Strachy na lachy…

Rzecznik Watykanu ogłosił w zeszły piątek, że papież czuje się zastraszony po tym, jak potwierdził swoją dezaprobatę wobec użycia prezerwatyw w walce z AIDS.

Przypomnijmy: miesiąc temu podczas wizyty w Afryce Benedykt XVI ogłosił, że „prezerwatywy nie są odpowiedzią na afrykański problem AIDS, a rozpowszechnianie ich może ten problem pogorszyć”.

Wypowiedź ta została skomentowana przez francuskie i niemieckie organizacje walczące z AIDS oraz agencję Narodów Zjednoczonych jako „nieodpowiedzialna i niebezpieczna”. Do protestu włączył się też ambasador Belgii w Watykanie i belgijski senat.

Również brytyjskie media poświęciły dużo uwagi papieskiemu „nie”, ale z anglikańskiej perspektywy bardziej jako dowód na wyższość anglikańskiej wspólnoty nad ciemnym Watykanem. Równie popularne jest publikowanie zdjęć ukazujących dysfunkcje garderoby (wardrobe malfunction) Benedykta XVI, ukazując go, na przykład, z zadartą sutanną czy innymi psikusami płatanymi przez niepraktyczny ubiór, domyślnie porównując z celebrytami takimi jak Britney Spears czy Paris Hilton. Krzykiem mody są prezerwatywy z opakowaniami z wizerunkiem BXVI i jego groźbą „powiedziałem NIE!”.

Dlaczego więc piszemy o tym wydarzeniu w dziale przeznaczonym dla Piroga, Jacykowa i Enriqu'e Iglesiasa? Dlatego, że jeżeli organizacja religijna o największym wpływie na dzieje dusz w Europie, Afryce i Ameryce, znana ze wciskania swojej doktryny w prawie każdy aspekt życia, zwłaszcza seksualnego, skarży się, że jest zastraszona, jest to dowód albo wielkiego poczucia humoru papieża, albo wielkiego cynizmu. My się przychylamy oczywiście do poczucia humoru. Dobry żart!

[pb]

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

1 komentarz do: Strachy na lachy…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa