Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej

Nie ma takiego miesiąca, aby gdzieś w Europie nie odbywał się gejowski międzynarodowy turniej piłki siatkowej. Turnieje te już od wielu lat organizowane są m.in. we Frankfurcie, Barcelonie, Paryżu, Londynie, Mediolanie. W tym roku międzynarodowy turniej siatkówki w Pradze zwany „Prague Rainbow Spring” został zorganizowany już po raz 9-ty. Rozgrywki te stały się jednym z najbardziej popularnych turniejów w Europie – w tym roku w praskich zawodach wzięło udział aż 35 drużyn z całego kontynentu. Trzeba dodać, że na turnieju tym było aż 7 polskich drużyn, a warszawskie drużyny z klubu Volup zdobyły na nim 3 medale (wszystkie kolory kruszcu na różnych poziomach gry). Polacy już od kilku lat wyjeżdżają na zagraniczne turnieje, gdzie słyszą z ust Hiszpanów, Włochów, Niemców, Czechów czy Anglików pytanie o turniej w Polsce. W zeszłym roku w Warszawie i we Wrocławiu po raz pierwszy odbyły się turnieje ogólnopolskie, gdzie gościnnie zaproszono dwie drużyny z Czech. Międzynarodowego turnieju w Polsce jeszcze nikt nigdy nie zorganizował. Aż do tej pory…

W dniach 12-14 czerwca w Warszawie miał miejsce historyczny, I międzynarodowy turniej piłki siatkowej środowisk LGTB o nazwie „Volup Summer Cup 2009”. Całe wydarzenie trwało 3 dni. W piątek 12 czerwca w Między Nami Café odbyła się rejestracja drużyn, gdzie uczestnicy turnieju odebrali pakiety informacyjne zawierające m.in. plan turnieju, mapki i przewodniki po Warszawie. Dzień później, w jednej z hal sportowych na warszawskim Żoliborzu, odbyły się rozgrywki, w których do samego wieczora trwała walka o podium i medale pomiędzy 16 drużynami biorącymi udział w zawodach. Wieczorem tego samego dnia w klubie Utopia miała miejsce impreza z Volupem, gdzie rozdano nagrody w kategoriach zarówno sportowych jak i towarzyskich. Ukoronowaniem wieczoru był występ Loli Lou – jednej z najbardziej znanych i lubianych polskich drag queen. Niedzielny brunch w nadwiślańskiej La Playa to kolejne spotkanie z uczestnikami turnieju, gdzie w rytmach salsy można było się najeść do syta, pograć w plażówkę czy podziwiać widok Starego Miasta wznoszącego się na wzgórzu po przeciwnej stronie Wisły. Zaraz po brunchu, w słoneczne niedzielne popołudnie, oprowadziliśmy naszych zagranicznych przyjaciół po Starym Mieście, gdzie mogli się oni dowiedzieć co nieco o pięknej, acz tragicznej historii Warszawy….

I tak to właśnie było… Choć przygotowania do wydarzenia trwały bardzo długo a organizatorzy nieraz musieli się zmierzyć z przeróżnymi problemami to sam turniej minął błyskawicznie. Co ważniejsze, okazał się on wielkim sukcesem zarówno sportowym jak i towarzyskim! I nic nie mogło tego zmienić – ani to, że w sobotę cały dzień padał deszcz, ani nawet to, że ktoś zatrzasnął się przez przypadek w łazience… Wszyscy zapamiętali świetną grę w miłej i przyjaznej atmosferze, gdzie boiskowym zmaganiom towarzyszyły uśmiech i wzajemna serdeczność. Wszyscy zapamiętali świetną zabawę w Utopii, trwającą do samego rana, gdzie oprócz wielu nagród rozdanych w przeróżnych kategoriach, niezapomniane show stworzyła wyjątkowa gwiazda, porywająca Lola Lou, jedna z najlepiej śpiewających drag queen w Europie. Wszyscy zapamiętali niedzielny brunch w przepięknie położonej La Playa i słońce, które późnym popołudniem rozgrzewało nasze twarze na Warszawskiej Starówce. Wszyscy zapamiętali Warszawę i nasz turniej, a pochlebnym komentarzom zarówno podczas turnieju jak i zaraz po nim, nie było końca. Robiliśmy wszystko, aby wydarzenie się udało i aby nasi zagraniczni goście zapamiętali nasz turniej i powrócili na kolejny za rok. Naszym marzeniem jest, aby Volup Summer Cup stał się jednym z najlepiej zorganizowanych i najbardziej popularnych turniejów w Europie. Pierwszy krok został zrobiony. Jesteśmy pewni, że marka Volup Summer Cup zostanie rozpromowana przez naszych zagranicznych przyjaciół na całym kontynencie. Wiele osób skomentowało, że zawiesiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko i że ciężko będzie zorganizować turniej równie dobry jak ten, co się dopiero zakończył. Jesteśmy jednak bogatsi o nowe doświadczenia i zrobimy wszystko, aby Volup Summer Cup 2010 okazał się równie dobrym, jeśli nie lepszym wydarzeniem od tegorocznego.

***

Organizacja I międzynarodowego turnieju w Warszawie zbiegła się w czasie z innym bardzo ważnym wydarzeniem dla klubu Volup. Otóż, w dniu 26 marca 2009 roku w Krajowym Rejestrze Sądowniczym zarejestrowano pierwsze w historii Polski stowarzyszenie, którego głównym statutowym celem jest propagowanie sportu w środowisku LGTB. Tym stowarzyszeniem jest klub Volup, którego pełna nawa brzmi:
Warszawski Klub Piłki Siatkowej „Volup”.
Klub zaczął się zawiązywać już pod koniec 2005 roku. Przez kolejne klika lat prowadzona była akcja mająca na celu rozpropagowanie idei sportu w świecie homoseksualnym: roznoszenie ulotek po warszawskich klubach gejowskich, publikacja artykułów na różnych internetowych portalach branżowych jak i w gazetach (dwa artykuły w Gazecie Wyborczej oraz artykuł w Replice traktujący o sporcie LGTB, w którym znalazło się również miejsce dla klubu Volup). Obecnie na treningi przychodzą studenci, pracownicy umysłowi i fizyczni, prawnicy, lekarze, osoby prezentujące bardzo odmienne charaktery. Mimo tak zróżnicowanego przekroju, na treningach panuje przyjemna i życzliwa atmosfera. Oto jak o swoim pierwszym treningu napisał Michał – nowy członek Klubu:

„[…] widziałem jak chłopcy swobodnie się zachowują w swoim towarzystwie, żartują, wygłupiają się. Byłem zmęczony i stremowany, ale w środku cały czas się uśmiechałem.
Gdy nadszedł czas gry to mogę powiedzieć, że byłem w niemałym szoku. Dotychczas grając w siatkówkę, nawet z zawodnikami na dość wysokim poziomie, nie byłem przyzwyczajony do gry z elementami strategii i tyloma „nowymi” zasadami, które przecież normalnie powinny obowiązywać podczas każdego meczu siatkówki, ale z którymi do tej pory nie miałem styczności. Gra była naprawdę profesjonalna. I chłopcy wykazali się podczas 3 godzin treningu nie tylko zadziwiającą pasją do siatkówki, ale również ogromną wyrozumiałością i życzliwością dla nowego zawodnika, czyli mnie.

Warto zaznaczyć, że na treningi Volupu przychodzą również osoby heteroseksualne. Agnieszka, nasza trenerka, bardzo się z chłopakami zaprzyjaźniła i całym sercem wspiera podopiecznych w osiąganiu sukcesów. Dwie drużyny z Volupu, które zdobyły najcenniejsze kruszce w Prague Rainbow Spring 2009, wspierane były przez osoby heteroseksualne: Pawła i Emilkę. Oto jak swój pierwszy występ na turnieju gejowskim wspominał Paweł (złoty medal, Praga, 2009):

Ja mogę dodać od siebie, że nigdy w życiu nie przeżyłem czegoś takiego. Szczerze mogę powiedzieć, że były to jedne z najpiękniejszych chwil w moim życiu. Nic nie zastąpi emocji i upragnionego zwycięstwa.”

Jak widać, klub otwarty jest dla wszystkich niezależnie od orientacji seksualnej, koloru skóry, profesji czy wyznania. Ważne jest by być otwartym, tolerancyjnym wobec odmienności i dzielić z innymi pasję do siatkówki…

***

Pierwszy gejowski międzynarodowy turniej piłki siatkowej przeszedł do historii. Jednak długo jeszcze w naszych sercach pozostaną słowa uznania, jakie otrzymaliśmy od naszych zagranicznych przyjaciół. To był pierwszy taki turniej w Polsce i z całą pewnością nie ostatni!

Zakwasy z powodu dużej ilości siatkówki i imprezowania do rana… Ból mięsni brzucha ze śmiechu… Warszawa jest super!

Autorzy:

zdjęcie Remi, Vice-Prezes Klubu Volup

Remi, Vice-Prezes Klubu Volup

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 281; nazwa: remi_volup

10 komentarzyVolup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Mnie tam zawsze brakuje skoków narciarskich LGBT. A w środowisku profesjonalnych skoków żaden gej ani lesbijka* nie ma odwagi się ujawnić. Zresztą homofobia w sporcie zupełnie realnie istnieje. Był w Polsce i taki trzeciorzędny skoczek, który uwielbiał plotkować na temat orientacji innych zawodników, bo w ten sposób się popisywał – rozumiecie, ja se na puchary jeździłem i wiem co jest grane. Był i taki zawodnik kombinacji norweskiej (dwubój skoki + biegi), który mówił, że nie przejdzie do skoków „specjalistycznych”, „bo skoczkowie to geje” (żeby było zabawniej, ostatecznie w tym sezonie to zrobił). Nie mówiąc już o homofobii obecnej w zwalczaniu przez obsesyjnych małyszomanów rywali Miszcza („Martin, ty parówo”).

  (przypis: * kto nie słyszał o skokach kobiet, lepiej niech się nie przyznaje.)

 • d.biskupa

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Niektórzy z tych siatkarzy to chyba nawet całkiem całkiem, patrząc na zdjęcia. Może się zapiszę do jakiegoś klubu. Chyba, że trzeba umieć grać…

 • Ray_Omen

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Duże gratulacje dla chłopaków za stworzenie takiego klubu w Polsce. Życzenia szczęścia, powodzenia i rozwoju !!!
  To jednak pokazuje, że nawet w Polsce jak się chce, to można 🙂

 • ciastko

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Taaa,
  czytałem w gazecie wyborczej o was artykuł, było napisane, że tylko 3 Polaków zgodziło się wziąć udział w foto dla gazety. Tutaj na zdjęciach też jakoś reprezentantów naszego kraju nie widać.
  Chcecie mieć ciastko i zjeść ciastko. Z jednej strony promujecie się w mediach na niewyobrażalną skalę (nie wspominając o najbardziej lanserskim miejscu na imprezę), a z drugiej strony chcecie, by nikt was nie rozpoznał (viceprezez klubu volup nie ma nazwiska, ciekawe).
  Popieram sport w każdej postaci, by nie było, ze krytykuje szlachetną działalność.

 • antoni

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  a ja zgadzam się z ciastkiem
  albo wychodzicie z szafy albo klub nie ma sensu na tym etapie rozwoju

 • wojtek

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Nie chcę się wdawać w niepotrzebną dyskusję, ale działanie klubu, dla nas, ma bardzo duży sens. I skończcie już z tą szafą… Gdybyście troszkę uważniej przeczytali powyższy tekst, zauważylibyście zdanie..” …stowarzyszenie, którego głównym statutowym celem jest propagowanie sportu w środowisku LGTB.” Sportu, nie członków klubu. Nie potrzebujemy osobistej promocji, bo nie o to w tym chodzi. Volup nie jest miejscem lansu, tylko świetnym sposobem spędzania czasu. Przyjdźcie, przekonajcie się sami…

 • Łukasz

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Tak jak napisał Wojtek, dla nas klub i jego działania mają duży sens, a biorąc pod uwagę fakt, że jest nas już ponad 40, chyba można stwierdzić, że wiele osób podziela to zdanie. Obraliśmy inną drogę edukacji społeczeństwa i szerzenia tolerancji – nie poprzez parady, protesty, petycje, ale pokazanie wszystkim, że jesteśmy tacy jak inni i realizujemy się poprzez własne pasje. Chcemy stworzyć miejsce, w którym ludzie będą czuć się swobodnie i podzielać wspólną pasję do siatkówki. Ostateczny cel jest ten sam, tylko wybraliśmy inną drogę (ani lepszą, ani gorszą). Przydałoby się więcej wsparcia w środowisku, bo my nikogo nie krytykujemy, choć niektórzy roszczą sobie prawa wypowiadania się i w naszym imieniu.
  P.S. Jestem przekonany, że każdy kto był w Utopii potwierdzi, że impreza była fantastyczna – klimat tworzą ludzie a nie tylko miejsca. Ripostując do ciastka i antoniego: czemu nie podpisujecie się z imienia i nazwiska pod postami??? 😉

 • siatkarz

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Przecież na zdjęciach jest wielu z nas. Ja nawet siebie widzę :)))

 • Twoje imię Tomek

  [Re: Volup i I Międzynarodowy Turniej Siatkówki Gejowskiej]

  Normalnie, fajowe MIŚKI !!!

 • Stefan

  [Re: kolarstwo gejowskie]

  Kiedy beda organizowane zawody w kolarstwie gejowskim????
  Geje kolarze ujawnijscie sie!!!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa