem rozpoczęła się imprezka. Fotki w załączeniu.

Wiedeń jest wart podróży. Tak jak Paryż mszy. Wiele się tu dzieje, nie tylko w tematyce branżowo- scenicznej. Andreas Bruner jest wiedeńskim „lgbt przewodnikiem” (http://www.vienna-gay-tours.at/fuehrungen.htm) i oprowadza chętnych opowiadając o znanych i mniej znanych gejowsko- lesbijskich miejscach stolicy Austrii. Dowiadujemy się zatem, czemu „Dreimäderlhaus/ domek trzech dziewczynek” ma coś wspólnego z … gejami! Dlaczego każda lesbijka powinna podczas pobytu w Wiedniu koniecznie odwiedzić Augustinerkirche / kościół Augustianów. I co wyrabiała Liziwuizi w miejskich zakładach kąpielowych/ Central Bad.

W oficjalnej historii miasta niczego prawie nie ma o lesbijkach i gejach. Jak już – to tylko anegdotki i skandale. A jednak w czasie „lgbt – wycieczki” okazuje się, że można tu wiele odkryć, gdy tylko umie się patrzeć i wie, gdzie tego szukać należy. Andreas wspólnie wraz ze swym partnerem Hannesem Sulzenbacherem od ponad dziesięciu lat oprowadza lgbt- turystów. Sam poznawał gejowską historię miasta szperając w archiwach, przeglądając pożółkłe dokumenty, świadczące o prześladowaniach, akta sądowe, protokoły procesów. Dlatego każdą trasę rozpoczyna sprzed siedziby sądu krajowego Wiener Landesrericht, zwanego niegdyś Einser Landl, za którego murami rozgrywały się straszliwe sceny torturowania i mordowania gejów w czasach narodowego socjalizmu.

Co warto zwiedzić w dzień:

Oczywicie 1 Bezirk, Uniwerstytet, Dom Franza Schuberta. gmach Burgtheater/ teatru zamkowego; trzeba odwiedzić cesarzową Elizabeth, oraz księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, w Hofburgu posłuchać historii o skandaliście Luziwuzi oraz towarzyskich aferach arcyksiążąt, biskupów oraz zwykłych, szarych obywateli. Warto zobaczyć pomnik wzniesiony przeciw wojnie i faszyzmowi, gmach Opery Wiedeńskiej oraz Donnerbrunnen. Andreas opowiada barwnie nie tylko historie znanych gwiazd, prominentnych obywateli, szacownych głów znanych rodów szlacheckich, wielebnych reprezentantów Kościoła. Pokazuje również miejsca gdzie przed wojną były nieliczne lokale i knajpy (zwane po wiedeńsku Beisel), bary oraz sauny. Wchodzimy tu w barwny ale i groźny świat ponurych spelunek, kryminalnego półświatka gdzie odmieńcy różnej maści bywali tolerowani. Tam to właśnie, w tych miejscach, których porządny obywatel powinien się strzec oraz jak ognia unikać, znajdowali sobie podobnych ci, którzy byli przez Kościół znienawidzeni, przez partyjnych podjudzaczy prześladowani, przez własnych krewnych, wydziedziczeni i odrzuceni. Podczas, gdy w pałacach bogacze, możni tego świata, gwiazdy oraz duchowni oddawali się swym homo-żądzom w pełnym blasku świec lub elektryczności, w ciemnościach nocy, cieniu parków oraz smrodzie miejskich szaletów, na pikietach, dworcach oraz w spelunkach zwanych na wyrost kawiarniami (Kaffehäuser) odbywało się to samo w atmosferze strachu przed policją, szantażem, napadem bandyckim a często nawet zbrodnią. Dziś życie nocne Wiednia wygląda inaczej. Jak w każdej normalnej współczesnej metropolii dla każdego jest coś miłego.

Co warto zwiedzić w nocy i nie tylko:

Noclegi branżowe to przede wszystkim
Hotel Urania w 3. Bezirku przy Weißgerberstrasse 7
www.hotel-urania.at/gay
w którym można bez problemu wynająć nawet pokoik na godzinkę, nie ważne z jaką płcią towarzysząca się przychodzi. W innych hotelach bywają z tym problemy.
Ponadto:
Kawiarnia- restauracja Cafe Willendorf czyli słynna Rosa Lila Villa. Charakterystyczny różowy budynek z wielką tęczową flagą zwisającą nad drzwiami mieszczący się w 6. Bezirku przy Linke Wienzeile 102. Lokal (nie mylić z mieszczącymi się w tym samym budynku od 1982 centrum poradnictwa dla gejów i lesbijek Beratungszentrum Rosa Lila Villa, oraz mieszczącą się pod tym samym dachem lesbijsko- gejowską wspólnotą mieszkaniową- noclegi w miarę wolnych miejsc także możliwe- gorąco polecam!) otwarty jest od 18 do 24. ceny przystępne, dobra kuchnia, również potrawy wegetariańskie.
www.cafe-willendorf.at

Z kawiarni, klubów oraz innych branżowych lokali polecam przede wszystkim:

Alte Lampe. www.altelampe.at
4. Bezirk, dojazd z centrum Linią U4 (zielona) przystanek Kettenbrückengasse- taka homo-gej-stacja!! Heumühlgasse 13 Dookoła same lokale branżowe. Miau Miau
Stara Lampa to najstarszy wiedeński Gay-Bar. Matka wszystkich lokali branżowych. Co środy i soboty muzyka na żywo: pianino!!! Atmosfera super. Ceny umiarkowane. Co 4 sobotę spotkanie wiedeńskich misiów. W łykendy wieczorki tematyczne. Po prostu mus!

Dla miłośników staroci polecić mogę wnętrze z największym lustrem w Europie: Cafe Savoy w 6. Bezirku przy Linke Wienzeile 36. Prócz lustra sporo starszych egzemplarzy przy barze. Ale lustro robi naprawdę wrażenie. www.savoy.at. Lokal chyli się ku upadkowi, i nawet lustro go już nie ocali, chyba.

Club Date. www.clubdate.at
Coś dla młodszych. Byłem zatem krótko. Mieści się toto przy Schikanedergasse 12 także w 4. Bezirku.

Schik
Też w 4. Bezirku Schikenedergasse 5- czyli tuz obok poprzedniego. Towarzystwo mieszane -ale klimatyczne. http://www.schikbar.at/

Goldener Spiegel zwany także Alfi`s – od imienia zmarłego byłego właściciela Alfiego. Teraz właścicielem jest Wolfi.
http://www.goldenerspiegel.com/
to po prostu urocze wnętrze z milą obsługą, doskonałą i tania kuchnią (najwspanialszy, olbrzymi sznycel wiedeński z tradycyjną Kartoffelsalat-pycha!) oraz… chłopczykami czekającymi na starszych panów z grubymi portfelami lub kartami kredytowymi. Biznes bojki –czekają na sponsorów i grają w bilard. Starsi panowie ślinią się lubieznie. Miejsce to 20 lat temu było „zapolaczone na maksa”. Obecnie panuje tu moda na młodego Turka, Czecha, Rumuna oraz Jugola- jakikolwiek kraj w tym wypadku mogłoby to oznaczać. Bezpieczny, acz nie bezinteresowny podryw gwarantowany. Adres- Linke Wienzeile 46, Bezirk 6.

Mango Bar www.mangobar.at
Bezirk 6. Laimgrubengasse 3. – to część małego, acz prężnego konsorcjum, do którego należy też dyskoteka: Why Not? 1. Bezirk Tiefer Graben 22 www.why-not.at – w łykendy od 22 otwarta gejowska dyskoteka z dwoma poziomami i 3 barami. Chilli out bar również. Do konsorcjum nalezą także: lokal FeliXX oraz sauna sportowa, ale nie byłem, więc polecić nie mogę.

Cafe X Bar przy słynnej ulicy zakupowej Mariahilferstrasse 45 www.rainbow.or.at/xbar.

Z dyskotek znana jest także Heaven Vienna w Bezirku 7, przy Neubaugasse 2 www.heaven.at Muzyka głownie house, ponoć ciekawie, ale nie dotarłem.

Dotarłem za to do miejsc FETISH & CRUISING, które niniejszym polecam w skrócie:

Sling w Bezirku 4. przy Kettenbrückengasse 4. Codziennie otwarty od 15 do 4 nad ranem. www.sling.at . Sama nazwa mówi już za siebie. Ciągle coś się dzieje i jest tego „cosia” co niemiara. Mamy tu dla komputerowców stanowisko z Internetem, prysznic, apartamenty do wynajęcia, free breakfast oraz sex-shop. No i oczywicie darkroom, w którym niepoślednia rolę odgrywa rzeczony sling. Mamy jeszcze coś, czego nigdzie indziej nie widziałem. Specjalnie wymyślony dla tego lokalu penis-piss schow: oglądamy kustaski w trakcie spuszczanie nadmiaru płynów nie widząc twarzy właściciela danego egzemplarza. Schody do darkroomu prowadzą bowiem wzdłuż ściany, gdzie za podświetlaną szybą znajduje się pisuar. W jakim innym kinie możemy zobaczyć peniski w pełnej krasie w akcji a po chwili zapoznać się z ich właścicielem?

Stiefelknecht mieści się przy Wimmergasse 20 – niegdyś barzo popularny, obecnie podupada. Raczej z ciekawości warto zerknąć. http://stiefelknecht.maikswebspace.de/

Warto natomiast pofatygować się do lokalu pod interesującą nazwą- Losch, choć to od centrum spory kawałek. Club Losch mieści się przy Fünfhausgasse 1 (zielona linia U4 – przesiadka na brązową U6 przy Längerfeldgasse i wysiadka na najbliższym przystanku- Gumpendorferstrasse U6)
Losch znaczy po wiedeńsku pikieta. Miłośnicy mocnych wrażeń nie będą zawiedzeni. Od piątku do niedzieli 22,00-03,30 na trzech poziomach rozgrywa się, coś, czego na wielu filmach (a wierzcie mi, wiele filmów widziałem) nie ma, a co jednak fizycznie możliwym być może. 3 poziomy, 2 darkroomy, kilka slingów, kabiny, klatki, złoty deszcz- prysznic też, szatnie, przebieralnie, szafki na przedmioty wartościowe. Uwaga! Lokal tematyczny więc upewnić się warto, jaki klimat oraz dresscode w danym tygodniu obowiązuje. www.club-losch.at

Na zakończenie mój niegdyś ulubiony Eagle- Bar przy Blümelgasse 1 w Bezirku 6. www.eagle-vienna.com
Imponujące wnętrze, 25-letnia tradycja. Miła obsługa. Wielki sex-shop. Darkroom. Tanie drinki. Warto

I to by było na tyle. Zachęcam do odwiedzenia naddunajskiej metropolii, zwłaszcza, że od Wrocławia i od Krakowa to zaledwie kilka godzin jazdy samochodem. Zatem Servus Österreich! Servus in Wien.

pfirt di!- co oznacza austriacki odpowiednik niemieckiego Tschüs!

Wasza zmęczona ilością wrażeń

Ciocia Juanitta Siostra Juanitta, Pipilotta Viktualia Rogaldina Furia od Wszechkaczego Gniewu. Felietonistka homiczka. Teoretyczka amatorka. Erotomanka gawędziarka. Feministka męska. Miłośniczka filmów:”Priscilla królowa pustyni”,”To Wong Foo” oraz Dame Edna Show. Ciągle czeka na księcia i jest do wzięcia 😉

Autorzy:

zdjęcie Ciocia Juanitta

Ciocia Juanitta

Siostra Juanitta, Pipilotta Viktualia Rogaldina Furia od Wszechkaczego Gniewu. Felietonistka homiczka. Teoretyczka amatorka. Erotomanka gawędziarka. Feministka męska. Miłośniczka filmów: „Priscilla królowa pustyni”, „To Wong Foo” oraz Dame Edna Show. Ciągle czeka na księcia i jest do wzięcia 😉

3 komentarzeWiedeń jest INNY- czyli Tęczowa Parada

 • royte_pomerantsn

  [Re: Wiedeń jest INNY- czyli Tęczowa Parada]

  Oj ciociu, ciociu, same perwersje tu nam zamieszczasz, och jeeeej…

  Przewodnik drukujemy i robimy najazd na Wiedeń 😀

 • d.biskupa

  [Re: Wiedeń jest INNY- czyli Tęczowa Parada]

  Napisałabym jakiś miły i sympatyczny komentarz, ale detrollator mnie szykanuje. Moje komentarze są cenzurowane, albo w całości kasowane. Bez powodu. Z megamasą się tutaj bardziej patyczkujecie. W związku z tym tego fotoreportażu komentować nie będę.

 • B.

  [Re: Wiedeń jest INNY- czyli Tęczowa Parada]

  byłem w tym roku na paradzie, ale szczerze… nie spełniła moich oczekiwań 🙂
  poprzednim razem byłem kilka lat temu, kiedy to odbywała się Europride i było kilka razy więcej ludzi. Pomijam fakt, że wtedy poznałem faceta, który zakecił mi w głowie na kilka kolejnych lat. W tym roku, definitywnie się odkochałem 🙂
  pozdrawiam i może zobaczymy się w Wiedniu za rok :)?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa