- homiki.pl - http://homiki.pl -

Klub Filmowy Lambdy „Zanim zapadnie noc” – homiki na Kubie

W sobotę 14 marca Klub Filmowy Lambdy zaprasza na film Zanim zapadnie noc („Before Night Falls”) w reżyserii Juliana Schnabela (USA, 2000), oparty na głośnej literackiej autobiografii Reinaldo Arenasa o tym samym tytule, wydanej po raz pierwszy w wersji angielskiej w 1993 roku (W Polsce wydano ją w 2004).

Arenas (1943-1990) – kubański prozaik i poeta, we wczesnej młodości przyłączył się do rewolucjonistów, którzy pod przywództwem Fidela Castro równo pięćdziesiąt lat temu przejęli na Kubie władzę. Wkrótce jednak nieokiełznany indywidualizm Reinalda, jego nieskrywany homoseksualizm i „ideologiczna dewiacja” wpędziły go w tarapaty. Prześladowania, pobyty w więzieniu i niemożność publikowania zmusiły go do opuszczenia kraju – udało mu się to dopiero za drugim podejściem, gdy w 1980 Castro zezwolił ponad stu tysiącom Kubańczyków na odpłynięcie łodziami na Florydę.

Pobyt w USA nie przyniósł mu jednak szczęścia – chory na AIDS, borykający się z bytowymi problemami pisarz popełnia samobójstwo.

Książka Arenasa jest bardzo „osobniczym”, ostrym w opisach, iskrzącym ironią arcydziełem – w wersji angielskiej zawiera też słynny passus o Gombrowiczu, który w Argentynie zmuszony był do prostytucji. Film („Srebrny Lew” w Wenecji) też jest dziełem wybitnym – jego melancholijno-poetycki klimat i świetna gra Javiera Bardema (pojawia się także Johnny Depp i… Jerzy Skolimowski) na zawsze zapadają w pamięć.

Po filmie zapraszamy na dyskusję
Prowadzenie: Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki

Sobota, 14 marca, godz.18.00
ul. Żurawia 24A, lok.4 (blisko Marszałkowskiej i dawnego „Forum”)

(kz)

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert [1]

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.