Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego uznała za dopuszczalną petycję Kampanii Przeciw Homofobii, w sprawie dyskryminacyjnych praktyk polskich urzędów stanu cywilnego.

Urzędy często odmawiały wydawania zaświadczeń gejom i lesbijkom, którzy chcieli zawrzeć związki partnerskie za granicą.

Komisja Parlamentu Europejskiego uznała, że sprawa poruszona we wniosku KPH mieści się w zakresie działalności Unii Europejskiej. Jak poinformowano w piśmie, wszczęta została oficjalna procedura badania skargi, dlatego zwrócono się do Komisji Europejskiej o wyjaśnienie poruszonego w petycji zagadnienia.

Komisja Petycji uznała, że kwestia poruszona w petycji sporządzonej przez KPH powinna stać się także przedmiotem obrad Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. praw osób LGBT.

KPH w swojej petycji z 2008 r. poinformowała Parlament Europejski o problemach, na jakie napotykają polscy obywatele i obywatelki zamierzający zawrzeć związek partnerski lub małżeństwo jednopłciowe za granicą z obywatelem/obywatelką kraju należącego do UE, który taką możliwość przewiduje. Polskie urzędy stanu cywilnego wielokrotnie odmawiały wydawania odpowiednich zaświadczeń o stanie cywilnym, które są konieczne do zawarcia związku jednopłciowego w większości krajów UE.

W przekonaniu KPH, takie działania polskiej administracji publicznej naruszają podstawowe prawa człowieka do założenia rodziny, przynależne także, bez wyjątku, polskim gejom i lesbijkom. Co więcej, są sprzeczne także z podstawową zasadą Unii Europejskiej, jaką jest swobodny przepływ osób.

Tyle Kampania.
Tymczasem, jak podaje tvp.info, Jednak okazało się, że sprawa nie będzie kontynuowana. – Dostałem opinię prawną z Komisji Europejskiej. Wynika z niej, że kwestia obrotu dokumentami dotyczącymi stanu cywilnego jest sprawą wewnętrzną Polski, nie reguluje jej prawo unijne. Nie ma więc podstaw, by PE zajmował się dalej tą petycją – mówi poseł Libicki z PiS.
Jego zdaniem negatywna odpowiedź zostanie wysłana z komisji petycji do KPH w przyszłym tygodniu.
– Jeśli rzeczywiście dostaniemy taką odpowiedź, to się będziemy odwoływać do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu – mówi Robert Biedroń, członek zarządu KPH. – Ten problem nie dotyczy tylko i wyłącznie Polski, ale wszystkich obywateli UE. Jeśli bowiem któryś z nich chce zawrzeć związek partnerski z Polakiem decyzje polskich urzędów mogą mu to uniemożliwić – mówi Biedroń.

Czekamy zatem na rozstrzygnięcie i trzymamy kciuki. Marcie Abramowicz, nowej prezesce KPH przyjdzie jeszcze zdobywać zapewnie laury…Ale zaraz…Co w tej informacji robi Robert Biedroń? Robercie, może pora dać Marcie możliwość wypowiedzi?

źródło: http://www.kph.org.pl/pl/allnews/15-kph/98-parlament-europejski-zajmie-si-petycj-kph

www.interia.pl

8 komentarzyParlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)

 • Jacek

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH ]

  Pospieszyliście się z pochwałami. Tymczasem akcja spaliła na panewce:

  http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/ue-ws-polskich-gejow-i-lesbijek-radzcie-sobie-sami,1266368/edf5e157d10de45b8cf041a792639400?source=rss

 • Redakcja

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)]

  Poprawiliśmy tekst i czekamy na dalsze wiadomości…

 • amant

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)]

  torebki znow polecialy!
  jezeli najwazniejszym wnioskiem homikow z tego newsa jest to kto w imieniu kph to powiedzial, a nie co powiedzial – to homiki siegnely juz tez bruku. wstyd i zenada.

 • Twoje imię aaaaaby

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)]

  amant nie przesadzaj.
  rzeczywiście oczekuję, by to teraz marta abramowicz zabierała głos.
  jeśli tendencja polegająca na tym, że mikrofon biegnie do biedronia utrzyma się, będzie to niedobrze.

 • teddy

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)]

  nie zapominajmy, kto jest przewodniczacym Komisji Petycji w Parlamencie – Libicki… Informacje plynace z Parlamentu sa sprzeczne, bo KPH dostala 2 dni temu oficjalne pismo informujace o wszczeciu procedury przez Parlament. Libicki sie wkurzyl, bo go przeglosowali (albo zrobili to moze nawet bez jego wiedzy), wiec teraz musi sie wytlumaczyc przed swoja partia, ze jednak pedalow nie popiera… Ktos dobrze powiedzial, poczekajmy, na oficjalna reakcje Komisji Europejskiej.

 • mistrzyni

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)]

  komentarz redakcji jest zenujacy. kph jest organizacja demokratyczna i sama moze decydowac kogo wyslac do mikrofonu. myslenie typu gaylife zaczyna sie tez redakcji udzielac.

 • Arek

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)]

  Z tego co czytalem o zwiazkach partnerskich w UK (z tym, ze zrodlo nie bylo jakos do konca pewne, wiec trzebaby mi bylo sie jakos lepiej zorientowac) tutaj urzednicy w Register Office wiedza, ze w polsce czesto nie chca dawac komus tych papierkow, zeby zawrzec slub z osoba tej samej plci i wtedy wystarczy uroczysta przysiega ze pozostajesz w stanie wolnym. I nie jestem pewny czy nie musi to jakas druga osoba potwierdzic.

  Wie ktos moze czy to prawda? Ma kots wiecej informacji odnosnie tego?

 • waw

  [Re: Parlament Europejski zajmie się petycją KPH (albo nie)]

  Ta zmiana władzy w KPH to była jak widać farsa. KPH nie jest i nigdy nie była organizacją demokratyczną.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa