- homiki.pl - http://homiki.pl -

Lwów, Lviv, Lvov…

Posted By PTT On 30 kwietnia 2009 @ 00:00 In Na barykady | 16 Comments

[1]

Na szesnastego maja zaplanowana jest pierwsza duża demonstracja LGBT we Lwowie. Z tej okazji zapraszamy na wywiad z Andriejem Leszczyszynem, liderem zarejestrowanej we Lwowie 18 kwietnia organizacji TOTAL oraz z Lucyną Dąbrowską, reżyserką, założycielką nieformalnej grupy Gender Lviv.

kasia_encanto, homiki.pl: Andriej, scharakteryzuj sytuacje środowiska LGBT na Ukrainie, w zasadzie nic o Was nie słychać…

Andriej Leszczyszyn: Sytuacja środowiska uzależniona jest bardzo od regionu Ukrainy. Organizacje z kilkuletnim stażem mają siedziby w Kijowie: Gey Alians, Alians, Gey Forum, natomiast w części zachodniej organizacje są mniejsze, sformalizowane lub nie, które jednak rzadko są autonomiczne i z określonych przyczyn na ogół nie pozyskują grantów. Mimo tego często spotykam się z opinią, że na zachodzie atmosfera jest znacznie bardziej przyjazna gejom niż we wschodniej części kraju.

Dlaczego zatem zarejestrowałeś kolejną małą organizację zamiast współpracować z którąś z większych już istniejących?

Andriej: Gdyż współpraca w większymi organizacjami ze wschodu ubezwłasnowolnia pod kątem podejmowanych działań. Poza tym specyfika wschodniej części Ukrainy jest inna, potrzebne są inicjatywy lokalne, na które chcemy zdobywać fundusze.

Ile klubów gejowsko-lesbijskich jest we Lwowie?

Andriej: Żadnego. Dwa razy w miesiącu w klubie NEON są dla nas imprezy, które zresztą organizuję – na które czasem przychodzi 300 osób, ale potrafi i 40. Natomiast w Kijowie są cztery kluby. Poznawanie innych ludzi ze środowiska odbywa się głównie przez Internet. Jest 8 portali, w tym 2 informacyjne, 6 pełni funkcję wyłącznie zapoznawczą.

W takim razie to nie pustynia. 16 maja we Lwowie odbędzie się pierwsza parada na Ukrainie. Czego się po niej spodziewasz?

Andriej: Dwa dni temu okazało się, że nie uzyskaliśmy pozwolenia na przemarsz, czyli niestety będzie to wiec, a wiece odbywały się już wcześniej. Inaczej niż u Was, w Polsce, nie ochrania nas policja. Wręcz przeciwnie: dokładnie sprawdza dokumenty, stronę formalno-prawną.

Ile osób było na poprzednim wiecu?

Andriej: 25… W tym roku spodziewam się do 150 osób. Razem z TOTAL współorganizuje to wydarzenie grupa Gender Lviv, poza tym wspierają nas „Kobieca Przestrzeń” i inne grupy. To, że jest tak mało uczestników wynika też z tego, że boimy się przemocy ze strony grup nam nieprzychylnych, dlatego dopiero o 9 rano podajemy mediom gdzie odbędzie się wiec i o której godzinie. Do tego czasu znana jest jedynie data. Do tej pory połowa osób która przychodziła miała zakryte twarze.

Czego się spodziewasz po takich wiecach?

Andriej: Na pewno są istotne dla zamanifestowania obecności gejów i lesbijek na Ukrainie, ale nie nadawałbym im jakiegoś szczególnego znaczenia. Podstawowe kwestie, które wymagają w moim odczuciu pracy to profilaktyka HIV/AIDS oraz wzrost świadomości podstawowych praw u gejów i lesbijek.

Ale te podstawowe prawa są chyba oczywiste…

Andriej: Zależy mi, by geje byli świadomi swoich praw głównie w kontakcie z policją, gdyż często zdarza się, że policja wykorzystuje informacje o kimś, by go potem szantażować z myślą o korzyściach finansowych. Czasem wykorzystują do tego portale społecznościowe: ktoś umawia się na randkę, a okazuje się, że wpadł w pułapkę policji. Jakiś czas temu byłem przesłuchiwany prawie 6 godzin, gdyż dowiedzieli się, że organizuję co 2 tygodnie imprezy w klubie NEON. Naciskali, bym przyznał się, że nie jestem gejem, że organizowane tam spotkania mają zupełnie inny charakter. Nie ugiąłem się, ostatecznie wypuścili mnie. Ale nie było miło i chciałbym aby inni geje w podobnych okolicznościach mieli odwagę niczemu nie zaprzeczyć.

W takim razie o wzrost jakich praw w świadomości gejów walczysz, skoro z tego co mówisz w tym temacie jesteście państwem totalnego bezprawia?..

Andriej: Zależy mi na tym m.in. by kontaktowały się z nami osoby, którym wyrządzono szkodę z powodu ich orientacji homoseksualnej. Takie przypadki dla policji nie mają żadnego znaczenia. Chcemy zapewnić im pomoc – głównie prawną.

Lucyna, założyłaś grupę Gender Lviv i współorganizujesz wiec. Jak do tego doszło?

Lucyna: Od grudnia 2008 r. często bywam we Lwowie i postanowiłam podjąć działalność na rzecz równouprawnienia. Udało mi się skupić wokół tej idei organizatorów akcji „food not bombs” oraz antyfaszystowskiej grupy ANTIFA. Z okazji 8 marca zorganizowaliśmy 1. Manifę we Lwowie. Wiec na rzecz praw mniejszości seksualnych jest oczywistą kontynuacją mojej działalności tutaj.

Dlaczego chcesz angażować się akurat w działalność na Ukrainie?

Lucyna: Po pierwsze: nie mam bariery językowej, po drugie homoseksualizm w tym kraju stanowi jedno z największych tabu. Według mnie jest straszne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy.

Jakie są Twoje doświadczenia z aktywistami na Ukrainie?

Lucyna: Jedynym znanym mi zdeklarowanym aktywistą gejowskim jest Andriej. Nie ma tu grupy aktywistów pojmowanych tak jak np. w Polsce. Według mnie powszechna jest tu racjonalizacja dyskryminacji. Ludzie się wręcz do tego przyzwyczaili.

Co masz na myśli poprzez racjonalizację dyskryminacji?

Lucyna: Większość gejów i lesbijek, których spotkałam uważa, że kwestia orientacji seksualnej dotyczy tylko sfery prywatnej i nie widzą potrzeby ujawniania informacji na temat swego życia osobistego nawet najbliższemu otoczeniu. Moim zdaniem prowadzi to do życia w ukryciu, zamykania się.

Czy myślisz, że takie inicjatywy mogą to zmienić?

Lucyna: Tak, dlatego biorę w tym udział. Dla wielu ludzi będzie to pierwsza konfrontacja z obecnością gejów i lesbijek, dla innych „coming-out” i nawet jeśli spotkają nas nieprzyjemności to warto przełamać strach i uwolnić miasto od milczenia na temat inności.

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto [2]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2009/04/lww-lviv-lvov/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/lviv480.jpg

[2] kasia_encanto: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_164/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.