Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!

 

HISTORIA TĘCZY
konferencja o historii homoseksualności i ruchach LGBT w Polsce
Warszawa, 4 – 5 kwietnia 2009. Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8

Pytań na temat historii homoseksualności w Polsce jest wiele, lecz w większości są to pytania bez odpowiedzi.

Biorąc pod uwagę historyczne aspekty homoseksualnych działań i walki o prawa osób LGBT, niewiele jest badań naukowych na ten temat.

– Jakie style życia stworzyły osoby o nienormatywnym gender lub nienormatywnej seksualności w ciągu różnych okresów historycznych, a szczególnie w XX wieku?
– Jak te życia, ciała, społeczności są połączone z szerzej pojmowaną – międzynarodową historią queer?
– Jaki wpływ miały zmiany ustrojowe i polityczne zachodzące w Polsce na przeżywanie swojej homoseksualności przez polskich obywateli?
– Kiedy i jak powstawały grupy, organizacje i zbiorowa tożsamość? W jaki sposób się wyrażała?

Celem konferencji nie jest znalezienie odpowiedzi na wszystkie te pytania, lecz ich zebranie i usystematyzowanie. To pierwsze przedsięwzięcie w Polsce, którego założeniem jest skonfrontować punkty widzenia historyków, studentów zaangażowanych w badania nad historią homoseksualności w Polsce i jednostek w tą historię zaangażowanych.

Konferencja skupiać się będzie na latach 80-tych i 90-tych, nie pomijając jednak zupełnie wcześniejszych lat XX wieku. Z założenia będzie przestrzenią do spotkań i wymiany myśli dla wszystkich osób zainteresowanych historią seksualności w Polsce. Zachęcamy do czynnego udziału w tej dyskusji każdego słuchacza. Udział w konferencji jest bezpłatny

PROGRAM KONFERENCJI:
SOBOTA
4 kwietnia

11.30
OTWARCIE KONFERENCJI

12.00
WYKŁADY WPROWADZAJĄCE

dr John Stanley (niezależny uczony, doradca polityczny rządukanadyjskiej prowincji Ontario): Czy jest polska historia gejowsko-lesbijska?

Agnieszka Weseli (historyczka seksualności): Czyja to historia? O obecności LBTQ w dziejach Polski

13.30
PANEL I: STEREOTYPY, (NIE)WIDZIALNOŚĆ, A KSZTAŁTOWANIE WŁASNEGO WIZERUNKU – MEDIA

Krzysztof Tomasik („Krytyka Polityczna”, autor „Homobiografii”): Margines społeczny. Przedstawianie osób homoseksualnych w PRL-owskich reportażach

Agnieszka Malmgren (studentka europeistyki środkowo-wschodniej, Lund Universitet): Cisza i przynależność – tworzenie przestrzeni dla gejów i lesbijek w latach 80-tych

Mariusz Szczygieł (reporter i redaktor „Gazety Wyborczej”): Rozgrzeszaniew PRL – czyli jak harcerski tygodnik dla młodzieży dał głos gejom i co z tego wynikło?

dr Joanna Mizielińska (Instytut Socjologii, SWPS):Chcieć to móc? Przypadek „Furii Pierwszej”

Małgorzata Rawińska: Lesbijka, handlowiec, lat 26 – pierwsza kobieta homoseksualna w mediach

16.30
PANEL II: DROGI DO ORGANIZOWANIA SIĘ: OSIĄGNIĘCIA I PRZESZKODY

Andrzej Selerowicz: Rola ILGA i EEIP w budowaniupoczątkow ruchu gejowsko-lesbijskiego w Polsce (lata 80-te)

Agata Fiedotow (studentka historii i nauk społecznych, UW): Jak pamiętać PRL? Akcja Hiacynt między mitem a prawdą

dr Jerzy Krzyszpień: Wybrane aspekty ruchu emancypacyjnego gejów i lesbijek w Polsce (w pierwszej połowie lat 90-tych)

Joanna Hald (założycielka pierwszej listy „Polles”): Nowa droga.O roli Internetu w życiu polskich lesbijek na przełomie XX i XXI wieku

NIEDZIELA
5 kwietnia
 

13:00
DYSKUSJA
Jaka jest rola historii w obecnej działalności organizacji? Czy istnieje wymiana doświadczeń między pokoleniami działaczy i działaczek? Czy badanie i archiwizacja historii ruchu jest działalnością polityczną? Po co i dla kogo wgłębiamy się w przeszłość? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć wraz z wami:

Mariusz Kurc (Kampania Przeciw Homofobii)
Anna Górska („(Nie)zapomniana historia LBTQ” – Fundacja Centra)
Michał Pawlęga (Lambda Warszawa)
Wiktor Dynarski (Fundacja Trans-Fuzja)
dr Paweł Fijałkowski (Homikoteka – www.homiki.pl)

16:00
SPOTKANIE WARSZTATOWE „(Nie)zapomniana historia LBTQ”
Celem tego projektu jest wydanie drukiem rozbudowanego kalendarium „LESteśmy w Polsce”, stworzonego w ramach działalności Porozumienia Lesbijek (LBT). Zostanie ono rozszerzone o nowe informacje i materiał ilustracyjny, przede wszystkim dotyczące lat 1940-1978 jak i osób BTQ. Przybierze formę serii opracowań poszczególnych tematów (m.in. literatura, sztuki wizualne, dyskryminacja, działalność polityczna, obraz społeczny, rozrywka i sport, życie prywatne) z kalendariami tematów oraz skrótowym kalendarium ogólnym.
Zapraszamy do wspólnego odzyskiwania historii LBTQ!
„(Nie)zapomniana historia LBTQ” jest częścią realizowanego przez Fundację Centra projektu LBTQ Queermash, współfinansowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów

PROJEKT HISTORIA TĘCZY ORGANIZOWANY JEST PRZEZ STOWRZYSZENIE KAMPANIA PRZECIW HOMOFOBII, W POROZUMIENIU Z AUSTRIACKIM FORUM KULTURY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM FUNDACJI IM. RÓŻY LUKSEMBURG W POLSCE
www.historia.kph.org.pl

11 komentarzyHistoria Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!

 • Jan

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Jestem zbulwersowany! W programie tej konferencji nie ma ani słowa o ustawie o związkach partenrskich Marii Szyszkowskiej!
  Drodzy geje, drogie lesbijki! Tak szybko zapomnieliscie o tej, która narażając się czarnym, czerwonym i innym – tworzyła historyczną ustawę właśnie dla Waszego szcżęsliwego pożycia!

 • Robert

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Ustawa profesor Szyszkowskiej pojawiła się w 2005 roku. A konferencja ma się skupiać na latach 80 i 90 wieku XX. Nie popadajmy w paranoje, jesteśmy szalenie wdzięczni pani Szyszkowskiej, ale moglibyśmy w takim razie rozmawiać również o Paradzie 2008.

  Pozdrawiam,
  Robert Konieczny
  koordynator projektu

 • anka zet

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Ja też uważam, że wielkim skandalem jest to, że nie ma słowa o ustawie prof. Szyszkowskiej. To jest jedna z niewielu osób, która zupełnie bezinteresownie działa dla LGBTQI. Ma wspaniałą rodzinę (mam przyjemność osobiście znać Jej męża) i mogłaby spokojnie żyć bez narażania się na ataki i krytykę z każdej strony.

  Jeśli Robercie – koordynatorze projektu – piszesz, że jesteście tak szalenie wdzięczni prof. Szyszkowskiej, to napisz, proszę, czy zaprosiliście Ją na tę konferencję?
  Moim zdaniem powinna mieć honorowe miejsce właśnie w tej konferencji.

  Dodam też, że na jedynym jak dotąd spotkaniu poświęconym organizowaniu Parady 2009 zaproponowałam, żeby prof. Szyszkowska była honorową Postacią i, żeby wręczyć projekt ustawy Jej autorstwa parlamentarzystom.

  Zostało to przyjęte z entuzjazmem. Z ogromną ciekawością będę się przyglądała, czy ten entuzjazm przełoży się na rzeczywistość.

  Serdecznie Państwa pozdrawiam!

 • anka zet

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Co do samej konferencji.
  W drugim panelu będzie uczestniczyła Joanna Hald, jako twórczyni pierwszej listy Polles…

  A ja wiem, że co najmniej jeszcze jedna Ktosia – Alicja Kowalska, zakładała tę listę.
  Nie wiem, czy się kontaktowano z Nią i czy Ją zapraszano, ale co najmniej w programie upowszechnianym w różnych mediach, powinna znaleźć się informacja o wszystkich bohaterkach tworzących listę polles.

  Oczywiście jakoś też zabrakło mi w tej konferencji Anny Zawadzkiej, znanej powszechnie jako Anka Zet i Ygi Kostrzewy (akurat w latach 90. występujących w prasie, radio i tv jako jedyna para lesbijska), bo te wystąpienia również dały pozostałym odwagę do pojawiania się w mediach na początku XXI w., który już nie jest tematem konferencji… 🙂

  Yga Kostrzewa była jedną z osób tworzących pierwszą konferencję naukową na Uniwersytecie Warszawskim (lata 90.!!!!)

  Niektórzy bohaterowie/ki ruchu LGBTQI z jakichś powodów stały się niewidzialne dla organizatorów konferencji.

  Szkoda.

  Niewiele osób decyduje się na działalność, bo zniechęca homofobia społeczeństwa, ich lęk przed osobistymi skutkami takiej działalności, chęć oddania się karierze zawodowej itd.

  Powiem Wam, że w takich sytuacjach mnie zniechęca niewidzialność mojej działalności.

  Osoby homoseksualne upominają się o widzialność, o respektowanie praw, a potem dyskryminują innych.

  To nie jest sprawiedliwe!

  Serdecznie Państwa pozdrawiam!

 • pip

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  co by nie zrobic, i tak komus sie nie bedzie podobalo.

  cudowny polski grajdol.

 • anka zet

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  do pip

  jeśli poruszalibyśmy się w kategoriach estetyki, to po pierwsze nie podjęłabym krytyki, bo „de gustibus non disputandum est”, a po drugie wówczas Twój wpis miałby uzasadnienie.

  Zwróć uprzejmie uwagę, że odniosłam się do merytoryki i pewnych „białych plam”, które w prezentowanej historii sami organizatorzy – osoby związane z LGBTQI – wprowadzają poprzez niewidzialność pewnych faktów i osób aktywnie uczestniczących w omawianej na konferencji rzeczywistości.

  Czy rozumiesz pip?

  Serdecznie Państwa pozdrawiam.

 • Jacek

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Właściwie nikogo z wielkich tamtego okresu nie zaproszono. KPH zaprosiła tylko Sławka Starostę, ale zaledwie kilka dni temu Biedroń oskarżał go w sądzie o wzywanie do przestępstwa, więc nie było to zaproszenie szczere.

  Nic mi nie wiadomo o tym, czy zaproszono Grzegorza Okrenta.

  Ktoś tu chyba próbuje pisać historię na nowo jak Paweł Zyzak 😉

 • Tu powinno być moje imię, ale jestem w szafie

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Ta konferencja ma mieć chyba charakter naukowy. Jakby zacząć zapraszać ważnych działaczy 1) to nie starczyłoby czasu dla panelistów 2) nie byłoby rozmowy o historii tylko dyskusje o konfliktach i polityce 2) ktoś i tak na pewno poczułby się wykluczony.
  Myślę, że warto zauważyć, że wśród panelistów nie ma (lub jest niewiele) aktywistów i aktywistek. Nie ma ani Biedronia, ani Abramowicz chociaż oni są z KPH, które podjęło się organizacji.

 • Jacek

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Skoro tak, to na czym polega naukowość tej konferencji? Będą dyskutować o historii polskiego ruchu LGBT jak ślepy o kolorach. Jak dotąd nie znalazłem rzetelnego, opartego o źródła opracowania dotyczącego historii polskiego ruchu LGBT, nikt nie prowadził badań naukowych na ten temat, nie przeprowadził rozmów z bohaterami tamtych lat (choć w większości jeszcze żyją).

  A teraz dowiadujemy się, że organizatorem konferencji dotyczącej historii polskiego ruchu LGBT jest Robert Konieczny, który jest „uczniem warszawskiego gimnazjum ” a w KPH „pomaga w bibliotece”

  źródło: oficjalna strona KPH

  http://www.kph.org.pl/pl/ludzie

  Jakoś analogie z wiekiem i poziomem kompetencji pana Zyzaka nasuwają się same… No może Zyzak skończył już gimnazjum i liceum.

 • zmartwion

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  adler (tutaj pod nickiem: Jacek) lepperem polskiego srodowiska glbt!

 • Moje imię

  [Re: Historia Tęczy – w Warszawie już 4 i 5 kwietnia!]

  Ludzie o mentalności „psa ogrodnika” zamiast krytykować wszystko w okół powinni (jeśli potrafią) zorganizować lepszą (dłuższą, z wszystkimi goścmi od A do Z nie omijająć ę i ą, dać każdemu godzine conajmniej na wypowiedz, opowiadającą dokładnie o historii homoseksualizmu od 2000pne do 5 kwietnia 2009 godz 13.00).

  Chętnie przyjdę.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa