Warszawa: protest LGBTQ pod ambasadą Litwy

Około 25 osób zebrało się pod Ambasadą Litwy w Warszawie na spontanicznej demonstracji przeciwko dyskryminującemu ustawodawstwu uchwalonemu przez litewski Sejm.

Nowe prawo zakazuje „agitacji” za związkami homoseksualnymi i biseksualnymi,
co rzekomo ma szkodzić moralności i rozwojowi nieletnich.

Zebrani odczytali list do Prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa, wzywając go do zawetowania homobonicznej ustawy. [treść listu poniżej] Protestujący nieśli tęczowe flagi oraz transparenty z hasłami „Stop Homofobii na Litwie” oraz „Wolność słowa”.

Organizatorami wiecu byli: Kolektyw UFA (www.u-f-a.pl), Elba Skłot (www.elba.bzzz.net) i Kampania Przeciw Homofobii (www.kph.org.pl).

(txt+ ts – kph, foto w.szot)

Warszawa, 22 czerwca 2009

Szanowny Pan Valdas Adamkus
Prezydent Republiki Litewskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

Wzywamy Pana Prezydenta do zastosowania prawa weta wobec ustawy przyjętej 16 czerwca 2009 roku przez litewski Sejm wprowadzającej zmiany do ustawy o ochronie nieletnich, która w artykule 4, punkt 14 zakazuje „agitowania za homoseksualnymi, biseksualnymi i poligamicznymi związkami”.
Nowe prawo doprowadzi do absurdu, gdyż każda informacja publiczna będąca „agitacją” stosunków homoseksualnych i biseksualnych będzie uważana za mającą negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, rozwój fizyczny, intelektualny i moralny nieletnich!
Jest Pan Prezydentem kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, która w Traktacie Amsterdamskim w artykule 6a zakazała „wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.” Przyjęcie takiej ustawy narazi Republikę Litewską na sankcje prawne i co równie ważne zaszkodzi reputacji Pana kraju.
Oprócz prawa wspólnotowego nowy przepis łamie zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (wolność, słowa, wolność przekonań) oraz Powszechną Deklarację Praw Człowieka, a także Konwencję Praw Dziecka Organizacji Narodów Zjednoczonych (swobodę myśli, przekonań).
Jednak co dla nas najważniejsze nowa ustawa stygmatyzuje litewską społeczność lesbijek, gejów i biseksualistów, sugerując szkodliwość ich związków, a nawet samą informację o takich związkach. Zgodnie ze współczesną nauką i wiedzą medyczną homoseksualizm, ani biseksualizm nie jest odstępstwem od normy. W każdym społeczeństwie, także litewskim funkcjonują lesbijki, geje, biseksualiści i osoby transgenderowe.
W kraju demokratycznym – do jakiego aspiruje Litwa – nie można stygmatyzować i wykluczać żadnej grupy społecznej! Lesbijki i geje zasługują na taki sam szacunek twórców prawa, jak wszyscy inni obywatele Republiki Litewskiej.
Panie Prezydencie to w Pana rękach jest wolność wypowiedzi i przekonań na Litwie! Prosimy nie zawieść litewskiej demokracji i społeczeństwa!

W imieniu Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii
Tomasz Szypuła
Wiceprezes

Do wiadomości: Sz. P. Egidijus Meilūnas – Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce

5 komentarzyWarszawa: protest LGBTQ pod ambasadą Litwy

 • renia

  [Re: Warszawa: protest LGBTQ pod ambasadą Litwy]

  krzysztof zabłocki jest niesamowity! najpierw był w hadze pod ambasadą RP, teraz w warszawie pod ambasadą litwy 🙂

 • Loth

  [Re: Warszawa: protest LGBTQ pod ambasadą Litwy]

  „”Traktacie Amsterdamskim w artykule 6a zakazała „wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.””

  Właśnie, co na to UE?? Powinna jakoś zareagować!

 • Jacek

  [Re: Warszawa: protest LGBTQ pod ambasadą Litwy]

  I po co im UE? Krol oraz jakis ziemski namiestnik calkiem wystarcza na XXI wiek… :

  2009-06-24 12:33:15
  Wilno: Chrystus rządzi!
  Nasz Dziennik/jad

  Na swojego Króla Wilno wybrało Chrystusa. 12 czerwca podczas posiedzenia Rady Samorządu Rejonu Wileńskiego dokonano aktu intronizacji – podaje „Nasz Dziennik”.

  Specjalnie na tę okazję został wykonany obraz Chrystusa Króla. Decyzję o intronizacji rada podjęła jednogłośnie, prosząc jednocześnie inne rady samorządowe o podjęcie podobnych kroków, by cały kraj oddać pod władzę Chrystusa.

  Mer Maria Rekść mówiła, że poprzez ogłoszenie tego aktu samorząd chce „uniknąć bolesnych błędów, zagrożeń i niebezpieczeństw, pokładając nadzieję w Bożym błogosławieństwie i opiece, wyraża trwanie w tradycjach duchowych oraz nabiera sił do stawania czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przyszłość” – pisze „Nasz Dziennik”.

 • kz

  [Re: Warszawa: protest LGBTQ pod ambasadą Litwy]

  Jezus Maria!

 • A-HA

  [Re: Warszawa: protest LGBTQ pod ambasadą Litwy]

  No i chyba wasz protest podzialal 😉
  Czytalem wczoraj w gazecie, ze Adamskus odrzucil ten glupawy projekt ustawy.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa