Przedparadowa niedziela w Warszawie

Siódmego czerwca, w niedzielę, spędzamy popołudnie przygotowując się do Parady Równości 2009. Zaczynamy o 16.00!

Kolektyw UFA zaprasza Cię na otwartą dyskusję o celach i strategiach ruchu przeciw dyskryminacji osób nieheteronormatywnych. Pretekstem do rozmowy będzie zbliżająca się Parada Równości.

Wspólnie zastanawiałyśmy_liśmy się nad celem i formułą Parady. Dostrzegamy kilka zjawisk, które nam nie odpowiadają, na przykład: iluzja monolityczności, niewidoczność różnic w ramach „ruchu”, wrażenie „sympatycznego pochodu normalnych ludzi”. Dlatego w tym roku będziemy chciały_li razem ze wszystkimi zainteresowanymizastanowić się:

- czyja jest Parada?

- czego dokładnie od niej chcemy?

- jakie są pozycje i strategie w ramach „ruchu LGBT”?

- czy można mówić o jednym „ruchu”?

- czym się różnimy, co do czego się nie zgadzamy?

Uważamy, że w ramach „ruchu” jest miejsce na pluralizm celów, idei identyfikacji – chcemy, by stał się on widoczny.

Pragniemy też zwrócić uwagę na sytuację osób marginalizowanych w ramach „ruchu LGBT”: kobiet, osób biseksualnych, transpłciowych i takich, którym nie odpowiadają żadne szufladki.

Chcemy się także zastanowić w kontekście „ruchu LGBT”, co jest, a co nie jest queer, oraz czy możliwa jest w Polsce queer politics.

Zdajemy sobie sprawę z dyskryminacji ze względu na klasę czy stan majątkowy – chcemy się poważnie zastanowić, jak poruszyć ten problem. Czy Parada należy tylko do zamożniejszej klasy średniej? Czy chcemy i jak możemy uwidocznić różnice klasowe?

Dyskusja będzie moderowana i będzie miała charakter otwarty, to znaczy nie będzie „wystąpień”, a wszystkie_cy jej uczestniczki_cy będą miały_mieli równe prawa (proponowane zasady dyskusji poniżej*). Zależy nam również na tym, żeby rozmowy nie zdominował ani dyskurs „organizacyjny”, ani też „naukowy”.

Zamierzamy stworzyć listę postulatów, które przedstawimy podczas tegorocznej Parady Równości.

Do rozmowy zapraszamy osoby znane nam z „ruchu LGBT” i innych mu pokrewnych: przedstawicielki_li m.in. Kampanii Przeciw Homofobii, Lambdy, Trans-Fuzji, Feminoteki, Porozumienia Kobiet 8. Marca, Porozumienia Lesbijek (LBT), przedstawicielki grupy A-Fe.

Zapraszamy też wszystkie_ich chętne_ych do udziału w dyskusji.

Będzie nam bardzo miło, jeśli do nas dołączysz. Pozdrawiamy!

działaczki i działacze Kolektywu UFA

Tego samego dnia w niedzielę, po dyskusji ok 19.00 zapraszamy też do wspólnego wykonywania transparentów i banerów z hasłami, jakie chcemy (te_ci, które_rzy na nią pójdą :) zobaczyć na Paradzie.
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa