Warszawa 7 i 14.06 rozmowy UFy i InterAlia

UFA i InterAlia zapraszają Cię do rozmowy

„Za czym idzie Parada? Co idzie za Paradą?”
7.06/niedziela, 16.00
organizacja: UFA

„Czy w badaniach nad odmiennością seksualną przeważa perspektywa gejowska?”
14.06/niedziela, 14.00
organizacja: InterAlia

***

7.06 „Za czym idzie Parada? Co idzie za Paradą?”

Kolektyw UFA zaprasza Cię na otwartą dyskusję o celach i strategiach ruchu przeciw dyskryminacji osób nieheteroseksualnych. Pretekstem do
rozmowy będzie zbliżająca się Parada Równości.

Wspólnie zastanawiały_liśmy się nad celem i formułą Parady.
Dostrzegamy kilka zjawisk, które nam nie odpowiadają, na przykład: iluzja monolityczności, niewidoczność różnic w ramach „ruchu”,
wrażenie „sympatycznego pochodu normalnych ludzi”. Dlatego w tym roku będziemy chciały_li razem ze wszystkimi zainteresowanymi zastanowić
się:

– czyja jest Parada?

– czego dokładnie od niej chcemy?

– jakie są pozycje i strategie w ramach „ruchu LGBT”?

– czy można mówić o jednym „ruchu”?

– czym się różnimy, co do czego się nie zgadzamy?

Uważamy, że w ramach „ruchu” jest miejsce na pluralizm celów, idei identyfikacji – chcemy, by stał się on widoczny.

Pragniemy też zwrócić uwagę na sytuację osób marginalizowanych w ramach „ruchu LGBT”: kobiet, osób biseksualnych, transpłciowych i takich, którym nie odpowiadają żadne szufladki.

Chcemy się także zastanowić w kontekście „ruchu LGBT”, co jest, a co nie jest queer, oraz czy możliwa jest w Polsce queer politics.

Zdajemy sobie sprawę z dyskryminacji ze względu na klasę czy stan majątkowy – chcemy się poważnie zastanowić, jak poruszyć ten problem. Czy Parada należy tylko do zamożniejszej klasy średniej? Czy chcemy i jak możemy uwidocznić różnice klasowe?

Dyskusja będzie moderowana i będzie miała charakter otwarty, to znaczy nie będzie „wystąpień”, a wszystkie_cy jej uczestniczki_cy będą miały_mieli równe prawa (proponowane zasady dyskusji poniżej*).
Zależy nam również na tym, żeby rozmowy nie zdominował ani dyskurs „organizacyjny”, ani też „naukowy”.

Do rozmowy zapraszamy osoby znane nam z „ruchu LGBT” i innych mu pokrewnych: przedstawicielki_li m.in. Kampanii Przeciw Homofobii, Lambdy, Trans-Fuzji, Feminoteki, Porozumienia Kobiet 8. Marca, Porozumienia Lesbijek (LBT), grupy A-Fe.
Zapraszamy też wszystkie_ich chętne_ych do udziału w dyskusji.

Będzie nam bardzo miło, jeśli do nas dołączysz.
Pozdrawiamy!

działaczki i działacze Kolektywu UFA

PS W niedzielę zapraszamy też do wspólnego wykonywania transparentów i banerów z hasłami, jakie chcemy (te_ci, które_rzy na nią pójdą 🙂 zobaczyć na Paradzie.

***
14.06 „Czy w badaniach nad odmiennością seksualną przeważa perspektywa gejowska?”

W związku z planowanym nowym numerem pisma InterAlia (www.interalia.org.pl) pod tytułem „Czy w badaniach nad odmiennością seksualną przeważa perspektywa gejowska?” zapraszamy do udziału w otwartej dyskusji dotyczącej (nie)obecności perspektywy kobiecej w języku akademickim poświęconym queer studies.

Nowy numer InterAlia powstaje w odpowiedzi na serię debat, jakie rozgorzały w ubiegłych latach podczas konferencji queer studies wokół kwestii „znikającej lesbijki”, uciszania kobiet-odmieńców czy braku feministycznych perspektyw w studiach queer. Chcemy zadać pytanie, czy dyskurs queer nie przeistoczył się w dyskurs gejów. Jeżeli taki problem rzeczywiście istnieje, to czy ogranicza się on do Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie badania feministyczne, genderowe, gejowskie, lesbijskie i queerowe zaczęły się rozwijać dopiero w latach 1990.? Czy w badaniach nad seksualnością pojawiają się założenia lub style myślenia, które z perspektywy androcentrycznej wydają się być przezroczyste, a które możemy zdefamiliaryzować? Czy istnieje język wywodzący się z kobiecego doświadczenia tłumiony przez obowiązujące konwencje akademickiego dyskursu o odmienności seksualnej? Dlaczego drag queens wywołują o wiele więcej szumu niż drag kings i jak możemy zinterpretować tę asymetrię w świetle norm męskości i kobiecości w codziennym życiu? Czy nie powielamy w badaniach nad seksualnością konwencji społecznych regulujących starzenie się kobiet? Jeżeli w ramach badań queer pewne głosy są wytłumione, to co te głosy mogłyby nam powiedzieć, gdyby nie były ograniczone obowiązującym językiem?

Pragniemy otworzyć dyskusję na te i inne pytania i komentarze, które mogą nam pomóc doprecyzować i rozbudować przykładowe tematy i skonstruować bardziej otwarte zaproszenie do publikacji. Zapis dyskusji ukaże się w numerze.

Zapraszamy!

zespół www.interalia.org.pl

miejsce spotkań: UFA, Al. Solidarności 82, Warszawa
(naprzeciwko kina Femina, w podwórku za KFC i Freshpointem)

www.u-f-a.pl

www.interalia.org.pl

*********

* Proponowane zasady dyskusji:

Chciały_libyśmy, aby nasza dyskusja odbyła się według wcześniej ustalonych zasad. Chcemy, żeby nikt nie czuł_a się wykluczona_y i wszystkie_cy mieli szanse poczuć, że ich głos jest tak samo ważny, jak głos wszystkich innych uczestniczek i uczestników dyskusji, bez względu na płeć, doświadczenie w działalności organizacyjnej, wiek, identyfikację. Zgodnie z założeniami gender mainstreaming przyjęłyśmy, że jeżeli nie poczynimy konkretnych kroków w celu zapobiegania sytuacji nierówności, to jej mechanizmy zostaną mechanicznie powielone, to znaczy na przykład kobiety będą mówić mniej lub krócej niż mężczyźni. Dlatego proponujemy wprowadzenie zasady „suwaka”: raz mówi kobieta, raz mężczyzna (jeżeli kobiet jest mniej lub tyle samo co mężczyzn; jeżeli więcej lub panowie akurat nie mają ochoty nic powiedzieć – zasady mogą być poluzowane). Proponujemy też, żeby każda osoba mogła mówić najwyżej 5 minut. Nie chcemy, żeby spotkanie zamieniło się w wykład albo utonęło w monologach. Oczywiście proponujemy zasadę szanowania wkładu przedmówczyni_cy przez
nieprzerywanie jej_mu. Dyskusja będzie moderowana: jeśli ktoś chce coś powiedzieć, podnosi rękę i moderatorka zapisuje kolejność. Jeżeli macie jakieś uwagi do tych zasad, to prosimy, piszcie: info@u-f-a.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa