- homiki.pl - http://homiki.pl -

Młodzież bywa tolerancyjna… (czasami i troszeczkę)

Posted By PTT On 5 lutego 2009 @ 00:00 In Elementarz | 9 Comments

[1]

Tolerancja – termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią (od łac. tolerare = znosić, wytrzymywać) – oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo wręcz zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. W sensie najbardziej ogólnym oznacza on postawę wykluczającą dyskryminację ludzi, których sposób postępowania oraz przynależność do danej grupy społecznej są krytykowane przez większość społeczeństwa. Perykles uznał, że tolerancja jest jedną z podstaw stabilności demokratycznego państwa

***

Trzej uczniowie w tramwaju rozmawiają o tolerancji. Brzmi to mniej więcej tak:

Uczeń A: Ja tam do gejów nic nie mam.

Uczeń B: Ja bym tak nie mógł jak oni, ale na szczęście nie muszę.

Uczeń C: To nie powinno nikogo obchodzić. Sprawa prywatne.

Zapada krótkie milczenie. Potrzeba kontynuowania tematu zmusza uczestników by przejść do rundy drugiej: – Wiecie, ze brat Jolki też jest pedałem?!? – oznajmia A.

- Gejem! Nie pedałem! Pedały są od roweru- protestuje C.

- No dobrze, niech ci będzie. GEJEM! A ja wcale o tym nie wiedziałem! – kontynuuje nieco poirytowany A.

- Ten Szymon? – pyta B z zaciekawieniem. – Poważnie? Tak przypuszczałem! – spogląda na pozostałych tryumfalnie.

- Szymon? A ja kiedyś mieszkałem z nim w jednym pokoju na obozie… – ze wstydem przyznaje C.

Wszyscy parskają śmiechem na wspomnienie dawno minionych lat, kiedy się było młodym i nierozważnym. A bo to wiadomo, co takiemu pedałowi do głowy strzelić może i czym takie wspólne „w jednym pokoju mieszkanie” skończyć by się mogło…

W końcu okazuje się jednak, że Szymon jest OK, a uczestnicy dyskusji przechodzą do rundy trzeciej, tej ze szczegółami. – Dla mnie to obojętne, jakim kto jest, ale nie chcę, żeby mnie taki typ zaczął podrywać, albo co gorsza obmacywać! To obrzydliwe- ogłasza A. Pozostali milcząco potakują z zapałem. Dalsza część rozmowy dotyczy innych znajomych, którzy mogą być gejami, i niechby sobie nimi byli, byleby tylko zostawili spokojnych i niewinnych heteryków w spokoju. Bo TACY to są nieobliczalni, myślą wyłącznie o seksie z facetami, a już samo myślenie o tym, osoby „normalne” – czyli młodzieńców A, B oraz C przyprawić może o mdłości. Szczegóły anatomiczne oraz sposób uprawiania seksu wydaje się na tyle zajmującym tematem, że poświęcona mu zostaje kolejna dłuższa chwila, przy czym każdy usiłuje przekonać pozostałych jak bardzo postrzega TO jako wstrętne i nienaturalne. Ciągle przekonują się nawzajem, jak to nieustannie czują się zagrożeni, postępującą „gejozą społeczeństwa”. Odnosi się wrażenie, że geje czyhają na nich na każdym kroku, a taki „Niepewny i Niezdeklarowany heteroseksualnie” stanowi potencjalne zagrożenie, dla ich – ABC – męskości oraz niewinności.

Trzej młodzi ludzie nie wyglądają wcale interesująco dla mnie – siedzącego z boku geja. Nie mają ani oszałamiającej, bajecznej urody, ani wspaniałego ciała. Wszystko zdecydowanie poniżej przeciętnej. W skali od 1 do 10, takie dwa z plusem. W moich oczach strach panów ABC przed podrywem, czy w ogóle nawiązaniem jakiegokolwiek kontaktu z GEJEM, wydaje się być grubo przesadzony! Prawdopodobieństwo takiego podrywu byłoby równe prawdopodobieństwu trzęsienia ziemi lub zaćmienia słońca. Bądź zaćmienia umysłu rzeczonego geja. Panowie ABC czyli, Grubas, Krzywy i Pryszczaty nie powinni zatem tak się tego obawiać. Boją się jednak, a ich strach wydaje się być nawet autentyczny. Uczeń B przypomina sobie, że jakiś kolega był kiedyś przez swojego wychowawcę gdzieś na koloniach podrywany. Przynajmniej się koledze wydawało. Każdy z trójki też o takich wypadkach słyszał. To potwierdza tezę, że niebezpieczeństwo jest ciągle aktualne. No bo przecież ktoś, gdzieś, kiedyś… Na szczęście panowie ABC są czujni. Potrafią wyczaić, kto potencjalnym zagrożeniem być może i jak taki wygląda. Dochodzą do wniosku, że Tolerancja to cecha, która Polaków zawsze charakteryzowała! Ogólnie to geje są OK, jeśli nie przesądzają ze swoja zniewieściałością. I żeby się tak nie obnosili i nie manifestowali. – Jak widzę dwie całujące się dziewczyny – OK, nie ma sprawy, w sumie nawet mnie to kręci – deklaruje A – Ale dwóch całujących się facetów… Blee… – Paskudztwo! Obrzydlistwo! – przytakują skwapliwie pozostali. Bo prawda od wieków jest taka, że zdrowy i naturalny związek tworzy kobieta i mężczyzna. A gej? Poprzestańmy na tym, że jest niezdrowy i nienaturalny. W sumie to najlepszy gej to gej niewidzialny. (Dobrze, że nie martwy!). Uspokoiwszy się cała trójka poświęciła się omawianiu innych pasjonujących tematów np. gier komputerowych.

Zdumiewające, jak ci młodzi ludzie potrafią lamentować o tym, co zgodnie z początkującymi deklaracjami uważają za całkiem „wporzo, spoko, luz i oki“- patrz początek rozmowy. Dla niektórych ludzi samo wyrażenie: „tolerancja w stosunku do gejów” jest jakieś podejrzane i wywołuje gorące emocje. A przecież chodzi tu tylko i zaledwie o „prywatne i intymne życie” zwykłych ludzi. No może trochę niezwykłych. Bo kochają przecież INACZEJ!

Czyżby?

Na podst.: G. Böss/welt.de

Ciocia Juanitta Siostra Juanitta, Pipilotta Viktualia Rogaldina Furia od Wszechkaczego Gniewu. Felietonistka homiczka. Teoretyczka amatorka. Erotomanka gawędziarka. Feministka męska. Miłośniczka filmów:”Priscilla królowa pustyni”,”To Wong Foo” oraz Dame Edna Show. Ciągle czeka na księcia i jest do wzięcia ;-)

Autorzy:

zdjęcie Ciocia Juanitta

Ciocia Juanitta [2]

Siostra Juanitta, Pipilotta Viktualia Rogaldina Furia od Wszechkaczego Gniewu. Felietonistka homiczka. Teoretyczka amatorka. Erotomanka gawędziarka. Feministka męska. Miłośniczka filmów: „Priscilla królowa pustyni”, „To Wong Foo” oraz Dame Edna Show. Ciągle czeka na księcia i jest do wzięcia ;-)


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2009/02/modzie-bywa-tolerancyjna-czasami-i-troszeczk/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/ddd480.jpg

[2] Ciocia Juanitta: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_272/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.