In vitro – tak dla lesbijek

Jak podaje onet.pl, dwie szkockie lesbijki Caroline Harris i Julie McMullan wywalczyły w zarządzie publicznej służby zdrowia dostęp do zapłodnienia in vitro(…). Zarząd regionalnej służby zdrowia (NHS) w Glasgow i Clyde (środkowo-zachodnia Szkocja) odmówił początkowo dopomożenia jednej z kobiet w zajściu w ciążę metodą in vitro argumentując, że lesbijek nie można zakwalifikować, jako „bezpłodnej pary”, zaś zapisanych do zabiegu jest kilkaset par, które mają pierwszeństwo.

Kobiety początkowo starały się o pomoc w prywatnej klinice, ale zabieg zakończony poronieniem pochłonął ich oszczędności.

Zarząd zmienił zdanie, gdy para lesbijek wniosła sprawę do sądu w Edynburgu, domagając się odszkodowania i wskazując na niespójność stanu prawnego. Argumentem było nieprzystawanie ustawy w sprawie sztucznego zapłodnienia do innego aktu prawnego, zakazującego dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Zarząd zdecydował w czwartek ustąpić nie czekając na wynik postępowania sądowego.

Koniec cytatu. A teraz wróćmy do Polski, gdzie in vitro jawi się niektórym jako narzędzie szatana, gdzie duchowieństwo zamiast nawracać dusze, liczy plemniki w spermie, a politycy zamiast ratować gospodarkę w obliczu nadchodzącego kryzysu wchodzą w rozważania teologiczne. Na szczęście w Polsce lesbijki prawie nie istnieją, chyba że w filmach erotycznych wyświetlanych w kablówkach po północy.

(pb)

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa