Lwów, Lviv, Lvov…

Na szesnastego maja zaplanowana jest pierwsza duża demonstracja LGBT we Lwowie. Z tej okazji zapraszamy na wywiad z Andriejem Leszczyszynem, liderem zarejestrowanej we Lwowie 18 kwietnia organizacji TOTAL oraz z Lucyną Dąbrowską, reżyserką, założycielką nieformalnej grupy Gender Lviv.

kasia_encanto, homiki.pl: Andriej, scharakteryzuj sytuacje środowiska LGBT na Ukrainie, w zasadzie nic o Was nie słychać…

Andriej Leszczyszyn: Sytuacja środowiska uzależniona jest bardzo od regionu Ukrainy. Organizacje z kilkuletnim stażem mają siedziby w Kijowie: Gey Alians, Alians, Gey Forum, natomiast w części zachodniej organizacje są mniejsze, sformalizowane lub nie, które jednak rzadko są autonomiczne i z określonych przyczyn na ogół nie pozyskują grantów. Mimo tego często spotykam się z opinią, że na zachodzie atmosfera jest znacznie bardziej przyjazna gejom niż we wschodniej części kraju.

Dlaczego zatem zarejestrowałeś kolejną małą organizację zamiast współpracować z którąś z większych już istniejących?

Andriej: Gdyż współpraca w większymi organizacjami ze wschodu ubezwłasnowolnia pod kątem podejmowanych działań. Poza tym specyfika wschodniej części Ukrainy jest inna, potrzebne są inicjatywy lokalne, na które chcemy zdobywać fundusze.

Ile klubów gejowsko-lesbijskich jest we Lwowie?

Andriej: Żadnego. Dwa razy w miesiącu w klubie NEON są dla nas imprezy, które zresztą organizuję – na które czasem przychodzi 300 osób, ale potrafi i 40. Natomiast w Kijowie są cztery kluby. Poznawanie innych ludzi ze środowiska odbywa się głównie przez Internet. Jest 8 portali, w tym 2 informacyjne, 6 pełni funkcję wyłącznie zapoznawczą.

W takim razie to nie pustynia. 16 maja we Lwowie odbędzie się pierwsza parada na Ukrainie. Czego się po niej spodziewasz?

Andriej: Dwa dni temu okazało się, że nie uzyskaliśmy pozwolenia na przemarsz, czyli niestety będzie to wiec, a wiece odbywały się już wcześniej. Inaczej niż u Was, w Polsce, nie ochrania nas policja. Wręcz przeciwnie: dokładnie sprawdza dokumenty, stronę formalno-prawną.

Ile osób było na poprzednim wiecu?

Andriej: 25… W tym roku spodziewam się do 150 osób. Razem z TOTAL współorganizuje to wydarzenie grupa Gender Lviv, poza tym wspierają nas „Kobieca Przestrzeń” i inne grupy. To, że jest tak mało uczestników wynika też z tego, że boimy się przemocy ze strony grup nam nieprzychylnych, dlatego dopiero o 9 rano podajemy mediom gdzie odbędzie się wiec i o której godzinie. Do tego czasu znana jest jedynie data. Do tej pory połowa osób która przychodziła miała zakryte twarze.

Czego się spodziewasz po takich wiecach?

Andriej: Na pewno są istotne dla zamanifestowania obecności gejów i lesbijek na Ukrainie, ale nie nadawałbym im jakiegoś szczególnego znaczenia. Podstawowe kwestie, które wymagają w moim odczuciu pracy to profilaktyka HIV/AIDS oraz wzrost świadomości podstawowych praw u gejów i lesbijek.

Ale te podstawowe prawa są chyba oczywiste…

Andriej: Zależy mi, by geje byli świadomi swoich praw głównie w kontakcie z policją, gdyż często zdarza się, że policja wykorzystuje informacje o kimś, by go potem szantażować z myślą o korzyściach finansowych. Czasem wykorzystują do tego portale społecznościowe: ktoś umawia się na randkę, a okazuje się, że wpadł w pułapkę policji. Jakiś czas temu byłem przesłuchiwany prawie 6 godzin, gdyż dowiedzieli się, że organizuję co 2 tygodnie imprezy w klubie NEON. Naciskali, bym przyznał się, że nie jestem gejem, że organizowane tam spotkania mają zupełnie inny charakter. Nie ugiąłem się, ostatecznie wypuścili mnie. Ale nie było miło i chciałbym aby inni geje w podobnych okolicznościach mieli odwagę niczemu nie zaprzeczyć.

W takim razie o wzrost jakich praw w świadomości gejów walczysz, skoro z tego co mówisz w tym temacie jesteście państwem totalnego bezprawia?..

Andriej: Zależy mi na tym m.in. by kontaktowały się z nami osoby, którym wyrządzono szkodę z powodu ich orientacji homoseksualnej. Takie przypadki dla policji nie mają żadnego znaczenia. Chcemy zapewnić im pomoc – głównie prawną.

Lucyna, założyłaś grupę Gender Lviv i współorganizujesz wiec. Jak do tego doszło?

Lucyna: Od grudnia 2008 r. często bywam we Lwowie i postanowiłam podjąć działalność na rzecz równouprawnienia. Udało mi się skupić wokół tej idei organizatorów akcji „food not bombs” oraz antyfaszystowskiej grupy ANTIFA. Z okazji 8 marca zorganizowaliśmy 1. Manifę we Lwowie. Wiec na rzecz praw mniejszości seksualnych jest oczywistą kontynuacją mojej działalności tutaj.

Dlaczego chcesz angażować się akurat w działalność na Ukrainie?

Lucyna: Po pierwsze: nie mam bariery językowej, po drugie homoseksualizm w tym kraju stanowi jedno z największych tabu. Według mnie jest straszne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy.

Jakie są Twoje doświadczenia z aktywistami na Ukrainie?

Lucyna: Jedynym znanym mi zdeklarowanym aktywistą gejowskim jest Andriej. Nie ma tu grupy aktywistów pojmowanych tak jak np. w Polsce. Według mnie powszechna jest tu racjonalizacja dyskryminacji. Ludzie się wręcz do tego przyzwyczaili.

Co masz na myśli poprzez racjonalizację dyskryminacji?

Lucyna: Większość gejów i lesbijek, których spotkałam uważa, że kwestia orientacji seksualnej dotyczy tylko sfery prywatnej i nie widzą potrzeby ujawniania informacji na temat swego życia osobistego nawet najbliższemu otoczeniu. Moim zdaniem prowadzi to do życia w ukryciu, zamykania się.

Czy myślisz, że takie inicjatywy mogą to zmienić?

Lucyna: Tak, dlatego biorę w tym udział. Dla wielu ludzi będzie to pierwsza konfrontacja z obecnością gejów i lesbijek, dla innych „coming-out” i nawet jeśli spotkają nas nieprzyjemności to warto przełamać strach i uwolnić miasto od milczenia na temat inności.

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto

16 komentarzyLwów, Lviv, Lvov…

 • Taras Bulba

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  Może poprostu lepiej przyznajcie, że „komuchy” ze wschodniej ukrainy są bardziej tolerancyjne od UPowców z zachodniej. Zreszta ciekawe czy nacjonaliści ich nie pogonia na tej paradzie.

 • royte_pomerantsn

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  Może to mało odkrywcze, co powiem, ale najwyraźniej sytuacja wygląda tam tak, jak u nas ze 20 lat temu, może 30. A my jestesmy z kolei ze 20 lat za „Zachodem”, więc współczuję LGBTQ we Wschodniej Europie drogi, jaką musza jeszcze przejść… No, chyba że uda się ją pokonać szybciej, jakoś na skróty.

  Zastanawiam się tylko, na ile istotna jest tu mentalność ludzi z dawnych krajów komunistycznych – niechętnych do działań w ramach społeczeństwa obywatelskiego, biernych, skoncentrowanych na życiu prywatnym (stereotypy?).

 • Les-Ba

  [Do Bulby i Bulbopodobnych]

  Chyba jednak wschód nie jest taki tolerancyjny: „Mimo tego często spotykam się z opinią, że na zachodzie atmosfera jest znacznie bardziej przyjazna gejom niż we wschodniej części kraju”. A, i jeszcze jedno – po ukraińsku imię „Andrzej” brzmi „Andrij”, a nie „Andriej”, o ile się orientuję…

 • Taras Bulba

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  No właśnie z opinią, a jakie są realia? Mam wrażenie że Andriusza troche próbuje tu kręcić aby uzyskać fundusze od organizacji zachodnich. To jednak zachód jest nacjonalistyczno-religijny a wschód lewicowy, gdzie zawsze było większe przyzolenie dla seksu, nawet za czasów ZSRR.

 • marcin

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  I bardzo dobrze, niech pozyska kasę od organizacji zachodnich. bez pieniędzy przecież nic się nie zrobi tak naprawdę. Ja trzymam kciuki za te działania!

 • szymon goldman

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  To śmieszne, że Polska, w której jest tak gigantyczna homofobia, miałaby w jakiś sposób wspomagać Ukrainę. Taki paternalistyczny stosunek do Ukrainy to zwykła bezczelność, nigdy nie uwierzę, że tam jest gorzej niż w Polsce. W Polsce geje nie mają żadnych praw, nie ma związków partnerskich, jesteśmy bici, opluwani i nienawidzeni. Cóż może być gorszego, chyba tylko obozy koncentracyjne i komory gazowe.

 • Les-Ba

  [Do Bulby i Bulbopodobnych]

  Taaak… Zwłaszcza w czasach ZSSR gejom i lesbijkom żyło się jak u Pana Boga za piecem. Przecież wiadomo, że to krasnale wsadziły np. Paradżanowa na 10 lat do łagru za homoseksualizm, Breżniew ufundował w Dniepropietrowsku pomnik w kształcie różowego trójkąta, a Janukowycz osobiście zorganizował w Doniecku trzy parady równości, dwie konferencje gender i osiem festiwali filmów les… Ech, wy naiwniacy, którym ‚komuna’ kojarzy się z ‚wolnością’ – a to dwa różne słowa (rzec można: antonimy)…

 • kasia_encanto -> Szymon

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  Ten wywiad miał mieć charakter tylko i wyłącznie informacyjny, i nie jest odzwierciedleniem paternalistycznych zapędów tego portalu (ani tym bardziej jakkolwiek pojmowanej Polski) wobec Ukrainy. Choć oczywiście życzymy jak najlepiej. Przypadkiem znalazłam się we Lwowie akurat kilka tygodni przed planowaną paradą (wiecem) i dopiero tam poznałam Andrieja.
  Osobiście uważam, że jesteśmy kompletnie poza konkursem jeśli chodzi o prawa lgbt w Polsce i dla nikogo w tym zakresie nie moglibyśmy być wsparciem. Za to feministyczne działania – jak najbardziej mają sens. Poza tym – trudno mi było w to uwierzyć, ale tam naprawde nie ma działaczy podobnych do tych z którymi zwykliśmy się stykać. Może pojawią się za jakiś czas, ale mam wrażenie ze o ile Polska w dużym stopniu chciałaby pójść śladami Zachodu jeśli chodzi o rozwój przestrzeni dla lgbt o tyle droga Ukrainy będzie inna. Ale by tą teze móc bronić potrzebne by było kilkanaście wywiadów i wiele różnych punktów widzenia a nie jeden.

 • Tomek

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  Les-Ba idać twoim tokiem myślenia to pewnie krasnoludki biły gejów w Christopher Street w twoim ulubionym Kapitaliźmie. Nie wyjeżdzaj z zakłamaną propagandą żywcem z Wybiórczej bo akurat pamietam te czasy i o ile nie było Parad , pomników w kształcie trójkąta, to na zwykłym ludzkim poziomie nikt specjalnie nie prześladował gejów jak to jest dzisiaj, a Breżniew podobno miał dość przyjazny stosunek do gejów.

  Nie rozumiem dlaczego wszystko u was opiera sie na kłamstwach i pieniądzach z Zachodu. Myślicie że można importować zachodnie wzorce jak pomarańczową rewolucje Juszczenki, niszcząc wszystko co inne niż urawniłowka z Wall Street. Akurat znam trochę Ukraińców i wiem że to ‚podli ludzie radzieccy (homosovieticus)’ i te numery z nimi nie przejdą.

 • Les-Ba

  [Do Tomka i Tomkoidalnych]

  Porównaj pozycję gejów w USA w latach 80. z pozycją gejów w Rosji w latach 90. (daję ci fory o 10 lat!) – niebo a ziemia. Breżniew miał pozytywny stosunek do gejów? A kto fundnął Paradżanowowi dziesięcioletnie wakacje w łagrze z paragrafu za stosunki homoseksualne? Susłow? A akcję „Hiacynt” w 1986 przeprowadziło w Polsce CIA, a nie Kiszczak i Jaruzelski, prawdaż?…

 • m

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  (Foto z 1925 r…. z targów we Lwowie…. tęczowe 🙂 )

  http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/docmetadata?id=563&from=publication&

 • Tomek

  [do Les-Ba]

  Trudno rozmawiać z kim kto przeszedł pranie mózgu (a to własnie robią kręgi zwiazane z Wybiórczą i tzw. polipoprawnością rodem z Guantanamo) bo gdy zaczyna walić się wasz obraz świata, misternie wam wpojony przez sektę GW, od razu zaczynacie kąsąc i nazywać wszystkich podłymi „oszołomami”, terrorystami , antysemitami itd…

  Nie znam tego twojego idola, ale napewno to jakiś antykomunistyczny lub antystalinowski kryminalista, pewnie był całkiem niewinny oprócz brania kasy z CIA i krytykowaia władz (co nie jest tam przyjęte). Natomiast przykładów zamordowanych gejów i przemocy wobec nich można znaleść znacznie więcej w USA i realnej demokracji kapitalistycznej, choćby dlatego że jakoś dziwnie wlasnie tam jest gigantyczna przestępczość a więzienia pękają w szwach, a nie w krajach komunistycznych. W samym USA ponad 2 mln ludzi siedzi w więzieniach i to ma być ta wolność według Ciebie? Tortury na podejrzanych? Zabóstwa dziennikarzy publikujących o CIA i rodzinie Bushów? Ponad 2mln pomordowanych w Iraku i niewiadomo ilu w Afganistanie?
  Oczywiście można im zafundowąć LGBT żeby to ładnie wyglądało w CNN tylko że potem powiedzmy 30 mln umrze z powodu braku ubezpieczneia zdrowotnego co jest typowe w krajach kapitalistycznych III świata (w USA zresztą też).

 • Les-Ba

  [Do lewaka]

  „w USA i realnej demokracji kapitalistycznej, choćby dlatego że jakoś dziwnie wlasnie tam jest gigantyczna przestępczość a więzienia pękają w szwach, a nie w krajach komunistycznych. W samym USA ponad 2 mln ludzi siedzi w więzieniach i to ma być ta wolność według Ciebie? Tortury na podejrzanych? Zabóstwa dziennikarzy publikujących o CIA i rodzinie Bushów? Ponad 2mln pomordowanych w Iraku i niewiadomo ilu w Afganistanie?”

  Jak ci tak źle w „demokracji kapitalistycznej”, to zapraszam do Korei Północnej – tam więzienia nie pękają w szwach, bo całe państwo jest więzieniem. Tortur, oczywiście, nie ma np. w Arabii Saudyjskiej, która też nie jest „bzidką demokracją kapitalisticzną”, tylko żyje w epoce feudalizmu realnego, dziwnie przypominającego realny socjalizm. Skąd masz liczbę 2 mln. zabitych w Iraku? I przez kogo? Bo co najmniej przez ostatni rok, mam wrażenie, mordują się tam nawzajem muzułmanie (terroryści contra ludność cywilna), a nie wojska okupacyjne. Zapraszam do lektury „Czarnej księgi komunizmu”, to dowiesz się, jak milionami uśmiercano ludzi w państwach komunistycznych (Stalin – głód na Ukrainie 1932/33, Mao – wielki skok, Kambodża – Pol Pot). Ale, cóż – mnie przeprano mózg, bo przecież to nigdy nie miało miesca, w odróżnieniu od ulicznego polowania na gejów przez policję krwawego reżimu Busha-juniora, co zdarza się codziennie w straszliwej Ameryce (z wyjątkiem kraju miłującego pokój Fidela, który nikogo nie torturuje)…

 • detr.

  [Re: Lwów, Lviv, Lvov… ]

  komentarze, które nie dotyczą treści artykułu, będą kasowane.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa