Lambda zaprasza na lody

W sobotę 9 maja 2009, (godz. 18.00), Klub Filmowy Lambdy zaprasza na film koprodukcji kubańsko-hiszpańsko-meksykańskiej “Lody truskawkowe i czekoladowe” (Fresa y Chocolate, 1993). Film, który wyreżyserowali Tomás Gutiérrez Alea i Juan Carlos Tabío, oparty jest na opowiadaniu „Wilk, las i nowy człowiek” (El Lobo, el bosque y el hombre nuevo) znanego kubańskiego pisarza i scenarzysty Senela Paza (1990), który był także autorem scenariusza.

Akcja filmu rozgrywa się w 1979 roku w Hawanie. David (Vladimir Cruz), student Uniwersytetu Hawańskiego, spotyka w ogrodowej kawiarni trzydziestoparoletniego artystę Diego (Jorge Perugorría), outsidera zarówno z powodu swojej orientacji, jak i niemożności pogodzenia się z cenzurowaniem kultury. Diego zaprasza Davida do domu, żeby pożyczyć mu książkę – ale od samego początku zachowuje się wobec chłopaka prowokująco. Tymczasem działacz organizacji studenckiej Miguel – uczelniany kolega Davida – który dowiaduje się o tej znajomości, chce żeby David donosił na swego nowego znajomego.

„Jest to film nie tyle o uwodzeniu ciała, ale umysłu; a poza tym w kraju takim jak Kuba sam fakt bycia homoseksualistą jest już stanowiskiem politycznym” – pisał amerykański recenzent.

A skąd tytuł? Otóż David od razu odgadł, że Diego jest gejem; przecież tylko gej mógł zamówić lody truskawkowe, gdy w karcie były także i czekoladowe.

Film odniósł wiele sukcesów na międzynarodowych festiwalach, otrzymał też berlińską nagrodę Teddy, oraz miał wiele recenzji w prasie światowej; jednak na Kubie nigdy nie był pokazywany oficjalnie.

To wspaniałe, melancholijne, pełne ironii, „pieprzu” i subtelnych smaczków dzieło stanowi świetny kontrapunkt do pokazywanego niedawno w Lambdzie filmu „Zanim zapadnie noc” opartego na głośnej książce Reinaldo Arenasa. „Zanim zapadnie noc” też ukazuje życie hawańskiego geja – jednak dwaj główni bohaterowie tych dwóch arcyciekawych i przewrotnych filmów tak bardzo się od siebie różnią…

Na film w imieniu Lambdy zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki – a po filmie jak zwykle dyskusja !

Sobota, 9 maja 2009, godz.18.00;
Lambda Warszawa, Żurawia 24 A, lokal 4 (domofon)

(kz)

2 komentarzeLambda zaprasza na lody

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa