Spojrzenie na Inne spojrzenie

Będziecie mieli teraz – drodzy Czytelnicy – okazję przeczytać recenzję książki, której mam nadzieję, nigdy nie weźmiecie do rąk. No dobra, brać do ręki możecie, ale nie próbujcie jej czytać, nie obiecujcie sobie, że od deski do deski ją przerobicie. Należę do ludzi, którzy czytają wszystko – billboardy, nalepki na jedzeniu, vlepki, książki… ale tego mi się przeczytać nie udało. Owszem, nie udało mi się też przeczytać Prousta w całości, ale książka Sławomira Kulety to nie ten pułap. Inne Spojrzenie na wybrane aspekty seksualności ludzkiej rozpatrywane w odniesieniu do duchowości chrześcijańskiej to najgorsza książka jaką miałem w tym roku przed oczyma swemi. Naprawdę chcecie wiedzieć dlaczego? Ok. Zaczynamy.

400 (równo!) stron ciasno zadrukowanych, złożonych w Wordzie, pozbawionych tzw. „twardych spacji”, brak przenoszenia słów, 700 przypisów (w tym połowa pozbawiona sensu) – oto co dostajemy od Public Relations Agency DODI. Sama nazwa wydawnictwa brzmi jakby był to co najmniej dom uciech, a nie wydawnictwo, ale nie znęcaj się recenzencie nad pomysłami wydawcy, a przejdź do rzeczy. Ale kiedy ja nie potrafię! Od strony wydawniczej jest to porażające monstrum, wydrukowane cyfrowo (a nie off-setowo jak być powinno), z katastrofalną czcionką, beznadziejnie sklejone, tak że po kilku godzinach czytania wszystko się rozwala. Jak już się wyżyłem na stronie edytorsko-wydawniwczej to pozwolicie, że wezmę w obroty Autora i trochę merytorycznie go zjadę.

Pan Kuleta postanowił ożenić ze sobą katolicką wizję świata i homoseksualizm. Bardzo proszę – każdy ma prawo wierzyć, każdy ma prawo być pedałem, a i sam znam takich co dokonując szpagatów intelektualnych łączą te dwie przypadłości. Jednak Kuleta próbuje powiązać te historie na kartach pseudonaukowej książki, którą rozpoczyna od opisu homoseksualizmu – w kontekście psychoseksualnym i historyczno-kulturowym. Robi to zgrabnie, na pierwszy rzut oka nie ma się do czego przyczepić (no może oprócz podkreślania ważniejszych zdań – traktowanie czytelnika jak kretyna, który nie odnajdzie clue doprowadza mnie do wściekłości). Ale w tym opisie coś zgrzyta – mianowicie Autor postanowił oprzeć się na kilku źródłach, które zostały wydane po polsku (książki Dovera, Boswella, Helminiaka i Boczkowiskiego). Nie byłoby w tym nic nagannego, gdyby nie to, że są to pozycje już wielokrotnie skrytykowane, przerobione, a na tzw. Zachodzie powstała już masa książek lepszych, ciekawszych, głębszych i bardziej analitycznych (chociażby kongenialne opracowania Cromptona, czy inspirujące opracowanie encyklopedyczne pod redakcją Aldricha). Co z tego, że istnieją świetne prace Kososfsky-Sedgwick, że istnieje queerowa szkoła odczytywania tekstów kultury. Pan Kuleta oszczędził nam tej wiedzy. Za to doskonale zna wszystkie prawicowe artykuły i książki traktujące o geizmie, że tak użyję tego już anachronicznego słowa. Bo cała tak książka jest anachroniczna. Nie – nie jest anty-gejowska, jest bardzo homofilna, aż chwilami do przesady (no co – nie wszystko co homo jest różowe). Na podstawie tych kilku źródeł Kuleta postanawia przedstawić nam historię homoseksualizmu. Niechaj mu będzie, może jeszcze dla kogoś to nowina, że w starożytnej Grecji istniała kulturowa instancja, którą dzisiaj nazywamy „homoseksualizmem”. Ale już Kuleta zapomina napisać, że wcale tak pięknie nie było, a stosowanie terminu „homoseksualista”, miłość mężczyzny, bez tysiąca obwarowań i tłumaczeń, to metodologiczny gwóźdź do trumny.

Ja bym chciał napisać o tej książce jakieś dobre słowo, ale mi się przekleństwa na usta cisną – przeczytałem sto stron egzegezy biblijnej, w której Autor nie odwołuje się do oryginalnych tekstów, a rozważa polskie tłumaczenie! Niby piszemy coś poważnego, a tak naprawdę wszystko bez sensu. Dam przykład – w Drugiej Księdze Samuela Dawid mówi o Jonatanie – „Więcej ceniłem twoją miłość niżeli kobiety”. Użyte w Tysiąclatce słowo „miłość” w oryginale brzmi „ahaba” Tym samy słowem w Starym Testamencie opisana została miłość rodzicielska (Abrahama do Izaaka, Jakuba do synów Racheli, a Rut swoją teściową), a w kulturze, w której miłość do kobiety była wyrażana inaczej niż obecnie to się może wydawać – „miłość” do Jonatana wcale nie jest tak jednoznacznie homoseksualna jak by się wydawało. Ja bym bardzo chciał widzieć Dawida i Jonatana jako kochanków, ale jednak łopatologiczne tłumaczenie dokonane przez Kuletę drażnią mnie swoją nienaukowością (zwłaszcza, że większość takich fragmentów rozważa z perspektywy Boswella, nie zestawiając go z żadnym innym autorytetem).

Ponoć dalsza część książki jest o stosunku chrześcijaństwa do związków homicznych i homoseksualności, ale nie dotrwałem. I nikomu nie radzę.

Ja się cieszę, że powstają nowe książki o homoseksualizmie, o homoerotyczności, genderowe i queerowe interpretacje, ale trzeba trzeźwo na nie patrzyć. Można napisać gigantyczną pracę o homoseksualizmie, nawet najbardziej homofilną, ale czasy, gdy zachwycaliśmy się wszystkim co ma „homo” w tytule dawno temu minęły. Oczekiwania wobec literatury „o nas” zdecydowanie wzrosły i nikogo już nie powinno zaspokajać stwierdzenie „literatura starożytna (…) szeroko opisuje homoseksualny styl życia Greków”. Nawet jeśli Autor powołuje się na autorytet Dovera, mógłby przyjrzeć się, czy czasem nie ulega on tendencji do oceniania wydarzeń sprzed ponad 2 tysięcy lat z perspektywy dzisiejszej.

ps. a jak chcecie mieć uczciwy przegląd przez badania na temat Biblii i homoseksualności to polecam trochę poszperać w Google – taniej, więcej wiadomości, no i dostępne od zaraz.

Sławomir Kuleta Inne Spojrzenie na wybrane aspekty seksualności ludzkiej rozpatrywane w odniesieniu do duchowości chrześcijańskiej
Wyd. Public Relations Agency DODI, Słupsk 2009
książka dostępna poprzez stronę www.innespojrzenie.eu

Wojciech Szot rocznik 86, właściciel wydawnictwa Abiekt.pl, student, pracownik, blogger.
Zapraszamy i polecamy!
www.abiekt.blogspot.com

Od red.nacza

Bardzo lubię nienajlepsze książki, dlatego też propozycja Kulety homowyprawy w świat wiary katolickiej przypadła mi do gustu, tak na zasadzie happeningu, jak i sprawy poważniejszej – drążenia skały kościoła. W Polsce z jej przewagą katolicyzmu, rozumianego jako pewien atrybut, którym posługuje się większość ludzi, taka książka musiała prędzej czy później powstać jako naturalna kolej rzeczy. Napisanie queerowej interpretacja encyklik Jana Pawła II jest tylko kwestią czasu. Środowisko LGBTQ wydaje się być bardziej eksperckie w sprawach religii, niż niejedno środowisko prawicowe, a na pewno tak samo, jak konserwatyści, tą dziedziną życia zainteresowane.

Szkoda, że książka Kulety jest pełna niedoskonałości i braków, które radykalnie obniżają jej wartość i czynią przystępną jedynie osobom podzielającym podwójny katolicko – homoseksualny entuzjazm Autora. Wszystkich zachęcam do pisania książek – mam nadzieję – dobrych, złych też. Niedobrze, jeśli przygody pisarskie prowadzą do spraw przykrych. Strona internetowa książki innespojrzenie.eu donosi o pozwie wniesionym przez Sławomira Kuletę przeciwko jego macierzystej uczelni, UKSW w Warszawie: „Informujemy, iż w Sądzie Okręgowym w Warszawie (XXV wydział cywilny Al. Solidarności 127) rozpoczyna się właśnie proces (XXVC 391/09) Pana Sławomira Kulety, wytoczony przeciwko Uniwersytetowi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, o dyskryminację na tle orientacji seksualnej! O terminie najbliższej rozprawy będą Państwo mogli dowiedzieć się z naszej strony internetowej. Na chwilę obecną nie został on jeszcze ustalony.” Autor, który – jak głosi notka biograficzna, został ogłoszony licencjuszem Teologii Duchowości „w imieniu oraz powagą papieża Benedykta XVI” przez „władze Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie” najwyraźniej poznaje na własnej skórze „realia”, przeciera szlaki jeśli chodzi o akceptację obecności LGBTQ także w sferze instytucji kościelnych. Jeśli tak jest, zasługuje na nasze wsparcie i szacunek.

(M.Minałto)

Autorzy:

zdjęcie Wojciech Szot

Wojciech Szot

rocznik 86, pracownik, księgarz

81 komentarzySpojrzenie na Inne spojrzenie

 • Jacek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  W sieci, w miejscu wcale nie gejowskim, mozna wyczytac, iz: „Two Hebrew
  words are used here to describe the emotion of LOVE in these passages. The
  first is ‚ahab (aw-hab’) or ‚aheb (aw-habe’), and it can definitely be used
  to describe a sexual relationship between a man and a wife. The second word
  is ‚ahabah (a-hab-aw), and this two can be used to describe a similar
  marital love. But in the 247 times that these words are used to describe
  love in the Old Testament, far less than 20% of the time are they actually
  used to describe the love between two sexual partners. Far more often, (over
  4 to 1) the words are used to describe the love between friends or between
  God and his creation. Here are just a few examples: (…)”

  Pomijajac rozwazania filologiczne, moze te wszystkie procenty i niepewnosci wynikaja z tego, ze w Biblii stosunkowo malo mowi sie o seksie? Nawet jesli J i D byli kochankami, to wazniejszy dla autorow Biblii byl ich stosunek do Boga. Staraliby sie, na ile to mozliwe, ukryc ich milosc (co zapewne zrobili).

  Natomiast nieznajomosc Cromptona i Aldricha (mozna tu dodac rozszerzajaco Mondomore’a czy Dreschera i Zuckera)wynika z ogolnie fatalnego stanu nauczania na polskich uczelniach katolickich, co z kolei wynika z przekonania koscielnych decydentow, ze dysponuja prawda. A kadra naukowa tych instytucji, nawet jak dostrzega dziury, woli siedziec cicho, bo gdzie znajdzie dzis prace i oklaskuje Paula
  Camerona…

 • Piotr

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Jak ktos doczytal ksiazke do 86 strony to niepowinien sie o niej wypowiadac, a juz napewno nie tak stanowczo bo nie wie co jest w niej napisane. 🙂 ja czytalem i bardzo mi sie podoba. ma ciekawe spojrzenie na temat homoseksualizmu a jej plusem jest to ze opiera sie na polskim przekladzie Pisma Swietego bo taki przeklad jest uzywany u mnie w kraju i takim posluguja sie ksiaza w kosciele. ps. mlody czlowieku od recenzji. wiecej pokory i madrosci by Ci sie przydalo

 • Piotr

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Wojtku Szocie, a moze ksiazka Kulety jest dla Ciebie zwyczajnei za trudna? Moze nie masz wyksztalcenie teologicznego i zadnego innego wyzszego i radujesz sie tylko tym co proste i latwe jak gra mierzenie inteligencji za pomoca gry na komorke z krolowa Doda w tle??? 🙂

 • Zen

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Przecież autor tekstu odnosi się do meritum:

  „Nie byłoby w tym nic nagannego, gdyby nie to, że są to pozycje już wielokrotnie skrytykowane, przerobione, a na tzw. Zachodzie powstała już masa książek lepszych, ciekawszych, głębszych i bardziej analitycznych (chociażby kongenialne opracowania Cromptona, czy inspirujące opracowanie encyklopedyczne pod redakcją Aldricha).”

  Wynika z tego, że jest bardziej oczytany od autora książki w tej tematyce, w co bym nie wątpił wcale po wstępnej lekturze bloga. Więc co ma do tego wiek, skoro padają zarzuty merytoryczne.

  Książki nie widziałem na oczy i nie interesuje mnie ta tematyka, tym bardziej, że autorem jest „obrońca życia osób nienarodzonych” (jak widnieje w biogramie na stronie) – taki pogląd jest dla mnie fanatyzmem i niedorzecznością i książek takich osób do ręki nie wezmę i każdemu będę odradzał, dlatego nie wnikam w recenzję czy książkę. Ale dezawuować kogoś, bo jest młody, to duża przesada. Rozumiem na polu ideologicznym się ścierać, czy merytorycznym, ale nie na polu wieku. To się nazywa ageizmem (dyskryminacja ze względu na wiek).

 • kik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Do Piotra:
  ten młody człowiek /autor tekstu/,ma więcej wiadomości popartej literaturą i wiedzą niż ty, skoro tak pochopnie potrafisz go ocenić. To tobie przydałoby się więcej pokory.

 • p.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  a moze lepiej niech kazdy sam sobie wyrobi zdanie, ale dla mnie ktos kto nawet niedoczytal ksiazki do konca i sie wypowiada na jej temat jest niepowazny. o cromptonie jest w 2 czesci ksiazki 🙂

 • P.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  ksiazka zawiera 971 przypisow a nie 700 jak podal wojtus Szot. oj cos sie nie postaral nasz recenzent, bo nie dosc ze gluoty pisze na temat ksiazki to jeszcze nieprawde w podstawowych sprawach. a moze on w ogole jej nei czytal tylko przzegladal i niepodoba mu sie ze jest ksoazka za zyciem osob nienarodzonych??? to wielce prawdopodbne. 🙂

 • p.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  a moze on czytal jakas inna ksiazke :)))))))) to wielece prawdopodbne czytajac jego recenzje

 • czytelnik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  I tu sie zgadzam. Na podstawie ilosci przypisow widac, ze ,,recenzent” w polowie swojej recenzji napisal rzeczy pozbawione sensu, a druga polowa jego opinnii na temat ksoazki to zwykla neiprawda. Oby wiecej takich ksiazek.

 • ip

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  czy wszystkie komentarze dodaje ten sam numer IP?

  detrollator odpowiada – nie stwierdzam nikogo podszywającego się. każde „imię” ma swoje IP.

 • an

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Wcale się nie dziwię, że W.Sz nie doczytał jej do końca, ja nie dotarłem nawet do 50 str. i nie mam zamiaru dalej się męczyć.
  Widzę, że z Piotra nagle zrobił się komentujący „P” i nabija ilość komentarzy. Życzę wytrwałości obrońcy Kulety.

 • Zen

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  „i niepodoba mu sie ze jest ksoazka za zyciem osob nienarodzonych???”

  Chwila, to mi się nie podoba, a nie autorowi recenzji:) Na homikach był niedawno autor omawiany, niejaki Arkadiusz Brzask, który też miał swoich zaciekłych obrońców w komentarzach, ale przynajmniej dyskusja była rzeczowa, a nie takie przepychanki.
  Wojciech Szot zasługuje na szacunek, choćby dlatego, że napisał uczciwie, że nie dokończył czytania książki i podał powody tego niecnego postępowania:). Skądinąd jest to rzadko spotykana praktyka.

 • przemek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  ja też nie doczytałem do końca. książka robi furorę w warszawie, są kolejki do pożyczenia. jednocześnie rzeczywiście jest – dla mnie – okropna.

  myślę, że jej odbiorcą może być osoba głęboko religijna która po raz pierwszy styka się z (własną) homoseksualnością. inny czytelnik nic nie znajdzie nowego. omawianie biblii o wiele ciekawiej czyni np MTV z homików.pl (szkoda, że ostatnio tak rzadko są jego teksty!). kuleta w swej pracy (koszmar edytorski! sen szalonego księgarza się ziścił!!!) cytuje książki, którymi sam się zaczytywałem 5, 10 lat temu, a potem sam je odrzuciłem – a gest tn potwierdzili mądrzejsi ode mnie krytykując te pozycje i polecając inne.

  no i urocze jest zdjęcie autora z ostatniej strony (ale nie okładki) – autor w cyklu „climbing and adventure” pokazuje się w uprzęży wspinaczkowej (czy jak to się nazywa). no istny anons! 🙂

 • Dawid

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Przeczytałem całą. Uważam iż ksiazka Kulety jest dobra.Smieszy mnie opinia osoby o ksiazce która przeczytała jej 1/3 !!! czesc,jest poprostu nie obiektywna.Moze pan Szot doczyta ksiazke i wtedy wyda bardziej obiektywny wyrok,a nie pisac nieprawdy WIELKI MI TO Z NIEGO RECENZENT.

 • arek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  super strategia dowalanie się do recenzenta. może szotowi znajdziemy dziadka w wermachcie?

  książkę znam z opowieści jako nie-do-czytania

 • Tomek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Książkę miałem w ręku, jej poziom edytorski jest mizerny, co na dzień dobry nie zachęca do lektury. Napisanie takiej książki to na pewno duży wysiłek, więc zastanawia mnie, dlaczego nie wydał jej w żadnym znanym wydawnictwie (jest ich sporo, c’mon). Takie wydawnictwo zapewniłoby normalną dystrybucję w księgarniach i empikach, no bo ile osób zdecyduje się na zakup wysyłkowo u wydawcy (gdzie cena już rośnie do 50 zł)? A może żadne wydawnictwo nie chciało tego wydać? W każdym razie to wskazuje moim zdaniem, że z tą książką jest spory problem…

 • Piotrek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Mam wrazenie ze spor idzie o to, ze jest grupa osob ktora by chciala by ta ksiazka najlepiej nie ujzala swiatla dziennego. Chcieliby oni zniszczyc ja w zarodku, i w tym celu posluguja sie epitetami i neslusznymi oskarzeniami. Ja bym proponowal wyrobic sobie jednak wlasne zdanie. W tej ksoazce jest mowa o tym, jak byc wierzacym i praktykujacym gejem, a takze o tym czy homoseksualizm jest zly czy dobry, i czy moze istniec w pelni w zyciu spolecznym. oczywiscie jest takze trochje odniesien do pedofilii, nagannych zachowan ksiezy, milosci malzenskiej, adopocji dzici a nawet jest tam troche czystej teologii w oderwaniu od homoseksualizmu. ale sedno sprawy to homoseksualizm. mysle ze zaprezentowany tam punkt widzenia jest nowatorski i ciekawy ale trzeba przebrnac do konca. nie jest to sprawa prosta bo ksiazkaliczy 400 bitych stron. takiej ilosci nie czyta sie w 1 czy 3 dni. ale mysle ze w tydzien czy dwa da rade. czyta sie fajnie choc miejscami trzeba sie naprawde wysilic by zreozumiec wywody autoa. ja mysle ze warto. mi sie ksiazka podoba i uwazam ja za wartosciowa.

 • ´_´

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Na wstepie zrobie wyznanie : Ksiazki NIE przeczytalem, NIE mialem w reku, i NIE zamierzam jej przeczytac – i to wcale nie sugerujac sie recenzja W. Szota, ale z zupelnie innych powodow.
  Michale Naczelny, w adnocie zachecasz do pisania takze zlych ksiazek, no na litosc nieboska, rozejrzyj sie dookola, czy nie widzisz ile zlego na swiecie juz zdolalo wyrzadzic kilka zlych ksiazek ? Poza tym nie wystarczy te kilka tysiecy cegiel lezacych na polkach ksiegarskich, czy trzeba wiecej ?
  A tak w ogole, to podziwiam Ciebie Michale za odwage w podjetym przez Ciebie ryzyku powierzajac napisanie recenzji przez W. Szota. Tak jak sam slusznie zauwazyl na swoim blogu, ‚wysmazyl’ recenzje dla Homikow, z tym tylko, ze nie jest to jakies smaczne entrecôte, raczej przypalone, popekane parowki.

 • Dominik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Ksiazka rzeczywiscie wydana nie najlepiej (delikatnie mowiac…), ale trzeba przyznac ze jest to dosc innowacyjna pozycja zauwazywszy, ze skierowana jest (tak mi sie wydaje) nie tylko do gejow, ale do ludzi, ktorzy nie maja pojecia o gejach albo co gorsza maja „pojecie” wyrobione przez np. Radio Maryja i Losciol Katolicki (chodzi mi o takie wypowiedzi jak ks.Dariusza Oko). Nie ze wszystkim w tej ksiazce trzeba sie zgodzic, niektore rzeczy mozna by pewnie zrobic lepiej, ale ksiazke warto przeczytac i rozreklamowac (podobnie jak inne pozycje tego typu, ktorych w Polsce i po polsku praktycznie nie ma!) glownie po to, zeby dac jakas kontre takim np. Cameronom, co to na zaproszenie Stowarzyszenia im. Piotr Skargi przyjezdzaja z „wykladem” wlasnie do polski

 • robert

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  jestem wierzącym gejem i cenię homiki za podejmowanie tematu religii i bardzo szanuję wojtka szota za recenzję i homiki za jej opublikowanie. wiem o książce, uważam, że skoro taki skarga cytowany powyżej podejmuje wysiłek, by swe koszmarne książki wydawać w dobrej formie, to i autor tej pozycji powinien może trochę poczekać, może zdać się na opinie zewnętrzne, by tekst przeredagować, oprzeć na najnowszych publikacjach, zrezygnować z tego koszmarnego podkreślania.

  to jest zbyt ważny temat by podejmować go w książce może i pisanej latami ale wyglądającej na publikację notatek z powielacza. choć może niedoskonała książka też zrobi swoje i namiesza w temacie.

 • Dominik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  A moze ktos by sie podjal tlumaczenia z jezyka szwedzkiego dokumentow Kosciola Szwecji, ktory akceptuje pary homo? W razie czego moge je przeslac lub wskazac w sieci, gdzie one sa, tylko napisane po szwedzku….

 • Tymon

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  No dobrze, to niech dla równowagi ktoś napisze kontr-recenzję Szota, jak najbardziej pozytywną, czemu nie? I niech homiki.pl ją zamieszczą. będzie zdrowiej…
  Czy znajdzie się ktoś taki?

 • recenzent

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Recenzje? Proszę bardzo. sprawa ksiazki zostala poniekad podsumowana przez samego autora w zakonczeniu dostepnym na stronie za friko razem z innymi fragmentami ksiazki. Ale po krotce ja postaram sie ja zrecenzowac dla was. Wiec do dziela, ksiazka zawiera 6 rozdzialow w których kuleta najpierw zgrabnie definiuje czym jest homoseksualizm by nie myslic go z biseksualizem i zboczeniami jak pederastia jak sugerowal to zrobic np. wierzejski. Pozniej nastepuje krotka notka historyczna na temat wystepowania zjawiska homoseksualizmu w historii swiata. Zapewne autor chce w ten sposb troche uzasadnic istnienie obecnie zjawiska homoseksualizmu, w sensie ze geje zawsze byli tylko nie zawsze dochodzili do glosu. Nastepnie jest krotka analiza sytucji gejow w polsce i na swicie. W sensie gdzie można zawrzec zwiazek malzenski, a gdzie zabijaja gejow i lepiej tam nie jechac. Pozniej nastepuje owa ,,omwiona” paszkwilowato analiza stosunku biblii do gejow i sexu gejowskiego. Tu warto się troche zatrzymac bo autor przywoluje ich az 18. wysztekie w miare szczegolow omawia. Male przytyk do szota, on zatrzymuje się tylko nad jednym fragmentem z bibli odnoszcym się do jonatana i dawida a mi naprzyklad bardzo podoba się jak kuleta argumentuje aprobate homoseklsualizmu na podstawie nowego testamentu przez Jezusa. A preciez wszytkim wiadomo ze dla katolikow Jezus wazniejszy od Dawida J. Wynika z tego ze Jezus nie był wcale przeciwny zwiazkom gejowskim. Znajduje na to poparcie az w 3 fragemntach z nowego testametu. Ciekawie tez ukazuje sens slow sw. Pawla, które przeciez najostrzej odnosza się do gejowstwa. Pozniej w ksiazce mamy analize stanowiska wspolczesnego chrzescijanstwa wobec gejow, przywoluje on roznych katolickich przeciwnikow gejow i obala ich tezy. One by One. A pozniej to już tylko konkluzja ze niezbedny jest rozdzial kosciola od panstwa pod względem nauki. Ale moim zdaniem bardzo ciekawe jest to jak kuleta odnosi się do reorientacji seksualnej o ktorej za kilka dni ma być wyklad na uksw. Ukazuje cala glupote i bezsnes tez nastwionych na leczenie gejow, ma na to nawet ciekawe argumenty po zna troche ludzi i opiera się na wlasnych zrodlach, tzn ma wlasne archiwum pracy która napisal. Pewnie robil wczesniej jakis wywiad wśród gejow czy co. Może kto tam siebie odnajdzie. J Szkoda ze niezaprosili go do UKSW na sympozjum, pojechal bym zobaczyc. Ja mysle ze może ten wyklad w uksw to jest wlasnie ze względu na jego ksiazke. Bo kosciolowi niepodoba się ze takie argumety jakie on wysuwa sa wysuwanae by obalic mit o możliwej reorientacji. oj szkoda ze szot tak go zje… w tej recenzji bo to naprawde niezla ksiazka jest. A tak w ogole to dlaczego szot zostal wybrany do napisania recenzji, jest takim znawca tego temtu, może mi ktos odpowie? Jak już kuleta omowi reorientacje przechodzi do afirmacji homoseksualnej postawy na podstawie innych autor i wlasnych refleksji a takze odniesien do zycia duchowego. Pozniej w drugiej czesci jest jeszcze ciekawiej bo mowa o malzenstwie. Pomijajac takie duchowe wskazowki odnoszce się ogolnie do malzenstwa to zaczyna się robic goraco bo kuleta na gruncie teologicznym uzmyslawia ze malzenstwo pomiedzy odsobami homoseksualnymi jest mozlwe szybciej i prosciej niż ma to miejsce w swiecie prawa i norm obyczajowych. Wychodzi na to ze jak geje się kochaja to mogą sami wziąć slub i to w swietle prawa kanoniczngeo bo jak twierdzi powolujac się na kodeks Prawa kanonicznego to ,,malzonkowie sami udzielja sobie nawzajem slubu” nawet wtedy jeśli sa hetero. To ciekawe spostrzezenie. Ach żeby tylko było jeszcze komu te sluby brac. No i konsekwencja takiego podjescia do sprawy jest adopcja dzici przez pary homo. Troche się tam rozpisuje o tragicznej sytuacji dzieci na swicie. O pedofilii i takich tam. Można by to omninac ale widac uwaza to za potrzebne. Za to w przedostatnim rozdziale daje do wiwatu ksiezom gejom i pedffilom. Ale wczesniej pisze tez o czystosci. To moze się wielu osobom niepodobac. Zacheca do utrzymywania czystosci przez gejow. Ale plusem jest to ze dostrzega ze czasem trudno jest ja zachowac i nie potepia osob które maja sex. Zreszta sami sprawdzcie, ale ja mam takie odczucia. Ostatni rozdzial to już podsumowanie calej ksiazki. Ogolne wnioski skierowane bardziej pod adresem przeciwnikow chrzescijanstwa niż do gejow i lesbijek. Wogole cala ta ksiazka jest po czesci skierowana do gejow i do przeciwnikow gejow. Ciekawe ze pod pod pojeciem ,,gej” kuleta ujmuje homoseksualne kobiety i mezczyzn, dokopal się podobno do takiej gnealogii tego slowa. Ta siazka to taka rozprawa z wszelkimi mitami i poradnik dla wierzacego geja. Mam takie wrazenie ze to co jest podkreslone w ksiazce to jest skierowane do giertycha i jemu podobnych ludzi jak wierzejski i spolka. Widocznie kulecie bardzo zalezy żeby wykazac glupte i igonracje tak zwanych chrzescijan którzy ,,wycieraja se morde Bogiem” jak sam pisze. Jest takze w ksiazce wziamnka o koniecznosci wychowania selsalnego w szkolach. Toche napisal tez o ,,permanentnej teorii ewolucji”, tzn kuleta laczy teorie ewolucji darwina z rozwojem duchowym. Ciekawe, ale może troche za daleko odbiega od tematu bo to za wiele z seksualnoscia nie ma wspolnego. No chciaz może można by to podciaganac pod rozwoj duchowy geja o którym pisze. Wiec może w takim kontekscie jest to uzasadnione. A może poprostu chcial to napisac a nie miał gdzie :-0 . no nie wiem, trzeba by być teologiem żeby to zakumac albo go zapytac.
  No i jak recenzja? Czekam na opinie na temat mojej recenzji. Ksiazka rzeczywiscie nie jest zbyt dobrze wydana. Tzn. wyglada schlunie i nawet ladnie okladka jest zrobiona, ale mimo to troche niebardzo. Widac ze nie jest to w pelni profesjonalny druk chociaz musze przyznac ze widzialem znacznie gorzej wydane ksiazki niż ta. Może i na to kiedys przyjdzie czas. Jak to mowia kroakowa od razu tez niezbudowano. Ale przeczytac się da. Oj z cala pewnoscia się da. Ja to poswiadczam bo przeczytalem a wszystkim którzy twierdza inaczej rzucam rekawice w twarz i wyzywam na pojedynek. A może znajdzie się ktos kto mu pomorze w tym dziele. Może znajdzie sobie lepszego wydawce a ksoazka będzie kiedys dostepna w kazdej ksiegarni w polsce a może i na swiecie. Było by milo. Jak mi się cos przypomni to jeszcze dopisze.

 • recenzent

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  ps. za Tymonem zachecam wszystkich do pisania wlasnych recenzji, pokazmy sztotowi ze napisal paszkwila za ktorego powinien sie wsytdzic. ten gosciu to jakis przeciwnik gejow czy jak? a moze on potajemnie pracuje u giertycha i wierzeja? A moze tylko z niego drugi wojewodzki ktory chce zrobic kariere na ruganiu innych. zla taktyka bo ksiazka kulety to naprawde niezla pozycja literacka i sama sie obroni, wystarczy wziac ja do reki. w moim odczuciu przynajmniej i z tego co widze na forum nie tylko w moim.

 • ironmen

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  To idealna recenzja dla autora tej książki. gdyby była grzeczna i poprawna nikomu by się nie chciało jej czytać o „gejach i Kościele”. A tak – ma ferment, tzw. marketing szeptany się włączył (np. „książka krąży po warszawce”), wszystkie cioty czytające (niestety mało takowych) będą miały pożywkę przez kilka dni, a 1/3 z nich zakupi owo dzieło, bo się zaciekawi. Procent od sprzedaży powinien trafić na konto homików za zasianie fermentu. I oczywiście obowiązkowo na honorarium dla Wojtka Szota, który pewnie planuje dodruk w swoim wydawnictwie i bardziej profasjonalną oprawę – stąd taka strategia pojechania po książce:).
  A tak – amatorszczyzna (w sensie wydawczym, redaktorskim – redakcja rzecz obowiązkowa, bo autor nie wyłapie wszystkiego) została uhonorowana. Sponsorzy na druk profesjonalny też się teraz znajdą.
  I co? Nie mam racji? O jakiej książce tak dyskutowano niedawno? No i oczywiście na fali skandalu z tym homikożercom i UKSW – gładko powinno zejść 500 egzemplarzy, gdy książka kosztuje 40 zeta – toż to czysty zysk.
  Czego autorowi życzę z całego serca.

 • jack

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Moim zdaniem forma zewnetrzna ksiazki jest do przyjecia. Ksiazka wcale sie nie rozpada i jest sympatyczna z wygladu, tylko druk maly. ale pewnie jak by byl wiekszy to by dorzej kosztowala.

 • Marta

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Popieram. Tez tak uwazam ze wydanie ksiazki jest poprawne. Komus bardzo zalezy by ja zdolowac. Ciekawe czemu?

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Na razie samej książki nie czytałam, bo nie miałam okazji do niej dotrzeć – tym niemniej uwagi w dwu kwestiach.
  Primo, strona techniczna – jako absolwentka polonistyki ze specjalizacją redaktorską mogę powiedzieć, że jest zredagowane niespecjalnie. Jeżeli pedeef na stronie to wierna „kopia” fragmentu książki, po wersji drukowanej musi być z daleka widać, że to nie było łamane ani nic, tylko drukowane prosto z wersji, jaką autor wystukał na komputerze. Do tego sporo drobnych błędów (np. odmiana obcych nazwisk – częsty w tym kraju wtórnego analfabetyzmu, a denerwujący, błąd polegający na odmienianiu na wszelki wypadek każdego obcego nazwiska z użyciem apostrofu), błędy „komputerowe” typu nieodróżnianie myślnika i łącznika (dywizu)… Szkoda, bo takie drobiazgi denerwują i rozpraszają – człowiek zamiast się skupić na treści, myśli sobie „Boże, jakie to potworne, że Polacy tak masowo mówią po polskiemu i walą byki tam, gdzie poprawna forma jest banalnie prosta”. Niemniej nie należy do końca winić autora, nie znając tła powstania fizycznej formy tej książki. Pewnie UKSW też ma swoje wydawnictwo, zapewne nie chcieli mu wydać… Nie wiem, czy autor szukał gdzie indziej, ale wszystko wskazuje na to, że po prostu musiał wydać własnym kosztem i nie miał dostępu do profesjonalnej korekty i łamania. Nie byłabym tak pewna, czy nie ma tu wpływu właśnie kwestia orientacji seksualnej, a przynajmniej – podejmowania „Kontrowersyjnego Tematu”.
  I jeszcze gwoli wyjaśnienia zagadnienia czystości – ten problem może zrodzić wiele nieporozumień, stworzyć wrażenie, że autor reprezentuje oficjalne stanowisko Kościoła przebrane w bardziej liberalną retorykę. Otóż mnie jego stanowisko wydaje się bardzo odmienne od oficjalnego. Zostaje ono wyjaśnione w części dostępnej na stronie autora, a dokładniej w zakończeniu:
  „Małżonkowie chrześcijańscy – zarówno homo jak i hetero – na wzór pozostałych wyznawców tej religii a nawet każdego innego człowieka, zobligowani są do życia w czystości seksualnej, która w żaden sposób nie powinna być mylona ze wstrzemięźliwością, do której to z kolei wezwane są tylko osoby konsekrowane żyjące w zakonach. Czystość seksualna rozumiana na sposób religijny oznacza bowiem odpowiedni stan ducha, a nie zaniechanie jakiejkolwiek aktywności erotycznej.” itd. (s. 10 „pedeefu”) Czyli takie wręcz mistyczne ujęcie, to zdecydowanie nie jest ładniejsze sformułowanie dobrze już znanego „Osoby te powołane są do życia w czystości oraz do złączenia swej ofiary z ofiarą Krzyża”, czy jak to było w znanym fragmencie Katechizmu.
  Mam dla autora szczery podziw i mam nadzieję, że ryzyko, jakie podjął, starając się żyć i działać w zgodzie ze sobą, nie pójdzie na marne. Summa summarum sądzę, że warto sięgnąć po jego książkę. Może w ten sposób autor zdobędzie środki na porządniejsze technicznie drugie wydanie… I oczywiście trzymam kciuki za jego powodzenie w sądzie.

 • wit

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Kompletnie nie obchodzi mnie, czy Biblia pochwala, czy też odrzuca homoseksualizm – brednie sprzed 2000 lat jakichś ciemnych fanatyków z Azji Mniejszej nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Równie dobrze można szukać uzasadnień dla bycia gejem w baśniach braci Grimm. Dajcie spokój. Mamy XXI wiek.

 • chemik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos (Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli). J.8,32
  Dobra ksiazka.Czemu tak uważam? bo pokazuje ona ze można byc gejem ale i prawdziwym katolikiem.Gorąco polecam

 • Das Omen

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  ex professo: „inne spojrzenie” to karykatura, przykład, jak pisać nie należy. Popieram autora recenzji, pana Wojciecha Szota – celny i rzetelny komentarz!

  Praca pana Kulety pretenduje do miana publikacji naukowej. Może zatem warto było by, miast swojego biogramu (co nijak ma się do wartości merytorycznej pracy), umieścić 2 czy 3 pochlebne recenzje autorytetów (naukowcow, publicystów, etc.) – moim zdaniem to taki ładny zwyczaj. Z opisu biograficznego płynie tylko jedna ciekawa (dla mnie) informacja, mianowicie, że pan Kuleta nie obronił dysertacji doktorskiej – ciekawe dlaczego?

 • Przemek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Nie czytałem tej książki, ale zarzuty jakie postawił jej p. Szot i inni recenzujący ją negatywnie na tej stronie są tak żałosne i niemerytoryczne, że może to świadczyć tylko o jej przyzwoitym poziomie. Gratulacje dla p. Kulety za podjęcie ważnego dla wielu osób tematu i za przekraczanie granic, które niektórym wydają się nie do przekroczenia, o czy świadczy dyskusja wokół jego pracy. Po przeczytaniu „recenzji” (trudno używać tu tego słowa inaczej niż biorąc je w cudzysłów) p. Szota dochodzę do wniosku, że i wśród samych homików nie brakuje homikożerców.

 • usmiech

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  poczytaj dokladnie Das Omen opis o Autorze do sie dowiesz ze ma sprawe z UKSW o dyskryminacje na tle orientacji bo wlasnie za ksiazke wywalili go z uczelni i niepozowlili dokonczyc doktoratu. i sprawa jest o to by mu to umozliwiwli. takie rzeczy dzialy sie za komuny ale niepowinny dziac sie dzis. no wlasnie, a jakie naukowe predyspozcycje ma podrostek Szot? on nawet nie ma zawodowego tytulu magistra niewspominajac o stopniu naukowym!!!!! nie zna sie zupelnie na teologii i jest ogromnym arogantem bo nawet ksoazki nie przeczytal a wydaje recenzje na jej temat. to przyklad skrajnej glupty recenzenta bo w kazdym punkcie mozna mu udowodnic jego stronniczosc i ignoracje. Tylko cieszy sie giertych i wierzejski ze ktos za nich odwala czarna robote i nie beda musieli sie wysilac zeby zniszczyc ksiazke.

 • gej

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Brawo Wojtku. Mysle ze powinieniez dostac nagrode ,,Zlotego Piora” od Camerona oraz Prawa i Sprawiedliwosci. Mysle ze Uniwersytet imienia Kardynala Stefana Wyszynskiego w Wawie tez sie bardzo cieszy, jak czyta taka recenzje o swoim doktorancie ktory wywinol im taki numer. Tak trzymaj! Jestesmy z Toba!

 • robin

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Na stronie ksiegarni mozna sciagnac jeden punkt z jego ksiazki w calosci. Polecam.

 • Jaro

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Miałem okazję poznań Pana Kuletę. I dlatego nawet nie mam zamiaru sięgać po te książkę z wielu powodów. Po pierwsze jest to osoba przewrotna, o przewrotnym sercu, tchórz, ktry się wiele czasu ukrywał ze swymi poglądami. Oszukiwał ludzi. Jego postawa nie ma nic z odwagi. Próbował oczernić katolickiego księdza Krzysztofa, nie przedstawiając wszystkich faktów. ma tu ma mysli zamówione przez niego msze za które nawet nie zapłacił. Ponadto sposób w jaki postępuje świadczy tylko o tym że tak jakby chciał na wszystkich ludziach zarabiać, i nie ma w tym żadnych skrupułów. Dla mnie to cynik, i tak traktuje ludzi z góry. Mam też wątpliwości co do jego inteligencji bo nawet czasem popełnia tyle błędów językowych, zwróciło to moja uwagę wiele razy. Zastanawiam się czy z nim jest wszystko okey, może powinien skorzystać z pomocy psychologa, bo ma zaburzone poczucie własnej tożsamości. Jeżeli tak zażarcie broni homoseksualistów to dlaczego tak długo się z tym krył???i oszukiwała ludzi którzy mu zaufali??? a teraz ich oczernia?????

 • Jaro

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Panie S. Kuleto jeszcze jedno jeżeli jesteś innej orientacji to dlaczego tyle lat się z tym kryłeś i okłamywałeś ludzi ze Wspólnoty ???? udawałeś kogoś kim nie jesteś ???????????? to jest odwaga??? to jest szczerość???? nie wiem jakie Pan normy postępowania wyznaje???? kłamstwo??? to nie ma nic wspólnego z Bogiem bez względu na wyznanie, czy to katolickie czy jakieś inne . Wcale się nie zdziwię jak za kilka lat a może już stworzysz własna sektę. Uważam że ludzie powinni uważać na twoja osobę bo nie masz za za grosz wewnętrznej uczciwości i szczerości. Człowieku stań w prawdzie sam ze sobą i się określ. A nie ukrywaj kim jesteś. I jeszcze jedno nie nastawiaj innych przeciwko księdzu i wspólnocie przedstawiając fakty dla Ciebie tylko wygodne. Każdy kto Cię pozna trochę zobaczy ilu fałszu i zakłamania jest w tobie. jestem osobą tolerancyjną, jednak fałszu i obłudy i zakłamania nie znoszę. człowiek czysty nigdy nie rzuca w innych kamieniami, a Ty to robisz, i jeszcze oczerniasz. Prawda prędzej czy później wychodzi na jaw, i ciekawe co wtedy zrobisz. Nie masz za grosz wstydu. powodzenia

 • JARO

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  PRAWDA SAMA SIĘ OBRONI ZAWSZE …..!!!!!!!

 • maciek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  o Libertas sie odezwal! 🙂 jak milo

 • JARO

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Ksiądz Krzysztof W. to człowiek i kapłan spokojny,cierpliwy, prawy, pokorny, uczciwy,mądry i dojrzały który tobie zaufał a Pan tego zaufania którym kapłan Pana obdarzył nadużył. Nic dodać nic ująć. niech Pan się Panie Sławku zastanowi nad swoja etyką i moralnością bo w tej kwestii wykazuje Pan wiele braków. Niech Pan zacznie pracować nad swoją uczciwością radzę grzecznie. i niech Pan nie podburza innych ludzi, bo ani ksiądz ani ludzie to nie jacyś „debile” którym Pan wszystko wciśnie tylko ludzie inteligentni i na poziomie w przeciwieństwie do Pana . Powodzenia w pracy nas sobą. Jestem oburzony tymi kłamstwami które Pan wypisuje w internecie. Dlatego nie jestem w stanie milczeć.

 • maciek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  ps. za msze sw. sie nie placi tylko daje ofiare. w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest przepis ktory mowi ze za sakramenty nie mozna pobierac oplaty tak wiec nie mozna rowniez za nie placic, w pismie swietym jest podobnie napisane Mt 10, 8 ,,Darmoscie otrzymali darmo dawajcie”. Ja tez znam osobiscie Slawka z grupy Berith ktorej jest on czlonkiem od 9 lat i moge powiedziec ze nie tylko sie nie ukrywal ze swoja homoseksualnoscia ale nawet nie raz sluzyl do mszy sw. na oficjalnych mszach tej wspolnoty sprawowanych przez katolickich kaplanow wydelegowanych do tego celu przez katolickich biskupow. Tak tak. Sa tacy biskupii w Polsce! a moze chcialbys by sobie przylepil kartke na piersi z napisem ,, jestem gejem”? wstretny faszysta. pewnei bys chcial wiedziec ktore osoby z twojego otoczenia sa gejami zeby im szkodzic!
  A Co do jego uczciwosci to jest ona potwierdzona przez samego papieza na pismie, a takze innych ksiazy na swiadectwie pracy ze szkoly sredniej gdzie uczył religii oraz w innych momentach. To stek pomowien i bzdur Jaro co piszesz.
  prosze administratora serwisu o usuniecie tych obrzydliwych pomowien kierowanych pod adresem slawka.
  zreszyta, prawda obroni sie sama, zawsze, a to juz teraz widac kto pisal te obrzydliwe paszkwile. jestes z MW czy LPR?

 • maciek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  do jaro. To widze ze juz grozby karalne sie zaczynaja ,,radzę grzecznie”! Takich mamy katolikow jakie ich mlodziezy chowanie. A ksiadz Krzysztof Witwicki to pewnie jakis krypto-pedal, tak?

 • JARO

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  To z Twojej wypowiedzi jak sam twierdzisz już wynika że siĘ ukrywał ze swoją orientacją , bo u nas we wspólnocie , nikt żadna z osób nawet nie wiedziała że jest innej orientacji,on nam tego nikomu nie powiedział.UKRYWAŁ TO . Teraz po tym co napisałeś wiem już na pewno, że tak było I co to jest uczciwe. ???????. Do tego chyba nie potrzeba komentarza????A za msze z tego co mi wiadomo to ksiądz zapłacił, bo on nawet nie raczył. Bo on dał księdzu tylko 8 złoty. To tak jakby zapłacić komuś za misięczną prace 8 złoty. chciałby Pan Panie Maćku dostawać takie wynagrodzenie.??? w zakładzie pracy ????
  To co pisze jest prawdą i to nie żadne paszkwile to można sprawdzić. Niech wypowie się ksiądz i ludzie zw wspólnoty. A może on też ludzie będzie oczerniał??? Bo to jest własnie sposób postepowania Pana Sławka jak widać. Nawet nie stac go na prawdę. Niech sam się wypwoie skoro jest taki uczciwy a nie zasłania się innymi Panie Maćku.

 • maciek

  [do JARO]

  no wlasnie chyba najlepsza by byla konformtacja Slawka z [xxx] to uwazasz ze kazda osoba homoseksualna ma obowiazek informowac swoje otoczenie o swojej orientacji seksualne? Ty naprawde jestes faszysta, bo oni tak robili gejom, kazali im nosic rozowe opaski co oznaczalo ze sa homo. nie dziwie sie ze Slawek juz nie jest czlonkiem tej wspolnoty a nawet nie dziwie sie ze sie ukrywal jesli to robil, bo przed takimi osobami jak ty tez bym sie ukrywal. czlowieku ty jestes we wspolnocie, a nie wiesz ze za msze sw. sie nie placi? Twoj mistrz z Nazaretu tak pwoiedzial, Czy te slowa cos dla Ciebie znacza? A jesli takiemu homofobowi Slawek dał 8 zl to i tak o 8 za duzo. Ja bym nie dal nic.

 • maciek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  ps. ja tez bym chcial pracowac 30 min dziennie i dostac za to miesieczne wynagrodzenie w wysokosci 1200 zl. niezla posadka. Ile taki ksiadz Witwicki wyciaga na miesiac jak ma 3 msze dzienne, 4000 zl? + pensja za prace w szkole to bedzie razem ze 6 patykow na miesiac. no nic dziwnego ze tacy ksiaza zmieniaja fury jak skarpety. Oj prawde Slawek napisal w ksiazce, że dobrze zorgannizowane i oplacane lobby to moga tworzyc osoby duchowne a nie homoseksualisci.

 • maciek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  juz koncze, ale musze to dodac: te 4000 zl to bez podatku 🙂 bo ksiedzory placa ryczalt czy moze calkiem nic. taka kasa za poltorej godziny pracy. chyba sie zapisze do seminarium.

 • Anka

  [Do Maciek]

  Człowieku Ty nie znasz Przepisów Prawa Kanonicznego, więc może się lepiej na ten temat nie wypowiadaj. A księża nie biorą pieniędzy dla siebie jeśli Tobie o to chodzi, Wypowiadasz się jakbyś. co najmniej z buszu wyskoczył. samochody nie kupują ze swojej pensji tylko rodziny bardzo często im kupują. Oni nie biorą dla siebie pieniędzy za mszę. Jesteś jakiś niedoinformowany. Atakujesz KoŚciół i księZy. Może zacznij od swojego życia. Dobrze ktoś wcześniej wyżej napisał. „Człowiek czysty nie rzuca kamieniem w innych”, wszyscy rzucali kamieniami w cudzołożnicę, tylko Jezus nie rzuciła. Ty rzucasz Kamieniami(słowami) w księza którego nawet pewnie nie znasz, ty to robisz . Nie stać Cie na obiektywizm. Człowieku na jakim Ty świecie żyjesz????

 • Anka - katoliczka z W-wy

  [Re: do Maciek ]

  Ze swojej strony to współczuję temu księdzu którego tak nienawidzicie. Z twojej wypowiedzi ta nienawiść aż się wylewa. Ja nie wiem czy ty jesteś osoba wierzącą??? ale wiem że jesteś przepełniony nienawiścią, to aż bije z twojej wypowiedzi Maćku. Może lepiej zbadaj swoje serce, w którym miejscu ono jest przed Bogiem, jeśli Ty w Boga wierzysz. Wypowiedzi Jaro nie odbieram jako wypowiedzi homofoba, tylko człowieka z którego między innymi Sławek prawdopodobnie próbował zrobić idiotę.Jak pewnie i z wielu innych osób. Coś co buduje sie na kłamstwie nie przetrwa. Prawda zawsze zwycięża, Mi osobiście cały czas życie to pokazuje.A ksiądz ma prawo bronić i chronić wspólnotę i strzec jej przed zwiedzeniem. On podlega innym w Kościele (proboszczowi, biskupowi) i nie on ustala zasady, ale gdyby coś złego się stało to on za to odpowie przed swoimi przełożonymi. Więc ja myślę, że wiele spraw nie rozumiesz Maćku i przydało by się tobie troszkę dokształcenia jeśli chodzi o teologię i kulturę osobista. Twoje wypowiedzi o księżach są dla mnie obrzydliwe. Ty nie rozumiesz znaczenia i roli kapłana we wspólnocie Kocioła.Jesteś krótkowzroczny. Żal mi Cię naprawdę.

 • Magda

  [Re: Anka]

  Cytat z twoje wypowiedzi: „Jezus nie rzuciła” – to Jezus była kobietą? Pewnie podobnie jak Kopernik, ona też była kobieta! Przynajmniej w Seksmisji o tym informowali :-)))). Księża nie biorą pieniedzy za msze, dobre sobie. Dobry zart Tynfa wart! Tynf to też pieniadz. Nie tylko ksieza biora ale jeszcze musza sie z tego rozliczac przed biskupem bo on tez chce wziac dla siebie czesc. Zdaje sie ze 50% z drugiej mszy jaka kaplan odprawia w ciagu dnia i 80% z trzeciej czy jakos tak. A pieniadze z koledy to na co ida? Na Caritas? Naiwna z Ciebie kobieta Anno. Szkoda z Taoba dyskutowac, bo piszesz o milosci i madrosci w uzywaniu slow, a sama obrzuczas autora Innego Spojrzenia niuzasadnionymi oskarzeniami. Sama sobie przeczysz w jednej wypowiedzi. Taka ksiazka jaka on napisal musiala predzej czy pozniej wywolac fale prptestow. To znak ze jest dobra i dlatego ja kupie. Juz pedze na strone by zamowic egz. prosto do domu. Madzia. Lesba. Ps. mialam dzis sex z moja dziewczyna. Z rana. Bylo super.

 • zewsząd i znikąd

  [o słowach]

  Do Madzi – przepraszam za czepianie się słówek, ale: nie „sex”, tylko „seks” i nie „mieć seks”, tylko „uprawiać seks” (albo „kochać się”, brzmi ładniej…). Poprawna polszczyzna ważna sprawa… W każdym razie pozdrawiam wszystkich poprawnie i mniej poprawnie piszących (i piszące oczywiście też :)).

  A tak na poważnie, to taka jeszcze drobna uwaga, której nie zdążyłam powiedzieć w ramach dyskusji o mowie nienawiści w KPH, bo nie znałam jeszcze wyjaśnienia dotyczącego procesu p. Kulety. Otóż w dyskusji była mowa o znaczeniu kontekstu, o tym, że pewne słowa mogą nie być zawsze obraźliwe (tak jak Bralczyk twierdzi, że „pedał” już nie jest obraźliwy – no i owszem, rzeczywiście zdarza się, że geje używają tego słowa w odniesieniu do siebie), ale jednak ważne jest to, w jakim kontekście zostały użyte (dlatego uważam, że Bralczyk jednak nie ma racji i że sąsiadka geja ze Szczecina owszem chciała go obrazić). Dobry przykład właśnie z procesu Kulety: ksiądz profesor powiedział o nim „O, przyjechał tęczowy doktorant”. Tęcza – taki przecież pozytywny symbol różnorodności, a jednak w tym kontekście trudno nie zauważyć, że określenie miało brzmieć lekceważąco czy nawet pogardliwie.

 • jumbo

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  To ty jestes ROLNIKIEM ze uprawiasz SEX? I co Ci wyrasta z tej uprawy? Usmiech na twarzy jak jest juz po, chyba tylko?

  Na powaznie, to masz duzo racji w tym co piszesz. Jak gej powie do geja Ty pedale, to sie ten drugi nie obrazi ale jak ksiadz powie do geja Ty pedale to sie pedal moze obrazic. That’s the point.
  Ciekawy jest kontekst calej tej sprawy z msza swieta, wychodzi na to ze Kuleta zamowil msze za zmarlych homoseksualistow i homoseksualistki, a ksiadz mu powiedzial ze taka intencja nie moze byc wygloszona. Czy to nie jest kolejny przyklad dyskryminacji srodowiska LGBTQ na łonie kosciola? Dobrze ze nam homofobiczny kler pozwala oddychac. Najciekawsze jest to, ze najwiecej gejow jest wsrod duchowienstwa!

 • mario

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Dyskryminacja jest wokol nas. Ciesze sie ze powstaja takie ksiazki jak Inne Spojrzenie, bo jest szansa ze za kilka badz kilkanascie lat cos sie zmienie w koncu w naszym spoleczenstwie. Ludzie chyba boja sie tego co inne. Przed chwila mielismy tu przyklad czlonkow z grupy chrzescijanskiej ktorzy podobno brzydza sie nienawiscia a sami taki przyklad nienawisci daja ze az milo. Jezeli ks. profesor z UKSW pozwala sobie na takie komentarze pod adresem geja, to nie ma sie co dziwic ze szeregowy ksiadz tez sie tak bedzie zachowywal i wywali geja ze grupy. Ten [xxx] to pewenie jakis ukruty homoseksualista bo tacy sa najbardziej cieci na gejow, albo go Kuleta opisal w swojej ksiazce ze ma taki zal i wzywa wspolnote na pomoc. Moze jakis niezaspokojony seksualnie ten ksiadz, i z tad ta zlosc?

 • Mariusz m- Warszawa-Słupsk

  [Re:Mario]

  Znam Sławka od wielu lat, i wiem że to jest osoba, która jeśli ktoś jej naciśnie na odcisk potrafi mścić się bez względu na środki. Nie wiem jaki z niego katolik? chyba tylko z nazwy? nie chodzi mi o książkę, tylko o to co ten człowiek sobą reprezentuje żyjąc w kłamstwach, w których często się gubi. Myśli, że ludzie tego nie widzą.Nie mam osobiście nic do homoseksualistów , niech sobie żyją jak chcą ich sprawa., ale osoba Sławka, to osoba o rozdwojonej osobowości. może powinien skorzystać z poradni dla dyskryminowanych, bo ma jakąś fobię na tym punkcie. chodzi mi konkretnie o jego przypadek. Ukrywał swoja tożsamość, i myślał że tego nie widać. To było widać dla każdej myślącej osoby, która go znała i zna. To jest człowiek przewrotny i mto prawda, że na każdym chce zarabiać i wyłudzać kasę. Lepiej by poszedł do pracy. bo chyba za długo go rodzice utrzymywali i nie wie co to znaczy pracować fizycznie, to od razu przestał gadać od rzeczy.

 • Mariusz

  [Re: C.d ]

  W Słupsku sa poradnie dla dyskryminowanych, skorzystaj z pomocy psychologa, bo widzę że z Tobą coraż gorzej Sławku, kolego.

 • Tomek.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Zostalem poproszony o wziecie udzialu w tej dyskusji wiec biore. Nie jestem gejem i nie mam za duzej stycznosci z tymi osobami. Choc jak widac na przykladzie Slawka znam przynajmniej jedna osobiscie. Slawka znam od samego poczatku odnowy w Duchu Swietym, nawet wtedy gdy nasza wspolonta nie miala jeszcze nazwy bo nikt o tym nie pomyslal. Niewiedzialem ze on jest gejem, ale i nigdy go o to nie pytalem. Dziwiwiło mnie troche ze on nie ma dziewczyny, ale przecziez to zaden argument. Uwazam go za dobrego chrzescijanina, nawet teraz gdy juz wiem. Pamietam jak ks. proboszcz chawalil go za jego prace w szkole. Pomagalem mu osobiscie przy organizowaniu przedstwienia tetralengo o synu marnotrawnym i jak organizowal spotkanie czlonkow odnowy w Duchu Swietym z uczniami, w ktorym rowniez bralem czynny udzial. Przyszlo ich wtedy po pol tysiaca, bo to duza szkola byla gdzie Slawek pracowal przez dwa lata. Pamietam ze probosz parafii pw. sw. Rodziny bardzo go chwalil. Znam go zreszta osobiscie, bo to takze czlonek odnowy w Duchu Swietym tyle ze z innej wspolnoty. Czekal nawet miesiac czasu na decyzje Slawka czy bedzie uczyl w nastpenym roku, bo mial mozliwosc wyjechania na dwa lata do USA na praktyczna nauke zawodu dziennikarskiego. Wracajac do watku odnowy, to po odejsciu [xxx] opiekunem grupy zostal [xxx], ktory z 40-50 osobowej wspolnoty zrobil 3 osobowa poprzez swoje zle zachowanie mowiac delikatnie. Nie jest to tylko moja opnia, bo podobnie myslala cala parafia [xxx] gdy on ja opuszczal. To westchnienie ulgi przy jego pozegnaniu. Nigdy tego nie zapomne. Ksieza sa rozni i rozni sa czlonkowie odnowy. Ale ja mam dobre zdanie na temat Slawka. Na temat ksiazki sie nie wypowiadam bo jej zwyczajnie nie czytalem. Z Bogiem. Tomek (wieloletni czlonek odnowy w Duchu Swietym).

 • marko

  [konstatacja]

  To [xxx]jest chory psychiczne z nienawiści do gejów, bo homofobia ma podłoże w psychice. Ta fobia wyraża się poprzez silny lęk przed osobami z branży. Jak ktoś wypisuje na stronach nieprawdę na geja jakiej mam tu przykład i dodatkowo nęka go w sms, to sam musi być psychicznie zaburzony.

 • DETROLLATOR

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Ze względu na brak szacunku dyskutantów dla netykiety Detrollator zamyka możliwość dodawania komentarzy pod artykułem, dając czas wszystkim na ochłonięcie. Jednocześnie usuwa wszelkie dane osobowe.

 • detrollator

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Detrollator zamieszcza wypowiedź autora omawianej w artykule książki

  W odpowiedzi na oszczercze wypowiedzi kierowane pod moim adresem na serwisie internetowym homiki.pl przez osoby podające się za członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Kana ze Słupska, informuje, iż zostały one zdementowane na stronie internetowej http://www.innespojrzenie.eu/o-autorze.html Ponadto na przywołanym tu serwisie internetowym http://www.InneSpojrzenie.EU można pobrać dokumenty, potwierdzające wiarygodność przetaczanych przeze mnie faktów. W dniu 18 maja 2009 r. osobiście zapytałem członków ww. wspólnoty religijnej kto jest autorem tych nieprawdziwych i anonimowych wypowiedzi, żadna z obecnych osób się do tego nie przyznała, a jedna odmówiła komentarza zasłaniając się posłuszeństwem biskupowi. (Slawomir Kuleta 21 V 2009 r.)

 • Barbara

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Po przeczytaniu tych słów skierowanych do P. Sławomira uważam, że osoba tak pisząca nie jest chrześcijaninem, ponieważ nie ma w sobie miłości do bliźniego. A Jezus powiedział że ,,miłujcie się wzajemnie tak ja was umiłowałem”, poszedł za nas na Krzyż i śmierć. Po wzajemnej miłości mamy poznać chrześcijan. Jeśli osoba niewierząca czyta słowa obelgi i oczerniania człowieka tylko dlatego, że nie jest orientacji heteroseksualnej (to nie jest ich wybór) to słowa o miłości do bliźniego po których mamy poznać chrześcijanina, odstraszą każdego człowieka który jest słabej wiary, a może też innej orientacji. Ilu jest ludzi młodych innej orientacji seksualnej i może chcą się zbliżyć do Pana Boga, ale takie traktowanie odstrasza ich i pewnie nigdy się nie zbliżą. Uważam że kapłan ma tu szczególne zadanie. Powinien postępować tak jak Jezus, który zostawił owieczki, które się dobrze miały i poszedł szukać tej która zginęła. Kapłan powinien szczególnie kierować się miłością i naśladować Jezusa Chrystusa gdyż ludzie patrzą na zachowanie kapłana, bo powinien być naśladowcą Chrystusa. Dobry kapłan pasterz dba o swoje owce i jest dla nich jak ojciec miłosierny. Nie wyrzuca żadnej, a szczególnie tej potrzebującej pomocy, ale opiekuje się nie jeszcze bardziej. Taka postawa kapłana ściąga do Kościoła ludzi i do Boga. Jezus nie ukarał grzesznicy tylko ją bronił przed ludźmi, którzy ją skazali na śmierć przez ukamienowanie. Naśladowanie Chrystusa to chyba najważniejszy cel stawiany kapłanowi i tego od nich wymagamy my chrześcijanie. Przykra sprawą jest też domaganie się wysokich opłat za odprawianie mszy świętej. Przecież to kapłana obowiązek i powinność. Stwierdzenie że za cały miesiąc ma otrzymać zapłatę odprawiając 30 mszy świętych, jest błędem. Ponieważ msze trwają tylko 30 godzin w miesiącu, to jest niecałe 4 dni pracy licząc po 8 godzin dziennie. Myślę że za 4 dni pracy nikt nie otrzyma miesięcznego wynagrodzenia. Kapłani otrzymują też pensje za uczenie religii i mają też dach nad głową za który nie płacą. Pozostawiam to do myślenia kapłanom. Znam wiele osób które żyją za 600 zł miesięcznie mają zasiłki, renty lub emerytury o takiej wysokości. Bardzo chcieliby zamówić msze gregoriańskie za swoich zmarłych ale niestety nie mogą gdyż ofiara wynosi 1000 zł lub więcej, to przekracza ich miesięczny dochód. Pozostawiam do przemyślenia kapłanom. Uważam że grupy modlitewne działające przy kościele są dla wszystkich chrześcijan, także dla tych o innej orientacji, i nie trzeba się z tym ogłaszać żeby do niej należeć. Orientacja seksualna jest to osobista sprawa chrześcijanina i nie musi przyczepić sobie kartki żeby poinformować ogół. Jeśli tacy ludzie chcą należeć do grupy to tylko im chwała za to i trzeba ich wspierać to może więcej młodych ludzi, dziewcząt i chłopców będzie bliżej Boga i Kościoła. Jestem praktykującą katoliczką i już niejedno widziałam, ale kocham Boga bardziej niż kapłani mogą mnie od niego odsunąć.

 • Piotr

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  P. Cameron w wypowiedzi dla pr. 2 TVP ,,Warto rozmawiać” z dnia 20 maja br., tak powiedział: ,,Homoseksualiści są zagrożeniem nie tylko dla siebie nawzajem, ale również dla nas, naszych dzieci, zdrowia publicznego, to kosztuje pieniądze i życie”. Sławek Kuleta w swojej książce na stronie 184 też porusza tę kwestię: ,,Homoseksualizm nie zagraża życiu i zdrowiu osób nim obdarzonych, jak również osób postronnych”. To bardzo ciekawe, bo te dwie wypowiedzi są sobie przeciwstawne. Ciekaw jestem czy S. Kuleta znał tę wypowiedź Cemerona już wcześniej że odniósł się do niej w swojej książce, czy też może Cemeronowi została doniesiona treść książki Kulety i to on odniósł się do niej. Mam wrażenie że przyjazd Camerona dziwnie zbiegł się z wydaniem książki Kulety?!

 • Dominik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Mi sie wydaje, ze Camerona nie ma co brac pod uwage w jakiejkolwiek dyskusji – poczytaj Piotrze nawet w internecie, ze zdecydowana wiekszosc swiata naukowego odcina sie od tego co on glosi, uznajac to za – delikatnie mowiac – nieprawdziwe. W Ameryce (ojczyznie Camerona) podobnych ksiazek jak Slawka Kulety jest sporo – w Polsce jak na lekarstwo, a olskiego autorstwa chyba nie ma zadnej. I dlatego cieszy, ze znalazl sie kos taki jak Slawek, ktory wzial na siebie ten ciezar i przeciera szlaki!

 • Dominik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  A co do mszy zamowionych przez Slawka – 1200 zl na 30 mszy, ktore zostalo zamowione, to wychodzi 40 zl na 1 msze. Mniej wiecej tyle ludzie daja za jednorazowe odprawienie mszy – (30-50 zl), wiec „cena” by sie miescila w „sredniej krajowej”. Jednak naganne jest to, ze ksiadz podobno WYLICZYL taki rachunek i zazadal jego zaplacenia. To juz podpada chyba pod handlowanie, a cos takiego nie powinno miec absolutnie miejsca w kosicele. Nie wiem, czy takie zachowanie nie podpada pod swietokradztwo (handel sakramentami – wszak Sakrment Oltarza jest udzielany podczas kazdej Mszy sw).

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  A ja w odpowiedzi na książkę pana Kulety mam następujące cytaty z Pisma Świętego:
  „Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą,… nie odziedziczą królestwa Bożego.” 1 KOR. 6,9 (BT)
  „Nie będziesz cieleśnie obcował z mężczyzną jak z kobietą. Jest to obrzydliwością.” 3 MOJŻ. 18,22 (BW)
  „Dlatego wydał ich Bóg na łup sromotnych namiętności; kobiety ich bowiem zamieniły przyrodzone obcowanie na obcowanie przeciwne naturze, podobnie też mężczyźni zaniechali przyrodzonego obcowania z kobietą, zapałali jedni ku drugim żądzą, mężczyźni z mężczyznami popełniając sromotę i ponosząc na sobie samych należną za ich zboczenie karę.” RZYM. 1,26-27 (BW)
  To chyba tyle Panie Kuleta, choć jest tego w Piśmie Świętym jeszcze kilka wzmianek na temat grzechu jakim jest homoseksualizm.

 • Elfish fairy

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  PISMO SWIETE TO BAJKA, NIC INNEGO.

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  I pamietajmy – Leviticus 11:9-12 – Nie bedziesz jadl krewetek. Sa ZUE.

  Takich kwiatkow jest wiecej. Jest masa rzeczy ktore byly nazywane „obrzydliwoscia”, a teraz nikt nie zwraca na nie uwagi.

  http://www.godhatesshrimp.com/

  Jesli ktos chce wierzyc i jest mu to potrzebne, ok.

  Jesli uzywa wiary jako pretekstu i narzedzia do niszczenia innych, powinien sie leczyc.

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Ja tylko cytuję Biblię tak jak zrobił to Pan Kuleta.
  Kościół Katolicki ma to do siebie, że jest jedno tłumaczenie Ewangelii, a nie każdy sobie, jak mu pasuje.
  „Nie będziesz cieleśnie obcował z mężczyzną jak z kobietą. Jest to obrzydliwością.”

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  > „Nie będziesz cieleśnie obcował z mężczyzną jak z kobietą. Jest to obrzydliwością.”

  Moze zacznij od sprawdzenia co to jest to’ebah.

  „When „to’ebah” refers to the breaking of a ritual law it might be better translated „ritually improper,” or „involves foreign religious cult practice.” Some of the „to’ebah” passages are considered without significance to Christians today. Many activities which were „to’ebah” transgressions to the ancient Israelites simply do not apply to modern cultures.”

  „Księga Kapłańska nie mówi, że seks penetracyjny między mężczyznami jest zły – mówi tylko, że jest rytualnie nieżydowski, bo podważa wyjątkowość Narodu Wybranego na tle sąsiadów.”

  Rytualna nieczystosc / obcy zwyczaj. Nie „obrzydliwosc”. Wlasnie „obrzydliwosc” jest tlumaczeniem „kazdy sobie, jak mu pasuje”.

  Wreszcie, Chrzescijan to po prostu nie obowiazuje, tak samo jak zakaz jedzenia swin i krewetek.

  http://www.wolnykosciol.pl/czytelnia/2008/11/biblia-a-homoseksualnosc.html

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  źródła na poziomie nie ma co

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Może jeszcze mi powiesz, że Kościł Katolicki źle tłumaczy Biblię, że Ty potrafisz lepiej, czyli tak jak Tobie wygodnie

 • Elfish fairy

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Moze jeszcze mi powiesz, ze Kosciol Protestancki zle tlumaczy Biblie, ze Ty potrafisz lepiej, czyli tak jak Tobie wygodnie.

 • Dominik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Popatrz jak tłumaczy te fragmenty protestancki Kościół Szwecji.

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Dominik, ale my tu mówimy o Kościele Katolickim a nie protestanckim. Nikt Ciebie nie trzyma w Kościele Katolickim. Są pewne zasady i ich trzeba się trzymać, jak nie to wypisz się choćby dziś.

 • Dominik

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  A skad wiesz do jakiego kosciola naleze ? 🙂

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  No przepraszam, ale moja wypowiedź nawiązuje do książki pana Kulety, który wiadomo podpisuje się jako katolik

 • jk

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  kosciol katolicki interpretuje bilblie jak mu wygodnie sam. wybiera co mu pasuje. a tak ogolnie – dla mnie biblia nie ma zadnego znaczenia. to powiesc fantasy i nic wicej. do tego kiepska. moglbym sobie nia co najwyzej podetrzec pewne czesci ciala. wiec dlaczego biblia ma byc wyznacznikiem czegokolwiek. a moze kopciuszek albo bajka o czerwonym kapturku bylaby lepsza?

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Przepraszam bardzo, to pretensje do pana Kulety, że napisał książkę w oparciu o Bilbię i proszę mnie nie obrażać, mnie i moich uczuć religijnych. że jesteś ateistą to twoja sprawa, żałuj, co tracisz

 • e.

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  I mam nadzieję jk, że apostazję masz?

 • jacek

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  W koncu jakas merytoryczna dyskusja na temat problemow o ktorych pisze Kuleta. Szkoda że tego wlasnie brakowalo w recenzji jego ksiazki.

  A teraz z innej beczki.

  Brawo Kuleta. Tak trzymaj. Niezły czad. No teraz to już powaliłeś Ks. xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx na kolana. Ks. xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx osobiscie lub za posrednictwem kogos oskarazal Kulete o niegodne zachowanie, a teraz okazalo sie ze ten Ks. xxx itd. to niezla szuja. Sprawa poszla o to ze kuleta przystawil piecztake na xero blogoslawienstwa papieskiego dla wspolonty do ktorej nalezal. Zrobil to za pol darmo, a wiec mozna powiedziec ze byl darczynca. Ks. xxx itd. twierdzil ze on postapil niegodnie przystawiajac ta pieczatke, i zbrukal kulete za to. I co sie okazalo. Na zdjeciach ktore Kuleta zamiescil na swojej stronie widac, ze tuz przed samym nosem ks. xxx znajduja sie dwa obrazy z tabliczkami od frontu. Oj masakra. jak mozna byc takim hipokryta i nosic jednoczesnie sutanne. juz wiadomo o co ta cala sprawa byla. – o to ze kuleta jest gejem. homofobia ma podloze homoseksualne, jak twierdzi kuleta i cos w tym musi byc bo mi sie wydaje ze ten ks. xxxx to mial zupelnie inne powody dla ktorych tak go potraktowal. moze sie obawial ze jak bedzie dla niego poblazliwy we wspolnocie odnowy to go posadza o homopoblazanie i homoseksualizm? jak mozna tak mowic z ambony jedno, a kilka metrow za plecami miec dokladnie to co samemu sie tak gorliwie pietnuje. ja nierozumiem takich ludzi. prosze ks. xxxxxx skoro juz pojawilo sie kilka postow pisanych w ks. obronie przez Jaro, to bardzo prosze niech sie ks. na forum ustosunkuje do oswiadczenia jakie napisal kuleta i poparl je dowodami. bo ja tego nierozumiem, jak mozna chlopakowi mowic ze zle postepuje, dolowac go i zarzucac mu grzch, jak samemu przed wlasnym nosem ma sie taki ,,jeszcze wiekszy grzech” przed oczami. czy ks. naprawde ma problemy ze wzrokiem? moze ks. pomoc wyjac te beleke z oka??? z checia pomoge 🙂

  nie dziwie sie juz niczemu. wstyd. taki smorod ks. w kosciele po sobie zostawi ze az mi przykro. bo ja tez jestem katolikiem.

 • marecki

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Lektura obowiązkowa „w temacie” – film fabularny (branżowy) -„Rock Haven” – (nie heaven)
  .Do wersji 624X352 699MB 1:18:09 są napisy na napisy.info

 • Jar

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Moze, miast komplikowac sprawy mozna inaczej – nawiazujac do rzeczy/wartosci najbardziej dla chrzescijanstwa podstawowych, wyjsciowych, zasadniczych. Jak np. ten biskup z Afryki. Zaden z niego intelektualista, pewnie daleko mu do gwiazdy teologii z Warszawy, ale robi swietna robote:

  http://dstp.cba.pl/?p=1652

  Oczywiscie, nie chodzi o to, by przeciwstawiac refleksje dzialaniu (zreszta i bp. Senyonjo stara sie uprawiac pewna refleksje teologiczna. Chodzi o to, ze teologia jest, albo przynajmniej byc powinna, refleksja nastawiona na praktyke.

 • Michal

  [Re: Spojrzenie na Inne spojrzenie]

  Pojawila sie nowa strona Slawka Kulety pod tym samym adresem czyli http://www.innespojrzenie.eu tym razem jest o procesie z UKSW. Zawsze wiedzialem ze ludzie to tylko ludzie i niemozna w nich pokladac ufnosci nawet jesli nosza koloratki.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa