- homiki.pl - http://homiki.pl -

Dwie parady na dwudziestolecie czterdziestolatka

Posted By PTT On 13 czerwca 2009 @ 20:16 In Na barykady | 71 Comments

[1]

Uważamy, że warszawska Parada Równości 2009 składała się z dwóch parad idących wspólnie – zaznaczamy na wstępie, że obie traktujemy jako równoważne i cenne. Rok temu narzekaliśmy, że zabrakło nam treści politycznych, które rozmyły się pod natłokiem dźwięków „umcu-umcu”. Tym razem postanowiliśmy, w naszym homiczym gronie – homiki.pl, Abiekt, Yga Kostrzewa & Lambda Warszawa, kolektyw UFY – przygotować wyraźny postulat, na którym nam bardzo zależy. Hasło tegorocznej Parady jest dla nas nieczytelne, a uzasadnienie Fundacji nieprzekonywujące, dlatego dobrze się stało, że na przedzie pojawił się konkret:

Żądamy ustawy o związkach partnerskich

Pomimo deszczu przeszliśmy, trzymając pięciometrową płachtę.

Parada pierwsza

To ta na przodzie, za naszym transparentem, przed pierwszą platformą. Uczestniczyło w niej (tak na oko) sto osób, które wykrzykiwały postulaty związków partnerskich dla par jednopłciowych. Ton bojowy narzucała fantastyczna Małgorzata Rawińska (rude_wredne), uznawana za pierwszą wyoutowaną lesbijkę w polskich mediach, współzałożycielka (obok absolutely_fabulous i Furji) kabaretu Barbie Girls (uśmialiśmy się jak norki podczas piątkowego występu w UFie). Atmosfera była wspaniała. Mimo deszczu, zimna, przemoczonych od kałuż butów (i dziurawych warszawskich jezdni) nie ubywało nam energii i siły. Powiewało tu i ówdzie flagami polskimi i oczywiście tęczowymi. Uwierzyliśmy, że jest w nas potencjał do zmian, choć wciąż nas jest za mało. Nie zawiodła nas „młodzież” – świadoma niezgody na homofobiczną rzeczywistość.

Parada druga

To ta zaczynająca się od pierwszej platformy Fundacji Równości, która była udekorowana w motywy ślubne. Głośna muzyka zabawiała uczestników i uczestniczki. Tutaj poparcie dla praw LGBTQ wyrażane było nie poprzez gest polityczny, ale mowę ciała – taniec, uśmiech, radość. W sumie w tym roku było pięć platform, to mniej niż ostatnio. Niestety, podobnie jak w Krakowie w tym roku, było nas drastycznie mniej – około 1500 osób idących w Paradzie. Trzeba się poważnie zastanowić nad tym, dlaczego tegoroczna edycja nie przyciągnęła ludzi. Tak małej frekwencji nie było od lat…

Niemniej, obie parady były znakomite, a co ważniejsze – jakieś! Bardziej sprecyzowane, bardziej odpowiadające rozmaitym oczekiwaniem. Miejmy nadzieje, że rok 2010 będzie prawdziwym przełomem.

Za rok w Warszawie EuroPride 2010

(mt, kz, mm)

Uwaga, jeszcze więcej zdjęć!

foto Piotr Tukałło:

foto kasia_encantoArticle printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2009/06/dwie-parady-na-dwudziestolecie-czterdziestolatka/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/para480.jpg

[2] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.