- homiki.pl - http://homiki.pl -

Lambda Warszawa króluje w sieci

[1]

Już dziś rusza nowy projekt pomocowy Lambdy warszawa – serwis bezpytan.pl. Największa i najstarsza pomocówka LGBTQ bardzo dynamicznie rozwija swoje usługi.

Lambda Warszawa w obecnym wcieleniu istnieje już dwanaście lat! Powstała w 1997 roku, choć jeszcze wcześniej, bo na początku lat dziewięćdziesiątych, prowadziła zadania w ramach ogólnopolskiej sieci Lambda. Tradycja zobowiązuje! W nowej siedzibie na warszawskiej ulicy Żurawiej działa coraz więcej form pomocy i wsparcia.

Bezpytan.pl to projekt przełomowy i jako pierwszy wykroczy też poza świat LGBTQ. Na zlecenie urzędu miasta warszawy Lambda odpowiadać będzie za bardzo duże działanie prozdrowotne w sieci, z którego usług korzystać będzie mógł każdy. Bezpytan.pl – jak sama nazwa wskazuje – dotyczyć będzie szerokiej palety „trudniejszych” i czasem krępujących tematów zdrowia: przede wszystkim kwestii eksperymentowania i uzależnienia od substancji psychoaktywnych, ale też umiejętności odmawiania w różnych sytuacjach, radzenia sobie ze stresem, przemocą i innych obszarów, o których czasem trudno rozmawiać otwartym tekstem – jak zachowania seksualne czy HIV/AIDS. Projekt będzie okazją, szczególnie dla osób młodszych do zadawania – bez ogródek i zbędnych ceregieli – pytań trudnych. Poradnia działająca w ramach projektu jest bezpłatna, w pełni anonimowa. Pracuje wedle surowych zasad etycznych profesjonalnego poradnictwa prozdrowotnego. Choć forma telefonicznej i internetowej poradni nie może – z zasady – odpowiedzieć na wszystkie potrzeby, będzie możliwość skorzystania z odesłania do poradni „tradycyjnej” – w realu.

Fenomen projektu bezpytan.pl polega na jego bardzo szerokim zakorzenieniu w internet. Oprócz samej strony internetowej dyżury będą miały miejsce na gadu-gadu, skypie, i na popularnych czatach w portalu czateria.interia.pl. Pracownicy i pracownice projektu oznaczeni są tam specjalnym symbolem wedle wzoru: Doradca_ Imię ze znaczkiem ucha na żółtym tle. Współpraca z CZATerią trwa już od marca 2008 roku. Teraz w ramach projektu doradców będzie można spotkać przez 5 dni w tygodniu, głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Atakując świat wirtualny, Lambda Warszawa jest już dobrze implantowana w świecie realnym. Działania prozdrowotne prowadzi w warszawskich klubach: Galerii, Toro, Lodi Dodi, Fantomie, saunie Galla i Wildzie (czekamy na ponowne otwarcie!). Praca w klubach ma miejsce zgodnie z filozofią redukcji szkód. Jest to sposób pracy na rzecz zdrowia – zabawa w klubach może w pewnym momencie przestać być zabawna, a stać się niebezpieczna. Rolą doradcy jest interweniować tak, by nic nie zepsuło wieczoru: rozdaje prezerwatywy, rozmawia o bezpieczniejszej zabawie, uzależnieniach, proponuje używać drnik-testy.

***

Naszej najstarszej organizacji życzymy powodzenia w realizacji tak dużego i ambitnego zadania! Fundusze zapewnił Urząd Miasta Warszawy. Oby coraz więcej urzędów chciało współpracować z naszymi organizacjami – dla spraw LGBTQ!

Zapraszamy na stronę http://bezpytan.pl/ [2]

(wsp. M. G.)