Lambda Warszawa króluje w sieci

Już dziś rusza nowy projekt pomocowy Lambdy warszawa – serwis bezpytan.pl. Największa i najstarsza pomocówka LGBTQ bardzo dynamicznie rozwija swoje usługi.

Lambda Warszawa w obecnym wcieleniu istnieje już dwanaście lat! Powstała w 1997 roku, choć jeszcze wcześniej, bo na początku lat dziewięćdziesiątych, prowadziła zadania w ramach ogólnopolskiej sieci Lambda. Tradycja zobowiązuje! W nowej siedzibie na warszawskiej ulicy Żurawiej działa coraz więcej form pomocy i wsparcia.

Bezpytan.pl to projekt przełomowy i jako pierwszy wykroczy też poza świat LGBTQ. Na zlecenie urzędu miasta warszawy Lambda odpowiadać będzie za bardzo duże działanie prozdrowotne w sieci, z którego usług korzystać będzie mógł każdy. Bezpytan.pl – jak sama nazwa wskazuje – dotyczyć będzie szerokiej palety „trudniejszych” i czasem krępujących tematów zdrowia: przede wszystkim kwestii eksperymentowania i uzależnienia od substancji psychoaktywnych, ale też umiejętności odmawiania w różnych sytuacjach, radzenia sobie ze stresem, przemocą i innych obszarów, o których czasem trudno rozmawiać otwartym tekstem – jak zachowania seksualne czy HIV/AIDS. Projekt będzie okazją, szczególnie dla osób młodszych do zadawania – bez ogródek i zbędnych ceregieli – pytań trudnych. Poradnia działająca w ramach projektu jest bezpłatna, w pełni anonimowa. Pracuje wedle surowych zasad etycznych profesjonalnego poradnictwa prozdrowotnego. Choć forma telefonicznej i internetowej poradni nie może – z zasady – odpowiedzieć na wszystkie potrzeby, będzie możliwość skorzystania z odesłania do poradni „tradycyjnej” – w realu.

Fenomen projektu bezpytan.pl polega na jego bardzo szerokim zakorzenieniu w internet. Oprócz samej strony internetowej dyżury będą miały miejsce na gadu-gadu, skypie, i na popularnych czatach w portalu czateria.interia.pl. Pracownicy i pracownice projektu oznaczeni są tam specjalnym symbolem wedle wzoru: Doradca_ Imię ze znaczkiem ucha na żółtym tle. Współpraca z CZATerią trwa już od marca 2008 roku. Teraz w ramach projektu doradców będzie można spotkać przez 5 dni w tygodniu, głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Atakując świat wirtualny, Lambda Warszawa jest już dobrze implantowana w świecie realnym. Działania prozdrowotne prowadzi w warszawskich klubach: Galerii, Toro, Lodi Dodi, Fantomie, saunie Galla i Wildzie (czekamy na ponowne otwarcie!). Praca w klubach ma miejsce zgodnie z filozofią redukcji szkód. Jest to sposób pracy na rzecz zdrowia – zabawa w klubach może w pewnym momencie przestać być zabawna, a stać się niebezpieczna. Rolą doradcy jest interweniować tak, by nic nie zepsuło wieczoru: rozdaje prezerwatywy, rozmawia o bezpieczniejszej zabawie, uzależnieniach, proponuje używać drnik-testy.

***

Naszej najstarszej organizacji życzymy powodzenia w realizacji tak dużego i ambitnego zadania! Fundusze zapewnił Urząd Miasta Warszawy. Oby coraz więcej urzędów chciało współpracować z naszymi organizacjami – dla spraw LGBTQ!

Zapraszamy na stronę http://bezpytan.pl/

(wsp. M. G.)

8 komentarzyLambda Warszawa króluje w sieci

 • Moje imię

  [Re: Lambda Warszawa króluje w sieci]

  Trochę mnie dziwi, że w logo akcji jest ucho. Tymczasem autorzy nie przewidują, ani porad telefonicznych, ani na skype. Tylko czat i maile.
  to niewiele…

 • xxx

  [Re: Lambda Warszawa króluje w sieci]

  może są plany rozwoju?
  poza tym podejrzewam, ze jak zwykle sprawa rozbija się albo o finanse, albo o brak kadry.
  tak mi się też wydaje, że akurat w dzisiejszych czasach czat i maile (może też fora) to najpopularniejsze sposoby komunikowania się w grupie docelowej takich działań…

 • Zen

  [Re: Lambda Warszawa króluje w sieci]

  Ale Lambda od lat przecież pomaga, więc kadry pewnie będą, niezależnie od kasy. Poza tym dziwi mnie jedna rzecz, przecież ta strona jest skierowana również dla heteryków (albo przede wszystkim…), którzy nie są beneficjentami tej organizacji. Coś się Lambdzie pomieszało, ale domyślam się co jest przyczyną lekkiej modyfikacji profilu pod kątem heteryków (jak nie wiadomo o co chodzi, to…). Ale dość tych złośliwości.

  Niewątpliwie strona wygląda dobrze, są w niej podane różne tematycznie formy pomocy i jeśli ta pomoc będzie realna, to warto taki projekt promować. Trzymam kciuki i życzę powodzenia.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Lambda Warszawa króluje w sieci]

  Dosyć mnie zbulwersowało pewne pytanie, które się pojawiło, kiedy Lambda wygrała przetarg na organizację tej akcji. Mianowicie ktoś pytał urzędniczkę, czy to w porządku, żeby przyznawać taką dotację organizacji gejowskiej. W takim mniej więcej tonie pytanie. Oczywiście! jak widać w tym kraju każdy powinien uważać, że jesteście trędowaci.

 • antoś

  [Re: Lambda Warszawa króluje w sieci]

  to było pytanie dziennikarki gazety wyborczej. też mnie ścięło.

 • arri

  [Re: Lambda Warszawa króluje w sieci]

  Mam dużą satysfakcję, że to właśnie Lambdzie przekazałem w tym roku 1% z mojego podatku. Widać, że to był dobry wybór. Oby tak dalej panie i panowie!

 • ech

  [homofoby, wszędzie te homofoby]

  Cóż, w waszej ukochanej gazetce wyborczej też siedzą homofoby. Smutne, nie?

 • Ludzik

  [Re: Lambda Warszawa króluje w sieci]

  dziękuję za pomoc

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa