Spotkanie przedstawicieli organizacji LGBT z ambasadorem Wielkiej Brytanii

9 czerwca – z okazji zbliżającej się Parady Równości – ambasador Wielkiej Brytanii Ric Todd spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji LGBT. W spotkaniu uczestniczyli: z ramienia Fundacji Równości Katarzyna Lachowicz i Tomek Bączkowski, z ramienia KPH Tomek Szypuła, z ramienia Lambdy Bartek Palik i Krzysztof Zabłocki.

Celem spotkania – według słów ambasadora – było „wyrażenie poparcia rządu Zjednoczonego Królestwa dla działań na rzecz praw lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych”. Jednocześnie ambasador Todd wręczył uczestnikom spotkania egzemplarze przetłumaczonego właśnie staraniem ambasady na język polski „Przewodnika rządu Zjednoczonego Królestwa odnoszącego się do osób LGBT oraz ich praw”.

Ambasador powiedział, między innymi:

„Rząd Zjednoczonego Królestwa zaangażowany jest w promowanie praw osób LGBT w swoim kraju i za granicą. Wraz z Polską z zadowoleniem popieramy ubiegłoroczne oświadczenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, wyrażające zaniepokojenie naruszeniami praw człowieka z powodu orientacji seksualnej. Prawa człowieka przynależne są każdemu niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy sobotniej Parady odczuwać będą radość, bo manifestacja ta niesie dobitny przekaz skierowany przeciw homofonii i dyskryminacji. Życzymy wszystkim uczestnikom szczęśliwego, spokojnego i udanego pochodu”.

Spotkanie przy kawie i herbacie, w którym uczestniczyła także pani attache d/s kultury ambasady, przebiegło w bardzo przyjaznej i bezpośredniej atmosferze. Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej Parady to właśnie ambasador Todd polecił wywiesić na budynku ambasady tęczową flagę. W tym roku Foreign Office – czyli brytyjski MSZ – nie wydał jednak zgody na podobny gest. Tym bardziej trzeba więc wyrazić wielkie uznanie i szacunek dla postawy ambasadora, który w tym roku także chciał wyrazić swoje poparcie dla praw osób LGBT w Polsce.

Spotkanie ambasadora z polskimi działaczami LGBT spotkało się – co było do przewidzenia – z agresywną i pełną jadu reakcją kół prawicowych. Możemy o tym przeczytać między innymi w „Rzeczypospolitej”. Różni „publicyści” i „filozofowie”, o których nikt wcześniej nie słyszał, a także nieocenione Stowarzyszenie „Kultury Chrześcijańskiej” im. księdza Piotra Skargi oskarżyło ambasadora o działania „niedyplomatyczne”, przekraczanie swoich uprawnień i promowanie zboczeń i „barbarzyńskich” zachowań „obcych polskiej kulturze”. Stowarzyszenie to wezwało nawet do pisania listów protestacyjnych do ambasadora.

A my ambasadorowi Ricowi Toddowi składamy bardzo serdeczne podziękowanie !

(Krzysztof Zabłocki)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa