Sobota 21 marca: ChangeUtopia! w Warszawie

ChangeUtopia! to ponadnarodowy cykl wydarzeń publicznych o najważniejszych tematach – tak by stworzyć nowe rozumienie kultury i polityki.

ChangeUtopia! to wydarzenia w Londynie, Paryżu, Berlinie, Bolonii, Barcelonie i Warszawie.


Kliknij, aby zobaczyć plakat!
Wydarzenie w Warszawie skupia się na równości płci, promując feminizm i sprawiedliwość gender jako podejście utopijne w obrębie polityki ponadnarodowej. Artystki i artyści grają tu główną rolę, by rzucić wyzwanie stereotypom i poszerzyć perspektywy debaty.

Wśród uczestniczek są: Agnieszka Graff (autorka i krytyczka, Polska), Kazimiera Szczuka (krytyczka literacka i aktywistka, Polska), Bogna Burska (artystka, Polska), Safia Lebdi (Les Insoumises, Francja), Irina Novikova (dyrektorka Centrum Gender Studies, Uniwersytet Łotewski w Rydze), Paweł Leszkowicz (kurator, Polska), Tomek Kitliński (filozof, Polska).

Wydarzenie ChangeUtopia! w Warszawie składa się z trzech dyskusji tematycznych:

1. Wstęp: Równość płci w Europie – naród a płeć

Międzynarodowe i polskie uczestniczki przedstawią sytuację gender i feminizmu w różnych krajach. Wszyscy rozważą, jak idea „narodu” oddziałuje na nierówności płci.

2. Zmiana percepcji i rozszerzenie perspektyw: sztuka aktywistyczna i dysydencja Dyskusja skupi się na roli sztuki w podważaniu społecznych percepcji płci i prowokacji zmiany. Jak estetyka zaangażowana społecznie może powodować krytykę i zmianę społeczeństwa? Jak sztuka może promować gościnność?

3. Zmiana świadomości politycznej w Europie i poza Europą: znaczenie ruchu gender Panelistki zastanowią się, jak ruch gender mógłby przyczynić się do zmiany świadomości politycznej w Europie i poza Europą. Jakie zmiany w zachowaniu ludzkim i funkcjonowaniu społecznym może sprowokować ruch gender: wzrost tolerancji? Spojrzenie kosmopolityczne? Koniec androcentryzmu kapitalistycznego? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na ruch? Jak uniknąć zawłaszczenia przez prawicę neoliberalną?

REDakcja „Krytyki Politycznej”, ul. Chmielna 26 lokal 19, domofon 319 (II piętro), 00-020 Warszawa

Wstęp wolny

Sobota, 21 marca 2009 roku
14:00-18:00

Organizatorzy:

www.euroalter.com European Alternatives – organizacja społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowana w promocję nowej, ponadnarodowej polityki. Wydaje czasopismo „EUROPA. Democracy, equality, culture beyond the nation” (teksty Balibara, Baumana, Critchleya, Savatera, Vattimo), koordynuje Festiwal Europy w Londynie i kampanie poprzez Europę.

www.krytykapolityczna.pl „Krytyka Polityczna” powstała w 2002 roku z ambicją ożywienia tradycji polskiej inteligencji zaangażowanej. Naszą działalność rozwijamy w trzech głównych sferach: nauki, kultury i polityki, starając się jednocześnie eliminować między nimi sztuczne podziały. Wierzymy, że naukę, sztukę i politykę dzielą jedynie środki wyrazu, łączy zaś wpływ na kształt życia społecznego.

1 komentarz do: Sobota 21 marca: ChangeUtopia! w Warszawie

  • ola

    [Re: Sobota 21 marca: ChangeUtopia! w Warszawie]

    było fantastycznie i inspirująco!
    choć nie w 100% kumałam bo nie było po polsku ale to nic 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa