- homiki.pl - http://homiki.pl -

Dyskusja – boom literatury LGBTQ

Stowarzyszenie Lambda Warszawa serdecznie zaprasza na dyskusję o „kondycji polskiej literatury „gejowsko-lesbijskiej”

HOMO NIEWIADOMO?

Od paru lat przeżywamy swoisty boom wydawniczy w zakresie tematyki LGBTQ; wydaje się sporo pozycji naukowych i publicystycznych, ale także beletrystycznych: ukazały się głośne powieści, m.in. „Lubiewo” Michała Witkowskiego i „Trzech panów w łóżku” Bartosza Żurawieckiego. Znaczny rozgłos zdobyły także „Berek” Marcina Szczygielskiego i „Zatoka ostów” Tadeusza Olszewskiego. Wydane zostały znaczące „Kobiety wyjdźcie z szafy” Anny Laszuk, „Kiedy kobieta kocha kobietę” przygotowane przez Ankę Zet, „Homobiografie” Krzysztofa Tomasika i „Gejdar” Dominiki Buczak i Mike’a Urbaniaka. Natomiast wydawnictwo Abiekt.pl Wojciecha Szota zaproponowało celny przekład/transpozycję arcydzieła „wysokiej” literatury komiksowej: „Fun Home” Alison Bechdel.

Chcielibyśmy zainicjować dyskusję na temat aktualnego stanu polskiej literatury „gej/les” i poruszyć, miedzy innymi, następujące kwestie:

1.Czym jest właściwie literatura „gejowsko-lesbijska” ? Co oznacza ta „etykietka”?

2.Czy literatura „gej/les” może wejść do literacko-kulturalnego mainstreamu? Czy tak się już może stało?

3.Jak się mają obecnie wydawane pozycje do literatury czasów minionych? Czy obecnie wydawane utwory już na dobre opuściły „szafę”?

4.Czy obecny boom to zaledwie początek, czy może „łabędzi śpiew” ? Czego możemy spodziewać się w przyszłości?

5.Jak „scena literacko-wydawnicza” w zakresie tematyki LGBTQ w Polsce ma się do sytuacji w innych krajach? Jak wypada porównanie z krajami tzw. „rozwiniętych demokracji”, a jak z tzw. „demokracjami wschodzącymi” czy innymi, jeszcze „mniej tolerancyjnymi” regionami?

6.Czego polscy czytelnicy oczekują po literaturze gej/les?

To tylko niektóre zasygnalizowane wątki naszego spotkania; z pewnością pojawi się wiele nowych.

W panelu udział zapowiedzieli:

dr Kinga Dunin, znana pisarka i publicystka, komentatorka zagadnień związanych z tematyką gender i queer, autorka m.in. głośnej książki „Czytając Polskę”,

dr Tomasz Basiuk, inicjator polskich Queer Studies, organizator przełomowych konferencji o tematyce gender i queer, autor znaczących prac z zakresu Gay/Queer Studies, redaktor tomu „Odmiany odmieńca/A Queer Mixture”, dyrektor Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego,

Krzysztof Tomasik, publicysta związany z „Krytyką Polityczną”, literaturoznawca i krytyk, autor głośnej książki „Homobiografie”, badacz historii polskiego homoseksualizmu,

dr Błażej Warkocki, literaturoznawca i krytyk, autor pionierskiego studium „Homo niewiadomo”, współredaktor „Homofobii po polsku”, znawca polskiej literatury „homoseksualnej” z okresu „przedemancypacyjnego”.

moderator: Krzysztof Zabłocki, wykładowca UW, tłumacz m.in. „homoseksualnych” utworów i tekstów Jeana Geneta i Edmunda White’a, autor szkiców i haseł encyklopedycznych o „homoseksualnych” pisarzach angielskich i francuskich.

Dyskusja odbędzie się w piątek, 24 kwietnia 2009, o godzinie 19.00

Miejsce: siedziba Stowarzyszenia Lambda Warszawa, ul.Żurawia 24 A, lokal nr.4

Serdecznie zapraszamy!