- homiki.pl - http://homiki.pl -

Dwadzieścia lat po: do urn – marsz!

[1]

Dwadzieścia lat temu skończył się w Polsce komunizm – ogłosiła Joanna Szczepkowska. Euforia zmian dotyczyła też nas, osób LGBTQ.

Wznosimy dziś toast za wydarzenia sprzed 20 lat.

Lecz czy dla nas naprawdę nastała era wolności i równouprawnienia?

Czy możemy – zgodnie z naszą tożsamością – zakładać uznawane przez prawo i państwo rodziny? Czy szkoły i uczelnie oferują heteroseksualnym uczniom i słuchaczom wiedzę na temat spraw LGBTQ, by mogli lepiej nas zrozumieć? Czy jesteśmy chronieni przez prawo jako jedna z grup nieuprzywilejowanych?

Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: nie.

To też nasza wina, nie potrafiliśmy zmobilizować sił dla spraw najważniejszych. Paweł Leszkowicz, Tomek Kitliński i – ilustrator – Mariusz Tarkawian ostatnio na naszych łamach wykazywali, jak ucieczka w stronę sztuki i kultury zapędziła nas w ślepy zaułek braku skuteczności walki o nasze prawa. Poza prawem do demonstracji i „ogólnie rozumianej tolerancji” (nie wypada już głosić, że lesbijki i gejów można bić!) i wymuszonej przez UE ochrony w pracy osiągnęliśmy NIC. Wzniesiemy więc toast? Za co?

A może za kandydatów? W najbliższa niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego.

Zjednoczona Europa posiada coraz więcej uprawnień bezpośrednio dotyczących nas samych. To nie tylko Twoja gmina, powiat czy Sejm i Senat na warszawskiej ulicy Wiejskiej podejmują decyzje, które następnie określają kształt Twojego życia.

Dowiedz się więcej o Parlamencie europejskim. Poczytaj co to za instytucja i do czego służy. Twoje prawa, także, jako osoby LGBTQ, zależą o Twojego głosu!

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego po polsku… [2]

…a tu bardziej przyjazny i krytyczny opis tego, czym zajmuje się PE. [3]

Uważasz, że nie masz na kogo głosować i nikt nie reprezentuje Twoich poglądów?

Przekonaj się czy jest to prawda.

Polecamy trzy zabawy:

Głosuję.com [4] – obszerny test powie ci które listy i którzy kandydaci są ci najbliżsi.

Kandydaci 2009 [5] – przeczytaj wyniki kwestionariusza rozesłanego do kandydatów i komitetów wyborczych!

Latarnik Wyborczy [6] – w nieco krótszym teście przekonaj się, na kogo możesz oddać głos, by był najbliższy Twoim przekonaniom i Twojej wizji Europy!

(mm)

W tym roku w wyborach startują też kandydaci otwarcie określający swoją niehetroseksualną tożsamość:

Bartłomiej Kozek (Zieloni 2004/PdP – Centrolewica; podkarpackie) – sekretarz generalny Zielonych 2004, student wiedzy o kulturze na UW, twórca bloga „Zielona Warszawa”. Publikował m.in. w “Przekroju” i “Trybunie”. Pacyfista i alterglobalista. (mat. pras.)

Bartosz Lech – pierwszy polski polityk, który w praktyce wykorzystuje możliwości zjednoczonej Europy – do europarlamentu kandyduje z… belgijskiej listy Zielonych. Uczestniczył w kampaniach m.in. na rzecz wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach, przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach oraz na rzecz inteligentnej polityki transportowej w Polsce, zwłaszcza w przypadku doliny Rospudy. Nie ukrywa, że jest gejem, ujawnił się choćby przy okazji akcji „Odkrywamy się!” i jest przekonany o potrzebie zwiększenia widoczności osób homoseksualnych w Polsce: Chcę budować większe zrozumienie dla faktu że im bardziej kolorowe i zróżnicowane jest społeczeństwo, tym lepiej się ono rozwija i tym lepiej żyje się ludziom – deklaruje. (Krzysztof Tomasik)

Krystian Legierski (Zieloni 2004/PdP-Centrolewica, Warszawa) – od lat działa na rzecz środowiska LGBT. Był twarzą gejowskiego numeru magazynu “Machina”; uczestnik legendarnej akcji “Niech nas zobaczą”, współorganizator zeszłorocznej akcji „Odkrywamy się!”. Prowadzi jedyny w polskim radiu program LGBT – “Lepiej późno niż wcale” w Tok FM. Stworzył kultowe miejsce Le Madame, jest współwłaścicielem warszawskich klubów: Tomba Tomba i M25. – Chciałbym, aby za kilka lat polskie środowisko LGBT, podobnie jak w USA, było ważną siłą wyborczą, o której głosy trzeba zabiegać. – mówi. W PE skoncentrowałby się na prawach mniejszości seksualnych, równości płci, zrównoważonym rozwoju i ekologii. – Polacy, dla których te kwestie są ważne, powinni mieć własną reprezentację w PE bez konieczności odwoływania się do wrażliwości eurodeputowanych z Holandii czy Szwecji. Przyznaje, że bycie jawnym gejem oraz Mulatem jest nie bez znaczenia dla jego kariery politycznej – Z jednej strony budzi to zainteresowanie mediów i siłą rzeczy kwestia mojego homoseksualizmu często stwarza mi możliwość występowania w przestrzeni publicznej i uprawiania polityki. Z drugiej – stałem się obiektem zainteresowania rozmaitych środowisk skrajnych. Jego nazwisko zawisło na listach Redwatch. Legierski stał się również bohaterem głośnego wystąpienia posłanki Anny Sobeckiej, która widząc go na ekranie telewizora powiedziała, że osoba przynajmniej w połowie niebędąca narodowości polskiej nie powinna mieć możliwości występowania się w publicznej telewizji. (Krzysztof Tomasik, Magdalena Pocheć)

Łukasz Pałucki (SdPL/PdP-Centrolewica, kujawsko-pomorskie) – psycholog społeczny pracujący w branży IT. Członek Komitetu Wykonawczego „Rainbow Rose” – grupy ds. LGBT we Frakcji Socjalistów (PES) w Parlamencie Europejskim, Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Białoruskiej. Ambasador Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów na rzecz Kultury (ILGCN). (mat. pras.)

Karolina Skowron (Zieloni 2004/PdP-Centrolewica, małopolskie/świętokrzyskie) – działaczka m.in. KPH i Amnesty International. Wyoutowana, podobnie jak jej partnerka Aleksandra. (mat. pras.)

Zestawienie ukazało się w Replice. Polecamy najnowszy numer pisma! http://www.replika.kph.org.pl [7]
Podziękowania dla Repliki i jej Redakcji!

Jutro ciąg dalszy. Też dzięki Replice pokażemy, że bycie politykiem a jednocześnie osobą LGBTQ nie jest jakąś ekstremistyczną mrzonką. Pokażemy sylwetki najbardziej znanych na świecie polityków LGBT.